سئو: rel="alternate" و hreflang چه کاربردی دارند؟

 شنبه 21 اردیبهشت 1392

استفاده از دستورانی مانند rel=alternate و hreflang برای سایت های دو زبانه کمک بسیار زیادی به گوگل و سایر موتورهای جستجو می کند تا اطلاعات مناسبی را از سایت استخراج کنند. با توجه به اینکه گوگل در الگوریتم های جدید خود مکانیزم ترجمه ماشینی را قرارداده و به آن اهمیت بیشتری می دهد استفاده از این دستورات می تواند به ارتقا صفحات شما در نتایج جستجو کمک زیادی بکند.

در واقع اگر از محتوای ترجمه شده استفاده می کنید و یا اینکه سایت چندزبانه دارید با استفاده از دستورات فوق می توانید به گوگل و سایر موتورهای جستجو اعلام کنید که محتوای فوق به صورت ترجمه شده در یک زبان دیگر به چه صورت است. روبات های مترجم گوگل با استفاده از صفحات فوق اطلاعات ترجمه ماشینی خود را تقویت کرده و به صفحات شما امتیاز بالاتری خواهند داد.

استفاده از rel=alternate و hreflang=x در حالت های زیر پیشنهاد می شود:

  • شما در سایت چندزبانه ای که دارید تنها قالب و منو بندی خود شامل منوها، فوتر سایت و... را ترجمه می کنید و سایر اطلاعات بدون تغییر هستند.
  • شما یک سایت چندزبانه دارید که محتوای صقحات آنها مشابه هم هستند و به زبان های مختلف عینا ترجمه شده اند.
  • سایت شما دارای زبان های بسیار نزدیک به هم است، به عنوان مثال زبان انگلیسی با لهجه آمریکائی و انگلیسی.

تصویر کنید که سایت شما به زبان انگلیسی در آدرس www.example.com قراردارد و نسخه اسپانیایی آن در آدرس es.example.com می باشد. در این حالت شما باید به گوگل اعلام کنید که محتوای هر دو سایت مشابه هم هستند و تنها به زبان های متفاوتی ترجمه شده اند. برای این کار باید از یکی از سه روش زیر استفاده کنید:

استفاده از تگ لینک در بخش head سایت به صورت زیر:

<link href="http:" />

قراردادن اطلاعات در بخش http header صفحات از طریق برنامه نویسی به صورت زیر:

Link: ; rel="alternate"; hreflang="es"

استفاده از نقشه سایت گوگل با فرمت جدید که قابلیت افزودن این دستورات در خود را دارد. برای توضیحات بیشتر به صفحه نقشه گوگل برای سایت های چند زبانه مراجعه نمایید.

 در صورتی که از چند زبان مختلف استفاده می کنید، هر صفحه از سایت علاوه بر اینکه از این دستور برای مشخص کردن آدرس خود استفاده می کند برای سایر زبانهای سایت نیز باید از این حالت استفاده کند. به عنوان مثال اگر در سایت شما از سه زبان فارسی، انگلیسی و عربی استفاده می شود، در یک صفحه فارسی از سایت علاوه بر اینکه دستور لینک به آن صفحه قراردارد باید لینک به دو صفحه دیگر که معادل آن صفحه نیز هستند نیز موجود باشد.

مقادیر مجاز hreflang :

مقادیری که برای hreflang استفاده می شوند در سه فرمت استاندارد مختلف قابل استفاده است. فهرست استاندارهای فوق را می تواند در ایزو639-1 مشاهده کنید. همچنین می توانید از مقادیر ایزو 3166-1 استفاده کنید. به عنوان مثال برای یک صفحه به زبان فارسی می توانید از حالت های زیر استفاده کنید:

  • ir
  • per-ir

همچنین می توان از مقادیر استاندارد ایزو 15924 استفاده کرد که البته بیشتر برای زبانهائی مانند زبان چینی کاربرد دارد.

جمع بندی

با استفاده از دستورات hreflang و rel=alternate می توانید صفحات مشابه به زبانهای مختلف در سایت خود را مشخص کنید و به موتورهای جستجو معرفی نمایید. برای برخی از زبانها مانند انگلیسی علاوه بر زبان تنظیمات مربوط به کشور نیز اهمیت دارد که در این دستورات می توان آن را مشخص کرد، به عنوان مثال اگر یک زیردامنه برای کاربران انگلستان دارید و واحد فروش محصولات شما پوند است و در زیر دامنه دیگر همان صفحه را با واحد دلار در سایت خود دارید می توانید با استفاده از این دستورات این موضوع را مشخص کنید. استفاده از این دستورات کمک مناسبی به رتبه بندی سایت های چندزبانه و همچنین الگوریتم های ترجمه گوگل می کند.

مطالب مرتبط
مطالب من را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha