سوالی که از جان مولر پرسیدم و رفتاری که گوگل با لینک ها دارد

 دوشنبه 03 دی 1397

همانطور که می دانید، اکثر مدیران سایت ها آرزو دارند که در رتبه های بالای موتورهای جستجو قرار بگیرند، زیرا این اتفاق اثر مستقیم با افزایش بازدید و درآمد آنها دارد. به همین دلیل همه تلاش خود را می کنند تا رتبه های بالای گوگل را در کلمات کلیدی مرتبط با حوزه کاری خود بدست بیاورند. از طرف دیگر، گوگل و سایر موتورهای جستجو از الگوریتم های خود محافظت می کنند تا نتایج بهتری را برای کاربران نمایش دهند و به خوبی می دانند که اگر نتایج آنها برای کاربر مناسب نباشد بازار خود را از دست می دهند.
این موضوع باعث شده که افراد مختلف فعال در زمینه سئو، نظرات متفاوتی در مورد عملکرد گوگل داشته باشند و بعضا تصورات اشتباهی درباره آن شکل بگیرد. در سالهای اخیر گوگل سعی کرده است با ایجاد منابع آموزشی و ارتباط با مدیران سایت ها، به آنها در جهت بهبود کیفیت محتوا و تجربه کاربری (تجربه ای که کاربر در زمان مشاهده سایت خواهد داشت و سهولت استفاده از سایت) آموزش دهد. در حال حاضر آقای جان مولر مدیر تحلیل مدیران سایت ها در گوگل است و وظیفه ارتباط با مدیران سایت ها در دنیا را بر عهده دارد. هر ماه سوالات زیادی از ایشان در سراسر دنیا می شود و ایشان به برخی از سوالات که برای دیگر مدیران سایت ها هم مفید است پاسخ می دهند.

لینک های ورودی یکی از فاکتورهای مهم سئو است

یکی از فاکتورهای تاثیر گذار در رتبه بندی سایت های اینترنتی، لینک های ورودی به سایت است. گوگل کیفیت وب سایت ها را بر اساس کیفیت لینکهای ورودی به آنها اندازه گیری می کند و این گونه تصور می کند که اگر یک صفحه در اینترنت از محتوای خوبی برخوردار باشد، خارج از آن صفحه و در سایت های دیگر، کاربران در مورد آن صحبت می کنند و به آن صفحه لینک می دهند. این موضوع بر اساس الگوریتم رتبه صفحه (Page Rank) در گوگل اندازه گیری می شود. به مرور زمان مدیران سایت ها با کشف این الگوریتم توانستند نتایج گوگل را تغییر دهند و رتبه سایت خود را بهبود دهند، به همین دلیل گوگل در سال 2011 تصمیم گرفت که الگوریتمی با نام پنگوئن ارائه کند که وظیفه مقابله با لینک هایی را بر عهده داشت که با هدف بهبود نتایج گوگل ایجاد شده اند و به اصطلاح گوگل غیر طبیعی هستند.
با ارائه الگوریتم پنگوئن، اتفاق جدیدی در نتایج گوگل رخ داد که به آن سئو منفی می گوییم. سئو منفی شامل روش هایی است که رقبای شما از طریق آن می توانند رتبه سایت شما در گوگل را تحت تاثیر قرار دهند و با ایجاد لینک های غیرطبیعی رتبه شما را نابود کنند. در همین حوزه حتی وب سایت هایی ایجاد شدند که خدمات سئو منفی ارائه می دهند و به صورت تضمینی رتبه سایت رقیب شما در گوگل را از بین خواهند برد! گوگل، برای جلوگیری از چنین اتفاقی ابزاری را برای بی اثر کردن لینکهای اسپم و بی کیفیت ایجاد کرد تا مدیران سایت ها از طریق آن بتوانند لینک های اسپم را بی اثر کنند، نام این ابزار Disavow links است و در سرچ کنسول گوگل قابل دسترس است.
گوگل به مرور زمان نسخه های مختلفی برای الگوریتم پنگوئن ارائه کرد و نهایتا از حدود دو سال پیش، الگوریتم پنگوئن نسخه 4.0 را به هسته خود منتقل کرد. پس از انتقال این الگوریتم به هسته گوگل، نتایج گوگل جابجایی زیادی پیدا کردند و لینکها به صورت مستقیم تاثیر آنی در رتبه بندی نتایج گوگل دارند.

سئو منفی به مقبولیت گوگل لطمه می زند

نکته قابل توجهی که باید به آن توجه کرد این است که گوگل همواره در تلاش است، تاثیر فاکتورهای در دسترس در نتایج را کاهش دهد و مدیران سایت ها به راحتی نتوانند نتایج را تغییر دهند، به همین خاطر در سالهای اخیر تلاش کرده است تا سئو منفی را از بین ببرد و اجازه ندهد که دیگران بتوانند رتبه سایت شما را نابود کنند.
سوالی که از آقای جان مولر در همین زمینه پرسیدم: "من می خواهم لینک های بی کیفیت را برای سایت خود بی اثر کنم، آیا روش یا ابزاری برای شناسایی کیفیت لینکهای ورودی به سایت وجود دارد؟"
پاسخ جان مولر: "معمولا لازم نیست کاری انجام دهید، پیشنهاد می کنم صرفا برای بی اثر کردن لینکهایی که مشکل زا هستند (مانند لینکهای قدیمی که خریده اید) استفاده کنید، نه فقط برای اینکه احساس می کنید آن لینک ها اسپم هستند و از سایت هایی ایجاد شده اند که آنها را دوست ندارید. این کار شما را کمی راحتتر خواهد کرد!"

سوال رضا شیرازی از جان مولر در مورد دیساوو کردن لینک های بی کیفیت

با توجه به پاسخی که آقای مولر به سوال من داده اند، گوگل تاثیر منفی لینک های بی کیفیت به سایت را از بین برده است و افرادی که قصد تخریب رتبه سایت شما در گوگل را دارند، با ایجاد لینک های اسپم و بی کیفیت نمی توانند رتبه شما را دچار مشکل کنند و این اتفاق جالبی در این حوزه است. گرچه هنوز ابزار disavow links کاربرد خود را برای از بین بردن لینک های خریداری شده از سایت های دیگر خواهد داشت، زیرا خریداری لینک با هدف بهبود رتبه در نتایج گوگل، کاری خلاف محسوب می شود.

نکته مهم دیگری که باید به آن توجه داشت الگوریتم Over Optimization گوگل است، این الگوریتم وب سایت هایی که بیش از حد بر روی سئو تمرکز دارند را جریمه می کند، یکی از مواردی که این الگوریتم به آن توجه دارد نحوه لینک های ورودی به سایت است و اگر این لینک ها به صورت غیر طبیعی ایجاد شده باشند باعث جریمه شدن وب سایت خواهد شد.

مطالب مرتبط
مطالب من را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha