کارت سورتینگ یا Card Sorting چیست و چه کاربردی دارد؟

 یکشنبه 05 فروردین 1397

کارت سورتینگ یکی از روش های بسیار کاربردی در حوزه معماری اطلاعات است و یکی از بخش ها و تکنیکهایی است که در تجربه کاربری یا UX کاربرد زیادی دارد. قبل از اینکه در مورد کارت سورتینگ توضیح بدم، لازم است که در مورد معماری اطلاعات و تجربه کاربری توضیحاتی ارائه کنم.

UX یا تجربه کاربری چیست و چرا مهم است؟

تجربه کاربری به علمی گفته می شود که هدف آن ایجاد یک تجربه خوب برای کاربر در زمان کارکردن با محصول است. گرچه تجربه کاربری با پیشرفت و ارائه محصولات دیجیتال مطرح گردید اما می تواند برای انواع محصولات مختلف و حتی خدمات مختلف کاربرد داشته باشد.

در تجربه کاربری، هدف ساده تر کردن فرآیندها و ایجاد حس خوب در کاربر است تا نهایتا کاربران بتوانند به سادگی با محصولات تولید شده کار کنند و از کارکردن با آنها لذت ببرند.

معماری اطلاعات چیست

معماری اطلاعات به علمی گفته می شود که هدف آن یافتن بهترین چیدمان محتوای سایت است. در معماری اطلاعات ما به دنبال این هستیم که بدانیم چه محتوایی را باید در صفحه قرار دهیم و چه محتوایی را نباید در صفحه قرار دهیم، از طرف دیگر ساختار ارتباط صفحات مختلف سایت و همچنین جایگاه و چیدمان بخش های مختلف سایت را مشخص کنیم.

card sorting یا کارت سورتینگ چیست

کارت سورتینگ چیست

مرتب سازی کارت یک تکنیک در طراحی تجربه کاربر است که در آن یک فرد یا یک گروه از متخصصان موضوع یا کاربران را برای تولید یک دندروگرام (درخت رده) یا فتسنومیا آزمایش می کند. این یک رویکرد مفید برای طراحی معماری اطلاعات، گردش کار، ساختار منو یا مسیرهای ناوبری وب سایت است. در یک جلسه مرتب سازی کارت، شرکت کنندگان موضوعات را به دسته هایی که به آنها حساس هستند سازماندهی می کنند و همچنین ممکن است به شما این گروه ها را برچسب گذاری کنند.

در واقع در کارت سورتینگ، ما از کاربران نهایی وب سایت می خواهیم که محتوای سایت را آنگونه که خودشان می خواهند چیدمان کنند. روش کار به این صورت است که بر روی کارت های مختلف نام بخش ها نوشته می شود و کاربران به سلیقه خود بخش ها را روی صفحه می چینند تا بهترین حالت چیدمان مشخص شود.

در کارت سورتینگ از کاربران مختلف نظرسنجی انجام می شود تا نهایتا بهترین حالت انتخاب شود. هر چه تعداد کاربران بیشتر باشد و کاربران انتخاب شده به استفاده کنندگان نهایی سایت نزدیکتر باشند، نتیجه بهتری حاصل خواهد شد.

کارت سورتینگ به دو روش supervised و unsupervised انجام میشود. در روش سوپروایزد یک مربی در کنار کاربر می نشیند و او را راهنمایی می کند. همچنین در نهایت با استفاده از سوالات کاربردی می توان کاربردی بودن نتیجه را اندازه گیری کرد، به این صورت که آیا کاربر به راحتی می تواند اطلاعات مورد نیاز خود در سایت را پیدا کند یا خیر.

مطالب مرتبط

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

جهت دریافت آخرین مقالات ایمیل خود را وارد کنید
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha