ویژگی های یک استارت آپ موفق

 یکشنبه 24 اسفند 1393

یک استارت آپ موفق باید ویژگیهای خاص خودش را داشته باشد که بسیاری از افراد به آن دقت لازم را ندارند. در این مقاله میخواهم برخی از ویژگی های یک استارت آپ موفق بررسی کرده و به مشکلات استارت آپ های اینترنتی بپردازم.

بسیاری از کسب و کارهای اینترنتی به دلیل عدم در نظر گرفتن نیازهای بازار، بررسی صحیح رقبا، شناخت نیازهای مخاطب و نداشتن برنامه مناسب برای بازاریابی از بین می روند، برای جلوگیری از این موضوع باید جوانب مختلف یک کسب و کار اینترنتی را تحلیل کرد و پیش از راه اندازی و سرمایه گذاری در این زمینه دقت های لازم را انجام داد. در این مقاله به بررسی ویژگی های لازم برای موفقیت یک استارت آپ موفق اینترنتی می پردازم.

ایده اولیه

ایده اولیه یک استارت آپ اهمیت بسیار زیادی دارد. ایده راه اندازی می تواند برگرفته از شرکتهای موفقی باشد که در یک بازار بخصوص فعالیت می کنند و یا حتی می تواند ایده موفقی که در خارج از ایران یا حتی یک منطقه جغرافیایی خاص پیاده سازی شده و موفق بوده به عنوان طرح اولیه در نظر گرفته شود. به نظر من از ایده هایی که نمونه داخلی یا خارجی ندارند باید ترسید، زیرا ممکن است دلیلی بر پیاده سازی نشدن آن ایده تا کنون وجود داشته باشد.

بنابراین ایده های اولیه استارت آپ به سه بخش تقسیم می شوند:

  • ایده های تکراری (تقلید کردن از شرکتهای موفق داخلی)
  • ایده های جدید (با مشابه خارجی یا منطقه ای)
  • ایده های نو

در دو نوع اول شما ریسک بسیار کمتری دارید و دغدغه هایی مانند فرهنگ سازی و... را نخواهید داشت. اما در نوع سوم باید بسیار محتاط عمل کنید و در صورتی که ایده خود را بتوانید به خوبی عملی کنید این ریسک را خواهید داشت که افراد دیگر ایده شما را کپی کنند و برای اینکه در بازاری که ایجاد کرده اید پیشرو باشید هم باید فرهنگسازی انجام بدید، هم برنامه بازاریابی مناسبی داشته باشید و هم همیشه یک قدم از رقبا جلوتر باشید. البته اگر این کارها را بخوبی انجام دهید، یک کسب و کار موفق (استارت آپ) در انتظار شماست.

شناخت و تحقیقات بازار

شناخت نیازهای مشتری و تحقیق در مورد اتفاقاتی که در بازار جریان دارد اهمیت بسیار زیادی دارد. مخاطب ما در اکثر مواقع ذهنیتی متفاوت با آنچه ما فکرمیکنیم دارد و اکثر افراد در زمانی که میخواهند کسب و کار جدیدی راه اندازی کنند به صورت خیلی خوشبینانه به موضوع نگاه میکنند و تصوراتی رویایی دارند، اگر تحقیقات بازار به خوبی صورت نگیرد قطعا کسب و کار شما پس از صرف هزینه های مختلف با شکست مواجه می شود. بنابراین بهتر است قبل از انجام هر عملی تحقیقات مناسبی در مورد نیازهای مخاطب، شرکت های رقیب، قدرت خرید مخاطب و هزینه ای که حاضر است بابت کالا و خدمات شما پرداخت کند و... انجام دهید.

فرم های نظر سنجی به تنهایی نمی توانند دید مناسبی به شما برای برنامه ریزی های بعدی بدهند، در بسیاری از مواقع افراد مختلفی در فرم های نظر سنجی اعلام می کنند که حاضر به خرید یک محصول خاص هستند و زمانی که محصول تولید می شود از خرید امتناع میکنند، زیرا پاسخ اولیه ای که داده اند بر اساس احساس آنها بوده و خرید آنها بر اساس منطق صورت می گیرد، چنین اتفاقی بر اساس عکس العمل های مغز انسان بوجود می آید که در شاخه علم بازاریابی عصبی قرار میگیرد.

از طرف دیگر نحوه مطرح کردن سوالات پرسشنامه و انتخاب افراد مناسب اهمیت بسیار بالایی خواهد داشت.

کانال توزیع و نحوه بازاریابی

یکی از نکات بسیار مهمی که افراد به آن توجه نمیکنند نحوه توزیع محصول / خدماتی که دارند و بازاریابی آن است. بسیاری از ایده های اینترنتی بر اساس نیاز مخاطب بنا شده اند و در نگاه اول بسیار هوشمندانه و زیبا به نظر می رسند، اما زمانی که به مرحله اجرا در می آیند با شکست مواجه می شوند.

دلیل این موضوع عدم تجربه کافی نزد مدیر استارت آپ و در نظر نگرفتن روش دسترسی به مخاطب و مشتری هدف است. به عنوان مثال دو ایده اولیه را مطرح می کنم:

ایده 1: راه اندازی سایت جمع سپاری

ایجاد یک سایت جهت جمع سپاری پروژه های مختلف به افراد، به عنوان مثال یک شرکت که میخواهد برای خود لوگو طراحی کند، می تواند به این سایت مراجعه کند و در قالب یک مسابقه طراحی لوگوی خود را واگذار کند و به لوگوی انتخابی خود هزینه را پرداخت نماید. مشکل ایده این است که جمع کردن افراد متخصص در زمینه های مختلف در چنین سایتی با هزینه های گزافی همراه است و از طرف دیگر مجاب کردن شرکتها به انجام این کار، کار ساده ای نیست. بنابراین این ایده با وجود اینکه شاید در تحقیقات اولیه هم جالب به نظر برسد نهایتا محکوم به فناست.

ایده 2: راه اندازی سایت نظرسنجی محصولات

ایجاد یک سایت جهت دریافت نظرات افراد مختلفی که یک محصول را خریداری کرده اند و کمک کردن به خریداران بعدی برای انتخاب بهتر محصول. این ایده نیز به نظر بسیار زیبا می رسد اما در عمل چند مشکل دارد که یکی از مهمترین آنها این است که مشتریانی که از یک محصول راضی هستند معمولا دلیلی برای ارسال نظر خود نمی بینند و با سایت نیز آشنا نمی شوند، اما مشتریانی که ناراضی هستند به دنبال شکایت از محصول هستند و ممکن است از طریق اینترنت با چنین سایتی آشنا شوند و این وب سایت نهایتا مملو از پیامهای شکایت و... خواهد بود. از طرف دیگر کاربر اینترنت همواره با ذهنیت خود در وب سایت ها وبگردی می کند و شخصی که به دنبال شکایت از یک محصول یا شرکت است بدون توجه به اینکه سایت شما یک سایت واسطه است این شکایت را پیش شما مطرح خواهد کرد و چنین سایتی عملا هرگز اطلاعات مفیدی تولید نخواهد کرد.

مدل درآمدزایی

هر کسب و کار اینترنتی برای بقا و توسعه خود به منابع مالی نیاز دارد و اگر مدل درآمدزایی مناسبی نداشته باشد شکست خواهد خورد. نحوه دریافت پول از مشتریان موضوع بسیار مهمی است، کسب و کارهای اینترنتی که در نگاه اول ایده مناسبی برای این موضوع ندارند، مدل درآمدزایی خود را بر اساس دریافت تبلیغات بنری می گذارند و اکثرا با شکست مواجه می شوند. مدل تبلیغات بنری، زمانی مناسب خواهد بود که سایت شما در موضوع خاصی فعالیت کند و افرادی که به سایت تبلیغ می دهند نتیجه مناسب بابت تبلیغات خود را کسب کنند، این مدل درآمدزایی برای سایت های عمومی با مخاطب محدود، پاسخگوی هزینه های سایت نیست.

نحوه اجرا

اگر شما ایده خوبی داشته باشید، اما نتوانید آن را به خوبی اجرا کنید موفق نخواهید شد. یکی از موضوعاتی که به اشتباه برای بعضی از افراد جا افتاده است این تصور است که یک کسب و کار اینترنتی به صورت یک پروژه تعریف می شود و به یک شرکت واگذار می شود و پروژه به اتمام می رسد. اما در عمل این اتفاق می افتد که در طول زمان نیازهای جامعه و دید شما به عنوان مدیر کسب و کار تغییر پیدا می کند، بنابراین همیشه در طول زمان نیاز خواهید داشت که تغییراتی در سایت خود اعمال کنید و در واقع توسعه وب سایت شما، در صورتی که سایت شما به فعالیت خود ادامه دهد هرگز به پایان نخواهد رسید.
نحوه اجرای ایده و دریافت تجربه کاربران در طول اجرای کار نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است،  هرگز سعی نکنید که کسب و کار آنلاین خود را بر اساس نظرات و ایده هایی که دارید بسازید و به یاد داشته باشید بیش از آنکه نظر شما اهمیت داشته باشد، نظر کاربران سایت شما مهم است.

مطالب مرتبط
مطالب من را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha