نرخ تبدیل چیست و چرا باید آن را افزایش دهیم؟

نرخ تبدیل وب سایت یکی از مهمترین شاخص های موفقیت آن است. افزایش نرخ تبدیل می تواند یک وب سایت را به موفقیت برساند. نرخ تبدیل ترجمه فارسی عبارت Conversion Rate است و به علم بهینه سازی نرخ تبدیل Conversion Rate Optimization نیز گفته می شود. نرخ تبدیل معادل واژه  Return On Investment یا به صورت خلاصه ROI است که در فارسی به آن نرخ بازگشت سرمایه گذاری گفته می شود.

نرخ تبدیل برابر است با نسبت مشتریان هدف ما به نسبت کل بینندگان سایت. به عنوان مثال اگر هدف تعریف شده از طرف شما عضویت افراد در سایتتان باشد و از 100 نفر بیننده ای که سایت شما در یک روز داشته 2 نفر عضو سایت شما شوند، نرخ تبدیل عضویت سایت شما 0.02 است. همچنین اگر هدف شما فروش یک محصول خاص باشد و از 1000 نفر بیننده سایت، 1 نفر از شما خرید کرده باشد نرخ تبدیل شما 0.0001 است.

آوردن بیننده به سایت کار بسیار پرهزینه است. شما باید برای آوردن بیننده به یک وب سایت از روش های مختلف تبلیغاتی و سئو استفاده کنید. طبق آماری که من بدست آورده ام هزینه ای که برای آوردن هر بیننده به سایت انجام می شود به طور متوسط در حدود 60 تومان است. به عنوان مثال اگر شما بخواهید 1000 بیننده را به سایت خود بیاورید مبلغی معادل 60.000 تومان باید هزینه کنید. حال اگر نرخ تبدیل شما 0.0001 باشد، این به این معنا است که از این 1000 نفر یک نفر خریدار محصول شما خواهد بود و شما باید به ازا فروش محصول خود مبلغی بیش از 60.000 تومان سود داشته باشید.

چگونه می توان نرخ تبدیل را افزایش داد؟

روش اول : تحلیل وب سایت

با روش های تحلیل سایت شما می توانید نقاط کور سایت خود را پیدا کنید. می توانید بفهمید که در چه مراحلی از فرآیند خرید از سایتتان ریزش سایت زیاد است و افراد از خرید منصرف می شوند و یا چه مشکلاتی در سایت وجود دارد که باعث می شود افرادی که به سایت شما می آیند از خرید منصرف شوند یا محصول شما توجه آنها را جلب نکند؟ روش های زیادی برای تحلیل محتوا و چیدمان اطلاعات سایت وجود دارد که نقاط ضعف سایت شما را مشخص می کنند و پس از برطرف کردن آنها شما می توانید نرخ تبدیل خود را افزایش دهید.

فرض کنید نرخ تبدیل سایت شما از 0.0001 به 0.01 افزایش پیدا کند. در این صورت از 1000 نفری که به سایت شما هدایت شده اند 10 نفر خرید می کنند و قطعا سود شما افزایش قابل توجهی خواهد داشت.

روش دوم: تبلیغات هدفمند

فرض کنید شما یک وب سایت در زمینه فروش لباس ورزشی دارید و برای آوردن بیننده به سایت خود در یک سایت ورزشی تبلیغ کرده اید. در اینصورت قطعا نرخ تبدیل سایت شما نرخ مناسبی خواهد بود. اما اگر در یک سایت که بیننده آن بانوان هستند تبلیغ کنید نرخ تبدیل بسیار پایینی خواهید داشت چون افرادی که به سایت شما آمده اند مشتری بالقوه محصولات شما نیستند و طبیعی است که از شما خرید نکنند. پس هدفمند تبلیغ کنید.

افزایش نرخ تبدیل ساده ترین و موثر ترین روش افزایش فروش یک کسب و کار آنلاین است. روش های مختلف تحلیل وب سایت می توانند به شما کمک کنند تا نرخ تبدیل مناسبی در سایت خود داشته باشید.

 روش سوم: در نظر گرفتن رفتار و نیازهای مخاطب

در نظر گرفته خواسته ها و نیازهای مخاطب در هر سایت اینترنتی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. قطعا گرفتن بازخورد از مخاطبان سایت و اعمال نظرات آنها در یک وب سایت می تواند کمک بسیار زیادی به گسترش آن و بهبود نرخ تبدیل آن سایت بکند.

من رضا شیرازی هستم، تخصصم در زمینه تحلیل و پیاده سازی نرم افزارهای تحت وب، بهینه سازی و طراحی سایت است و تحصیلاتم در زمینه هوش مصنوعی است. مشتاق دریافت نظر شما در مورد مطالب سایتم هستم و در صورتی که مطلب فوق به نظر شما جالب است خوشحال خواهم شد که آن را در شبکه های اجتماعی یا سایت خود منتشر کنید. (لطفا با ذکر لینک منبع)
نظرات
  • مفید بود .ممنون
  • رضا شیرازی 1391/05/31
    پاسخ به mohammadiyar: ممنون، تا کنون چند سایت مختلف را تحلیل کرده ام، سعی میکنم سایت های متنوع بیشتری را تحلیل کنم و نکات لازم را در آنها توضیح بدم. البته تحلیل حرفه ای به دلیل اینکه زمان زیادی خواهد برد شامل هزینه میشود که احتمالا به زودی به عنوان یکی از سرویس های جدید طراحی سایت در 24 ساعت ارائه خواهد شد.
  • mohammadiyar 1391/05/31
    با سلام.لطفا نحوه تحلیل کردن سایت رو یاد بدید. با تشکر
مطالب سایت را از دست ندهید
لطفا به نکات زیر توجه کنید:
  • سرویس فوق با استفاده از ابزار قدرتمند گوگل فیدبرنر راه اندازی شده است.
  • پس از ثبت نام ایمیل فعالسازی برای شما ارسال خواهد شد و باید روی لینک فعالسازی کلیک کنید.
  • از ایمیل شما استفاده تبلیغاتی نخواهد شد و هر زمان که مایل بودید می توانید عضویت خود را لغو کنید.