چرا طراحی سایت واکنشگرا مفید است؟

 یکشنبه 29 شهریور 1394

در این مقاله می­خواهم به ویژگی­های سایت واکنشگرا بپردازم و اهمیت داشتن آن را شرح دهم. همانطور که می­دانید، دنیا به سرعت در حال تغییر است و آمار استفاده از دستگاه­های سخت افزاری جدید مانند موبایل­های هوشمند و تبلت­ها روز به روز افزایش پیدا می­کند. در صورتی که ما نتوانیم با این تغییرات وفق پیدا کنیم از گردونه رقابت خارج خواهیم شد.

طراحی سایت واکنشگرا به چه معنا است؟

سایت واکنشگرا یا Responsive به سایتی که گفته می­شود که پوسته و چیدمان المان­های ظاهری آن با توجه به اندازه صفحه نمایش تطبیق پیدا می­کند. هدف از این کار ایجاد بهترین تجربه برای کاربر در جهت استفاده از سایت است، به عنوان مثال اندازه فونت­ها در صفحه نمایش موبایل می­توانند بزرگتر شوند تا کاربر به راحتی بتواند متن مطالب را مطالعه کند. همچنین در صفحه نمایش کامپیوتری که از مانیتور عریض استفاده می­کند، المان­های سایت می­توانند از تمام فضای صفحه استفاده کنند تا سایت زیباتر و کاراتر نمایش داده شود.

طراح سایت، در چنین حالتی باید اطمینان پیدا کند که تمام المان های سایت در اندازه­های مختلف صفحه نمایش به درستی نمایش داده می­شوند و این نوع از طراحی سایت، زمان بیشتری از طراح بابت چک کردن انطباق سایت با نمایشگرهای مختلف خواهد گرفت.

در گذشته طراحان سایت، عرض قابل مشاهده در صفحه را بر اساس حداقل اندازه مانیتور کاربران تنظیم می­کردند و این موضوع باعث می­شد که در مانیتورهای عریض فضای خالی در دو طرف سایت ایجاد شود. با استفاده از روش­های طراحی سایت واکنشگرا دیگر چنین مشکلی وجود نخواهد داشت.

چرا باید از طراحی واکنشگرا استفاده کنیم؟

  1. انعطاف پذیری: زمانی که سایت شما به صورت واکنشگرا طراحی شده باشد، وب سایت شما با نمایشگرهای مختلف تطبیق پیدا خواهد کرد و تجربه لذت بخشی برای کاربران در زمان استفاده از سایت، ایجاد خواهد کرد. همچنین شما از تمام ظرفیت نمایشگر کاربر برای نمایش اطلاعات استفاده خواهید کرد.
  2. تجربه کاربری مناسب: نحوه ارائه مطالب به کاربر به بهترین نحو ممکن انجام خواهد شد، به عنوان مثال شخصی که با گوشی موبایل خود به سایت شما مراجعه کرده است، به راحتی می­توان متن­های آن را مطالعه کند و آنها را با فونت درشت مشاهده کند و شخصی که با کامپیوتر شخصی به سایت مراجعه کرده است، فونت­ها را به صورت عادی و مناسب خواهد دید.
  3. صرفه جویی در هزینه: در گذشته معمول بود که برای کاربران موبایل، نسخه موبایل سایت طراحی می­شد و تغییرات لازم در سایت در طول زمان بر روی هر دو نسخه اعمال می­شد. انجام چنین کاری زمان­بر بود و هزینه­های زیادی را به مالک سایت اعمال می­کرد. با طراحی سایت به صورت واکنشگرا شما تمرکز خود برای تولید محتوا و تغییرات را در یک سایت خواهید گذاشت و نتیجه آن برای افراد مختلف تغییر می­کند، به همین جهت انجام چنین کاری مقرون به صرفه­تر خواهد بود.
  4. طراحی سایت به صورت واکنشگرا توسط گوگل توصیه شده است: موتور جستجوی گوگل از سایت­هایی که به صورت واکنشگرا طراحی شده باشند حمایت می­کند و به آنها رتبه مناسبتری در نتایج خود می­دهد. همچنین برای افرادی که از طریق گوشی موبایل خود اقدام به جستجو می­کنند، تنها سایت­های واکنشگرا و سایت­هایی که با نمایش در موبایل تطبیق یافته­اند نمایش داده می­شوند. بنابراین با توجه به گسترش استفاده از گوشی­های موبایل، در صورتی که اقدام به انجام تغییرات در سایت خود نکنیم، بازار را از دست خواهیم داد.
  5. مدیریت ساده: داشتن سایت­های مجزا برای موبایل و کامپیوتر نیازمند گذاشتن نیروی مضاعف برای مدیریت آنها از نظر تولید محتوا و مباحثی مانند سئو است. اما داشتن یک سایت واکنشگرا این مزیت را دارد که مدیریت آن بسیار ساده خواهد بود و شما یکبار انرژی می­گذارید برای مدیریت سایت.

نتیجه گیری

طراحی سایت واکنشگرا توسط گوگل توصیه شده است و اگر بخواهیم کاربران بتوانند به راحتی با سایت ما کار کنند و مطالب و تصاویر سایت را به درستی مشاهده کنند، طراحی سایت واکنشگرا کمک بسیار زیادی به ما در این زمینه خواهد کرد. ایجاد سایت به صورت واکنشگرا می­تواند بهترین گزینه برای ما باشد، بخصوص اگر ما استراتژی مشخصی برای بازاریابی موبایلی داشته باشیم و بخواهیم که افراد زیادی را از طریق موبایل به سمت سایت خود هدایت کنیم.

مطالب مرتبط

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

جهت دریافت آخرین مقالات ایمیل خود را وارد کنید
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز: