طراحی سیستم خبره فازی برای اندازه گیری میزان سئو

 دوشنبه 22 خرداد 1391

حدود یک سال و نیم پیش بود که یک سیستم خبره برای اندازه گیری سئو سایت ها طراحی کردم. برای بدست آوردن بهترین حالت اعداد فازی و منطق تصمیم گیری آزمایش های زیادی انجام دادم و در نهایت در یک حالت به نتیجه رسیدم. جالب اینجا بود که نتایج آزمایشات انجام شده بعد از چند ماه به واقعیت پیوست و آثار آن در نتایج گوگل نمایان شد.

ماه گذشته این مسئله به ذهنم رسید که می توانم از همین سیستم برای شناسایی میزان فریب آمیز بودن صفحات استفاده کنم، در آن زمان مشغول تکمیل نتایج بدست آمده روی پیاده سازی موتور جستجوی فارسی وب بودم. موضوعی که خیلی ذهنم را مشغول کرده این هست که مطمئنا گوگل هم نتایج را بر اساس یک سیستم خبره فازی رتبه بندی میکنه و به صورت ضرب یک مجموعه پارامتر و وزن عمل نمیکنه.

برای افرادی که خیلی با سیستم فازی و منطق فازی آشنا نیستند چند جمله در اینجا می نویسم:

منطق فازی توسط یک ایرانی ساکن کشور آذربایجان که بعدها به آمریکا رفت ابداع شد. ما برای اندازه گیری کمیت ها از اعداد استفاده می کنیم، مثلا میگوییم دمای هوا 20 درجه سانتی گراد است. این نوع مقیاس گذاری برای کامپیوتر کاملا قابل اندازه گیری است و دقیق است. اما در زندگی روزمره ممکن است افراد اینگونه عمل نکنند و مثلا یک فرد بگوید هوا گرم است یا هوا خنک است. آیا میتوان یک اندازه مشخص برای گرمای هوا مشخص کرد؟ ممکن است گرمای هوا از دید افراد مختلف متفاوت باشد و حتی در برخی از دماها (مثلا بین 20 تا 30 درجه) دمای هوا هم گرم باشد و هم معتدل و این دو با هم همپوشانی داشته باشند. تعریف این محدوده ها را با اعداد فازی مشخص می کنیم.

اعداد فازی می توانند یکی از حالت های زیر باشند:

  • مثلثی
  • ذوزنقه ای
  • گوسی

بسیاری از دستگاه های امروزی برای تصمیم گیری از منطق فازی استفاده می کنند. به عنوان مثال تمام ماشین های ظرفشوئی از این منطق برای تشخیص تمیز بودن ظروف استفاده می کنند. مراحل یک سیستم خبره فازی به صورت زیر است:

  • فازی سازی
  • تصمیم گیری فازی بر اساس قوانین تعریف شده در سیستم
  • غیر فازی سازی (برش لامدا و...)

قوانین سیستم خبره فازی بر اساس یک مجموعه اگر آنگاه که بر روی اعداد فازی تعریف میشود انجام میشود.

در حال حاضر در حال بررسی بیشتر این سیستم خبره فازی و نتایج آن برای تشخیص فریب آمیز بودن صفحات هستم و به نظر می رسد که نتایج کار مناسب باشد و دقت بالایی داشته باشد.

 

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز شما به این مقاله:

دیدگاه کاربران
baran
 ارسال شده در : جمعه 23 آبان 1393

سلام.من دانشجو ارشد هوش مصنوعی هستم و موضوع پروژه درس سیستم خبره ام "شناسایی فریب آمیز بودن صفحات وب با استفاده از منطق فازی و شبکه عصبی "هست و باید دانش ان را با استفاده از rule-base پیاده سازی کنم.میشه درباره این سیستم خبرتون کمی بیشتر توضیح دهید و بگویید از کجا باید شروع کنم.

محمد
 ارسال شده در : شنبه 05 بهمن 1392

سلام اقای شیرازی خسته نباشید می خواستم ببینم برای طراحی این سیستم برای میزان سئو بودن باید از کجا شروع کنم؟چه چیزایی باید یاد بگیرم؟با چه نرم افزار هایی باید کارکنم؟خواهشا توضیح کامل رو به ایمیلم بفرستید_ممنون از زحماتتون_موفق باشید

داود
 ارسال شده در : جمعه 20 اردیبهشت 1392

منتظر مطالب تازه شما هستیم

nazi
 ارسال شده در : جمعه 19 آبان 1391

شما با جعبه ابزار فازی متلب کار کردین؟

رضا شیرازی
 ارسال شده در : جمعه 19 آبان 1391

پاسخ به nazi: بله کار کردم، البته زمان دانشجویی.

nazi
 ارسال شده در : پنجشنبه 18 آبان 1391

سلام پروژه من در مورد پیاده سازی سئو در جعبه ابزار فازی متلب است دانشجوی it هستم و دانش سطحی در این زمینه دارم میشه لطف کنید در این زمینه راهنماییم کنید که به چه شکل فازی سازی کنم؟

رضا شیرازی
 ارسال شده در : جمعه 19 آبان 1391

پاسخ به nazi: روش های فازی سازی عبارتند از: روش شهودی، استنتاج، مرتب کردن آماری، مجموعه فازی زاویه ای، استدلال استنتاجی (استنتاج بوسیله مینیمم کردن آنتروپی)، شبکه های عصبی و الگوریتم ژنتیک. شما با استفاده از هر کدام از روش های فوق می توانید عملیات فازی سازی را انجام دهید.