انتقال سایت از جوملا به وردپرس چگونه انجام شود؟

 شنبه 09 دی 1396

سلام

یکی از کاربران سایت سوال زیر را پرسیده است:

سلام آقای شیرازی
من یه سوال دارم که خیلی گشتم و پاسخی باش پیدا نکردم. ممنون میشم وقت داشتید جواب بدین ...

من قبلا یه سایت داشتم که با جوملا طراحی شده بود و با http بودش
الان کلا سایت رو با وردپرس بازطراحی کردم و SSL هم روی هاست فعال کردم و طراحی رو انجام دادم و الان تمام آدرس ها با https هستن .
الان کلا نمیدونم برای گوگل وبمستر چیکار باید بکنم ...!!!
از قسمت remove Urls تمام سایت قبلی رو پاک کنم و دوباره جدید ثبت کنم ؟
میشه راهنمایی کنید که کلا باید چیکار کنم برای معرفی سایت جدید به گوگل ؟

پاسخ در مورد مهاجرت از جوملا به وردپرس: 

در تمام سیستم های آنلاین ممکن است به هر دلیلی مدیر وب سایت بخواهد که سیستم مدیریت محتوای خود را تغییر دهد. برخی از CMS ها به گونه ای طراحی شده اند که خروجی مناسب جهت انتقال محتوا را در اختیار شما قرار می دهند و برخی دیگر چنین امکانی ندارند.

نحوه صحیح انتقال سایت ها به طور کلی به صورت زیر است:

  • در درجه اول از اطلاعات خود بک آپ تهیه کنید
  • سپس محتوا را از طریق دیتابیس به سیستم جدید منتقل کنید
  • آدرس های قبلی به آدرس های جدید باید منتقل شوند، این کار از طریق ریدایرکت 301 انجام می شود
  • در صورتی که دامنه سایت هم تغییر کرده باشد از طریق وبمسترتولز تنظیم باید بشود، در غیر اینصورت کار خاصی لازم نیست انجام دهید.

چرا باید محتوای سایت قبلی را به سایت جدید منتقل کنیم؟

صفحات سایت قبلی شما در گوگل ایندکس شده اند و به واسطه قدمتی که در گوگل دارند، امتیاز مناسبی دارند. اگر محتوای قبلی را به سایت جدید منتقل نکنید این اتفاقات رخ می دهد:

  • ربات گوگل وقتی که به صفحات قبلی سرمیزند، خطا دریافت می کند و به مرور امتیاز منفی سایت به دلیل خطاها افزایش پیدا خواهد کرد و رتبه های سایت افت خواهد کرد و بعضا ناپدید می شود.
  • صفحات جدید امتیازی بابت قدمت و لینک های ورودی قبلی دریافت نمی کنند.

بنابراین انتقال محتوای قبلی به سایت جدید نه تنها سایت شما از افت رتبه ناگهانی نجات می دهد بلکه باعث می شود که رتبه های قبلی شما در گوگل حفظ شود. البته گوگل توضیح داده است که امتیاز کمی را به واسطه ریدایرکت های 301 از امتیاز صفحات کم می کند اما این امتیاز بسیار ناچیز است. ضمن اینکه در مورد ریدایرکت هایی که به آدرس های https انجام می شود این امتیاز هرگز کم نخواهد شد.

چگونه سایت را از جوملا به ودرپرس تبدیل کنیم؟

برای این کار کافیست که افزونه های مربوط به مهاجرت را بر روی سایت مقصد (یعنی وردپرس) نصب کنید و سپس مراحل کار را انجام دهید، برای این کار افزونه نصب شده نیاز به اطلاعات فایل دیتابیس جوملا و تصاویر سایت شما خواهد داشت. یکی از بهترین افزونه ها برای این کار افزونه FG Joomla to WordPress است. این افزونه با دریافت تنظیمات پایگاه داده و فایل ها و همچنین اسم پیشوند جداول، اطلاعات را به وردپرس منتقل می کند.

در صورتی که نخواهیم هیچ محتوایی از سایت جوملایی به وردپرس منتقل شود چه کنیم؟

در این حالت بهتر است، تمام صفحات قبلی سایت را با خطای 404 مشخص کنیم. البته ایجاد خطای 404 روی سایت، تاثیر مستقیم بر روی کاهش رتبه سایر صفحات سایت شما ندارد اما ایجاد این صفحات در سایت چندان خوشایند نیست و از طرف دیگر همانطور که در بخش قبل توضیح دادم باعث می شود امتیازهای قبلی سایت شما از بین رود، بنابراین تنها در صورتی این کار را بکنید که به طور کل ماهیت سایت شما عوض شده است و رتبه های قبلی هیچ اهمیتی برای شما ندارند.

امیدوارم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

مطالب مرتبط
مطالب من را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha


دیدگاه کاربران
محمدرضا
 ارسال شده در : دوشنبه 06 تیر 1401

سلام دامنه سایت برای مثال mohamad.com اگر در انتقال سایت از جوملا به وردپرس به wp.mohamad.com تغییر کنه مشکلی برای سئو پیش میاد؟ رتبه ها رو از دست میدم؟

رضا شیرازی
 ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 19 مهر 1401

تا جای ممکن بهتر است چنین اتفاقی نیفتد، اما در صورتی که اجبار دارید بهتر است همه آدرس های قدیم به آدرس های جدید ریدایرکت 301 شوند و در سرچ کنسول از طریق بخش change address این موضوع را به اطلاع گوگل برسانید.