استراتژی های جدید لینک بیلدینگ

 ﺳﻪشنبه 20 آبان 1393

آیا هنوز به دنبال تحلیل و گرفتن بک لینک برای سایت خود هستید؟ آیا هنوز فکرمیکنید که دریافت بک لینک مهمترین عامل سئو است؟  بسیاری از افرادی که در حال حاضر در زمینه سئو فعال هستند، تمام تمرکز خود را بر روی لینک ها قرار داده اند. اگر رقیب آنها در رتبه بالاتری قرار دارد، تصورشان این هست که حتما لینک های بیشتری گرفته است! اگر رتبه خودشان افت میکند، فکرمیکنند که حتما لینک کمتری خریداری کرده اند و به سرعت به دنبال خرید لینک های بیشتر می روند و این داستان ادامه دارد...

استراتژی های جدید لینک بیلدینگ و روشهای ایجاد لینک برای وب سایتها بدون اینکه دچار مشکل اسپم شدن از طرف گوگل شوند در این مقاله مورد بحث و بررسی قرار میگیرد. تمام افرادی که در گذشته در زمینه سئو فعالیت می کردند می دانند که لینک و پیج رنک یکی از پارامترهای مهم از نظر گوگل محسوب می شده، گوگل در سالهای اخیر به شدت به دنبال کاهش وزن این پارامتر و جایگزین کردن آن با پارامترهای دیگر که بر اساس تجربه کاربر بنا شده اند است.

داستان دایناسورها

دایناسورها موجودات قدرتمندی بودند، قدرتمندترین موجودات کره زمین! اما از بین رفتند. چون نتوانستند خود را با تغییرات وفق دهند. سئوکارهای موفق، داستان دایناسورها را فراموش نمی کنند، دنیای امروز با سرعت در حال تغییر است و اگر نتوانید خود را با وفق دهید، مشابه دایناسورها منقرض خواهید شد.

بهترین روشهای ایجاد لینک

لینک ها چقدر مهم هستند؟

اهمیت لینک ها در سئو و الگوریتم های گوگل بر کسی پوشیده نیست، الگوریتم PR گوگل که هسته اصلی آن را تشکیل می دهد و بالاترین وزن در بین 200+ فاکتور گوگل را دارد، همواره یکی از مهمترین فاکتورهای رتبه بندی صفحات در گوگل بوده است.

هدف گوگل چیست؟ گوگل همواره به دنبال ارائه بهترین نتیجه به کاربر است و به خوبی می داند که اگر نتیجه نامربوط به کاربران نمایش دهد مثل دایناسورها منقرض می شود! یادمان نرود که  پنج سال پیش، هیچ کس تصور نمی کرد که شرکت نوکیا، از بازار گوشی های موبایل حذف شود اما این اتفاق افتاد.

بنابراین، گوگل علاقه ندارد که مدیران سایت ها نتایج را دستکاری کنند و به صورت مصنوعی سایتهای خود را در نتایج بالا نمایش دهند. به همین خاطر از سال 2011 تا کنون با ارائه الگوریتم پنگوئن و سپس انتقال آن به هسته الگوریتم گوگل، به دنبال جریمه کردن سایت هایی است که می خواهند از طریق لینک رتبه خود را دستکاری کنند و با نتایج گوگل بازی کنند.

گوگل در سال های اخیر سه راهکار جدید برای این موضوع ارائه کرده است:

  • توسعه دادن الگوریتم پنگوئن و نهایتا انتقال آن به هسته الگوریتم گوگل با ارائه نسخه پنگوئن 4.0
  • توسعه و گسترش سئو معنایی جهت مقابله با keyword stuffing
  • کمتر کردن وزن پارامترهای مرتبط با لینک و تمرکز بر روی سئو داخلی (محتوا و کدنویسی سایت)
  • افزودن پارامترهای مرتبط با تجربه کاربری در موبایل و دسکتاپ

در حال حاضر، نمونه های بسیار زیادی وجود دارند از وب سایت هایی که بدون بک لینک در رتبه های بالای گوگل قرار دارند.

همه این روندها نشان دهنده آن است که گوگل درصدد است تا به طور کاملا جدی با افرادی که می خواهند صرفا از طریق لینک رتبه خود را بهبود دهند مقابله کند و این کار را از طریق اهمیت دادن به سایر فاکتورهای رتبه بندی و قدرتمندتر کردن الگوریتم پنگوئن انجام می دهد. بنابراین در دنیای امروز اینطور نیست که اگر یک سایت در نتایج گوگل رتبه می گیرد صرفا به این دلیل است که بک لینک خریداری کرده است یا بک لینک های بیشتری دارد!

هدف از این مقاله معرفی بهترین روشها برای ایجاد اعتبار برای مطالب یک سایت به صورت طبیعی است که هم بر مبنای تجربه کاربری و هم بر مبانی ایجاد لینک بنا شده اند. در ادامه به معرفی برخی از روشهای مناسب در زمینه لینک بیلدینگ می پردازم:

تفاوت لینک طبیعی و غیر طبیعی چیست؟

زمانی که شما مطالب جذاب تولید می کنید و بر روی محتوای مناسب در سایت کار می کنید اتفاقی که می افتد این است که مخاطبین سایت شما افزایش پیدا می کند و افرادی به مطالب شما علاقمند می شوند و آن مطالب را دنبال می کنند. عده ای از این افراد ممکن است سایت شما به دیگران معرفی کنند، عده ای دیگر هم مطالب را در شبکه های اجتماعی و سایت ها و وبلاگهایی که دارند منتشر می کنند و از این طریق به شما لینک می دهند. به چنین لینکهایی لینکهای طبیعی می گوییم.

لینکهای غیر طبیعی لینکهایی هستند که مدیران سایتها برای بهبود وضعیت سایت خود در گوگل ایجاد می کنند. این لینکها معمولا از روشهایی مثل خرید لینک و تبادل لینک ایجاد می شوند. الگوریتم گوگل پنگوئن همواره به دنبال شناسایی اینگونه لینکها و جریمه کردن سایتهای متقلب است.

به جای ایجاد لینک به دنبال ایجاد مخاطب باشید

 در صورتی که همواره به فکر ایجاد مخاطب برای سایت خود باشیم و مطالب سایت را با محوریت مخاطب بنویسیم. نه تنها می توانیم مخاطب ارزشمندی برای سایت خود ایجاد کنیم، بلکه با استفاده از این موضوع می توانیم لینکهای طبیعی برای سایت توسط همین مخاطبان ایجاد کنیم. در اینجا سوالی که مطرح می شود این است که چند نفر از شما دوستان و خوانندگان مطالب سایت رضا شیرازی آنها را در دیگر سایتها با ذکر منبع منتشر می کنید؟

کاربران را درگیر کنید

همواره از کاربران و مخاطبین سایت خود بخواهید که در بحث ها مشارکت کنند. مشارکت در بحث های مختلف باعث می شود که مطالب پرمحتوا تر شوند و به سوالات معمول کاربران پاسخ داده شود. از کاربران بخواهید که نظر خود را برای مطالب مختلف بیان کنند و بازخوردهای لازم را جهت بهبود وضعیت خود از آنها دریافت کنید. آیا شما تجربه خوبی در مورد روشهای مفید ایجاد لینک دارید که بتوانید آن را در اختیار سایر کاربران سایت رضا شیرازی قرار دهید؟

از انتشار محتوا با محوریت افزایش چگالی کلمات و بهینه سازی سایت اجتناب کنید

بسیاری از مدیران سایت ها با این تصور که تکرار کلمات کلیدی می تواند باعث بهبود وضعیت سایت انها در گوگل شود دست به چنین کاری می زنند. مطالبی که در سایت می گذارند به جای اینکه برای مخاطب مفید باشد باعث آزار و اذیت او می شود. در بسیاری از مواقع کلمات را بی دلیل بولد می کنند و یک عبارت را بیش از حد ممکن در جملات مختلف تکرار می کنند.

شما با انجام چنین کاری نه تنها باعث فراری دادن مخاطب می شوید، بلکه مزیتی هم در رتبه های گوگل بدست نخواهید آورد.

به دیگران لینک بدهید

در لینک دادن به دیگران هرگز خساست به خرج ندهید. اگر مطلبی را از سایتی کپی می کنید حتما منبع آن را ذکر کنید، اگر مطلب جالبی را مشاهده کرده اید به صفحه مربوطه لینک بدهید. این کار باعث می شود که تعامل مناسبی بین شما و سایر سایتها صورت پذیرد و نهایتا باعث بهبود وضعیت سایت شما خواهد شد. همچنین با چنین کاری هرگز از طرف گوگل به خاطر کپی کردن محتوا جریمه نخواهید شد.

سایت خود را معرفی کنید

سایت خود را در انجمن ها و سایت های مرتبط معرفی کنید و مطالب خود را در اینترنت پخش کنید، سعی کنید از این طریق مخاطب مناسبی برای خود بدست آورید تا افراد بیشتری مطالب شما را دنبال کنند.

زیاده گویی نکنید

به جای تولید محتوای تکراری و حجم بالای نوشته می توانید از تصاویر و ویدئو استفاده کنید و مطالب را به شکل سریعتری به مخاطب منتقل کنید.

بر روی ترافیک تمرکز کنید نه لینک

سعی کنید ترافیک هدفمند سایت خود را افزایش دهید و از این طریق مخاطبین بیشتری جذب کنید و صرفا به دنبال ایجاد لینک نباشید. به برندسازی مناسب فکرکنید. همواره سعی کنید به دنبال افزایش کیفیت مطالب خود باشید تا بتوانید از این طریق مخاطبین خود را افزایش دهید.

امیدوارم که مقاله فوق در مورد تکنیکهای لینک بیلدینگ برای شما مفید بوده باشد و بتوانید با تکنیکهای جدید وضعیت سایت خود را بهبود بخشید. در صورتی که تکینک مناسب دیگری در این زمینه می شناسید از طریق ارسال نظر می توانید آن را با دیگر مخاطبین سایت در میان بگذارید.

اگر بک لینک بخریم چه اتفاقی می افتد؟

خرید بک لینک می تواند رتبه سایت شما را بهبود بخشد، همچنین می تواند باعث شود که رتبه شما کاهش یابد و نهایتا آدرس صفحه ای که برایش لینک خریداری کرده اید از نتایج گوگل حذف شود. بنابراین با پدیده ای روبرو هستید که هم می تواند برایتان مفید باشد و هم می تواند سایت شما را در نتایج گوگل ناپدید کند. در دنیای امروز کیفیت بسیار مهمتر از کمیت است و رفتارهای غیرطبیعی و مشکوک به خوبی توسط گوگل شناسایی می شوند.

خبر خوش این است که یک قانون ثابت در گوگل وجود دارد که هیچ وقت تغییر نمی کند: به کاربر سایت خود اهمیت دهید، محتوای خوب تولید کنید و اصول کاربردپذیری را در سایت خود رعایت کنید، به مرور نتیجه این کار را خواهید دید و گوگل هم به سایت شما اهمیت خواهد داد.

گوگل با لینک ویجت ها و لینک های طعمه مبارزه می کند

گوگل اعلام کرد که سایت هایی که از طریق قرار دادن لینک در ویجت اقدام به بهبود اعتبار خود کرده اند را جریمه می کند. ویجت ها ابزارهایی هستند که معمولا به صورت رایگان در اختیار مدیران سایت ها قرار میگیرد، برخی از این ابزارها در فارسی عبارتند از:

  • کد نمایش وضعیت آب و هوا
  • کد نمایش اخبار
  • آمارگیر سایت
  • اوقات شرعی
  • نرخ سکه طلا و ارز
  • و....

هدف سایت هایی که چنین ابزارهایی ارائه می دهند، قراردادن لینک طعمه در سایت شماست. لینک طعمه به لینک هایی گفته می شود که بدون اطلاع مالک سایت و یا با اطلاع او با هدف مشخصی در سایت های مختلف قرار داده می شود. به عنوان مثال وقتی که شما می خواهید از ابزار نمایش نرخ سکه در سایت خود استفاده کنید، این ابزار کد html خاصی را به شما ارائه می دهد که آن را در سایت قرار دهید و در داخل این کد لینک مشخصی به سایت مبدا داده شده است. به چنین لینک هایی لینک طعمه می گویند. 

گوگل اعلام کرده به تمام وب سایت هایی که از این طریق لینک ورودی می گیرند را جریمه خواهد کرد و به این سایت ها پیشنهاد داده که لینک های خود را Nofollow کنند تا از جریمه شدن خود جلوگیری نمایند. همچنین به وبمسترها توصیه کرده است که این لینک ها را به صورت nofollow در سایت خود قرار دهند.

نتیجه گیری

بنابراین به تمام افرادی که هنوز این تصور را دارند که تنها راه پیشرفت در سئو تمرکز بر روی بک لینک است و اگر رقیب آنها در گوگل رتبه بهتری دارد، دلیل این موضوع خرید بک لینک بیشتر از طرف رقیب است، این پیام را میخواهم بدهم که : دایناسور نباشید، دنیا در حال تغییر است.

مطالب مرتبط
مطالب من را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha