نکته مهم تبلیغات آنلاین در سال جدید

 ﺳﻪشنبه 21 اسفند 1397

بسیاری از شرکت ها به اهمیت تبلیغات آنلاین پی برده اند و از بازار اینترنت برای رشد کسب و کار خود استفاده می کنند. فضای اینترنت این امکان را در اختیار شرکت های کوچک و متوسط قرار می دهد که بتوانند با بودجه  کم وارد این بازار شوند و همین موضوع باعث می شود فعالیت در حوزه های مختلف دیجیتال مارکتینگ جذاب شود. البته بازاریابی دیجیتال همیشه ارزان نیست و به مرور زمان لازم است بودجه قابل توجهی برای این موضوع اختصاص باید، بسیاری از شرکت ها ماهانه مبلغ قابل توجهی بابت تبلیغات در محیط اینترنت هزینه می کنند اما بازدهی بدست آمده، کمتر از مقداری است که باید باشد.

چه مواردی باعث موفقیت سایت اینترنتی میشود؟

اگر سایت اینترنتی در مواردی مانند لود سریع صفحات، گرافیک صفحات، سادگی کارکرد، محتوا و... مشکل داشته باشد، نمی تواند درصد قابل توجهی از کاربران را به مشتری تبدیل کند. چنین سایتی حتی اگر تبلیغات وسیع و تهاجمی انجام دهد، ممکن است بتواند تعداد اندکی مشتری جذب کند، اما برآیند چندان مثبتی نخواهد داشت و حتی ممکن است در برخی موارد متضرر شود. بهبود سایت اینترنتی از درون باعث می شود که کاربران سایت شما را به دیگران معرفی کنند و نتیجه بسیار بهتری نسبت به قبل بدست آورید. با برطرف کردن مشکلات داخلی سایت، نرخ بازگشت سرمایه گذاری از تبلیغات افزایش خواهد یافت و سود بیشتری از تبلیغات بدست می آورید.
کاربر اینترنتی باید بتواند در سریع ترین زمان ممکن به هدف خود دست پیدا کند و سادگی سایت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. امروزه اکثر کاربران از طریق موبایل به سایت های اینترنتی مراجعه می کنند و رعایت نکات کاربردپذیری در نسخه موبایل نیز اهمیت بسیار بالایی پیدا کرده است. اکثر مدیران شرکت ها بدون اینکه به مشکلات داخلی سیستم خود واقف باشند، افزایش فروش را با افزایش بودجه تبلیغات یکسان می دانند. همین موضوع باعث می شود که بسیاری از شرکت ها نتیجه مناسبی از تبلیغات اینترنتی نگیرند.

همچنین انجام ندادن تحقیقات بازار و عدم شناخت کافی از نیازهای مخاطب و جایگاه محصول در بازار، باعث خواهد شد که با چشم بسته به تبلیغات بپردازیم. این موضوع علت اصلی شکست بسیاری از کمپین های تبلیغاتی آنلاین و آفلاین است. عملیات تحقیق بازار می تواند با استفاده از ابزارهای آنلاین، یا به صورت محیطی انجام  شود. به طور کلی قبل از برنامه ریزی و تخصیص بودجه برای تبلیغات، باید بررسی کنیم که مخاطب محصول ما چه کسی است و چه نیازها و ویژگی هایی دارد؟ سپس بر اساس نیاز بازار، محصول را بهینه کنیم و تبلیغات خود را طراحی کنیم.

در سال 98 چگونه تبلیغات آنلاین انجام دهیم؟

پیشنهاد می کنم که در سال جدید، قبل از هر اقدامی در زمینه تبلیغات و بازاریابی اینترنتی، مشکلات درونی سایت خود را برطرف کنید و مزیت هایی بر اساس نیاز مخاطلب ایجاد نمایید. در اولین مرحله بین یک تا سه پرسونا (کاراکتر فرضی مشتری هدف شما) برای خود ایجاد کنید. به عنوان مثال پرسونا مشتری در زمینه کاری طراحی سایت، چنین فردی است: کامران، 35 سال سن دارد، متاهل و مدیر یک شرکت متوسط است. تحصیلات کارشناسی دارد و در شمال شهر زندگی می کند. کامران علاقه دارد فروش شرکت خود را افزایش دهد و اطلاعات زیادی در مورد تکنولوژی های جدید ندارد. کامران تا کنون چند بار سایت شرکتش را طراحی کرده است اما به دلیل اینکه اطلاعات زیادی در این زمینه ندارد، به نتیجه نرسیده و این  بار می خواهد به نتیجه لازم دست پیدا کند.
پس از طراحی پرسونا، زمانی که شخصی به شما مراجعه می کند، به خوبی می دانید که چگونه با او صحبت کنید و مشکل او را حل کنید و محتوای سایت خود را نیز بر همین اساس تولید خواهید کرد. ممکن است کسب و کار شما چند پرسونا مختلف داشته باشد، پیشنهاد می شود که حداکثر سه پرسونا برای کسب و کار خود در نظر بگیرید و بر همین اساس لحن برند و پیشنهادات خود را طراحی کنید. نیازهای مخاطب خود را با دقت بررسی کنید و قبل از اینکه به سراغ تبلیغات اینترنتی بروید، مطمئن شوید که محصول شما کیفیت لازم را دارد و مزیت هایی در محصول خود ایجاد کنید که بر اساس نیاز مخاطب باشد.
فرض کنید که یک برنامه نویس کامپیوتر، این تصور را دارد که معماری جدید نرم افزاری از اهمیت بالایی برخوردار است و به همین دلیل در زمان ارائه محصول به مشتری تاکید زیادی به این موضوع می کند، در حالیکه از دید مشتری معماری نرم افزار هیچ اهمیتی ندارد و او بیشتر به دنبال کاربردی بودن و سادگی نرم افزار است. همین موضوع باعث می شود هرگز نتیجه خوبی از فروش حاصل نشود و حتی اگر بودجه زیادی برای تبلیغات اختصاص باید و یک کمپین مناسب طراحی کنیم، باز هم کار به نتیجه نخواهد رسید.

تبلیغات آنلاین در سال 1398

بازاریابی چندکاناله در تبلیغات آنلاین چگونه است؟

پس از بهبود مشکلات سیستم و کسب شناخت کامل از نیازهای مخاطب، می توان به سراغ بازاریابی و تبلیغات آنلاین رفت. نکته مهم دیگری که می تواند به ما در تبلیغات اینترنتی کمک کند استفاده از بازاریابی چند کاناله است. در این روش ما ترکیبی از رسانه های آنلاین و آفلاین را انتخاب کرده و از طریق آنها اقدام به برنامه ریزی کمپین تبلیغاتی می کنیم. به عنوان مثال برای تبلیغ خدمات رزرو آنلاین هتل می توانیم از طریق روزنامه، بیلبورد، رادیو، سئو، تبلیغات در گوگل، تبلیغات بنری، شبکه های اجتماعی، بازاریابی ایمیلی و... اقدام کنیم. برای هر کدام از کانال ها بودجه ای را اختصاص دهیم و نتیجه کار را اندازه گیری کنیم. نکته قابل توجه اینجاست که معمولا رسانه ها بر روی یکدیگر تاثیر می گذارند.
فرض کنید که شما برای 1000 نفر ایمیل فرستاده اید و 10 نفر از آنها از شما خرید کرده اند، این تصور که نرخ تبدیل تبلیغات ایمیلی 1% است، تصور درستی نیست! زیرا ممکن است فردی که ایمیل را دریافت کرده، چند روز قبل تبلیغ شما را در اینستاگرام دیده و سپس از طریق جستجوی گوگل با شما آشنا شده و زمانی که شما ایمیل را ارسال کردید، تصمیم گرفته که خرید را انجام دهد. در واقع تاثیر رسانه های دیگر باعث شده که فروش اتفاق بیفتد و ایمیل به تنهایی باعث این اتفاق نبوده است. تحقیقات مختلف نشان داده است که بازاریابی چندکاناله در صورتی که به خوبی اجرا شود، نتیجه بسیار مناسبی به همراه خواهد داشت.

جمع بندی

هدف اصلی کسب و کارها، برطرف کردن مشکل مشتریان است و کسب و کارهای موفق در کنار مشتریان خود رشد می کنند. بنابراین در اولین قدم باید مشکلات مشتریان را بشناسید و سپس برای آنها راه حل مناسب ارائه دهید و به دنبال معرفی خود به مشتریان جدید باشید. در واقع پیشنهاد میکنم، به جای صرف کردن بودجه برای تبلیغات کسب و کار خود، بودجه را برای بهبود خدمات به مشتریان و کیفیت محصولی که ارائه می دهید مصرف کنید. امیدوارم که سال جدید، سالی پررونق و سرشار از موفقیت برای کسب و کار شما باشد و با برطرف کردن مشکلات داخلی سایت، تحلیل نیاز مخاطب و استفاده از تکنیکهای بازاریابی چندکانه بتوانید کسب و کار خود را رشد دهید.

مطالب مرتبط
مطالب من را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha