پنگوئن گوگل و رفتارهای جالب آن

 چهارشنبه 31 خرداد 1391

طبق مقالات منتشر شده در اینترنت، پنگوئن گوگل بسیاری از سایت ها که از روش های مزرعه لینک و ایجاد لینک استفاده می کردند را به مرز نابودی کشانده است! طبق آمار منتشر شده توسط گوگل 3% سایت ها تحت تاثیر الگوریتم پنگوئن قرار گرفته اند اما به نظر می رسد که این 3% شامل سایت های پربازدیدی است که از روش های ایجاد لینک استفاده می کردند.

نکته قابل توجه این است که ظاهرا دیگر روش های قدیمی لینک سازی نه تنها تاثیر مثبتی بر نتایج گوگل ندارد بلکه باعث افت سایت هم خواهد شد! به همین جهت بسیاری از افرادی که تنها با استفاده از روش های مبتنی بر لینک رتبه سایت ها ارتقا می دادند دچار مشکل شده اند.

طبق یک نظریه: تغییر نتایج می تواند به نفع گوگل باشد. زیرا شرکت هایی که قبلا در صدر نتایج قرار گرفته بودند دیگر وضعیت خود را از دست خواهند داد و برای اینکه وضعیت خود را حفظ کنند مجبور خواهند شد به تبلیغات گوگل روی بیاورند. این اتفاق عملا برای شرکت های طراحی سایت ایران افتاده است، در حال حاضر 5 صفحه اول نتایج گوگل در زمینه طراحی سایت دیگر در نتایج وجود ندارند و شرکت های نوپا جای آنها را گرفته اند. این موضوع باعث خواهد شد :

  1. شرکت های قبلی به سمت تبلیغ کردن در گوگل سوق داده شوند.
  2. شرکت های جدید مزایای سئو را درک کنند و پس از مدتی اگر جابجا شوند آنها هم به سمت تبلیغات گوگل کشانده شوند.

این موضوع برای کلمات تجاری کاملا صادق است. اما چه بلایی بر سر نتایج معمولی خواهد آمد؟ جالب اینجاست که طبق تحقیقی که من کردم نتایج گوگل در کلمات غیر تجاری و معمول تغییرات چندانی نداشته است و این موضوع نظریه فوق را تایید می کند. احتمال دارد که الگوریتم گوگل پنگوئن تنها بر روی نتایج عبارات تجاری تمرکز کرده و نتایج آن را تحت تاثیر خود قرار می دهد.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز شما به این مقاله: