هوس ماشین - هوش مصنوعی

 شنبه 27 مهر 1392

هوس ماشین عنوان سخنرانی بود که استاد بزرگوار پرفسور کارو لوکس حدود 12 یا 13 سال پیش در انجمن انفورماتیک ایران برگزار کرد. شاید عبارت هوس ماشین برای شما ناشناخته باشد اما مفهوم عمیقی با خود به همراه دارد. استاد کارولوکس در آغاز سخنرانی خود به این نکته اشاره کرد که پیش از این جلسه قرار بود در دانشگاه مشهد سخنرانی داشته باشند و در آنها هوس را به کلمه هوش تغییر داده بودند و فکرکرده بودند که عنوان سخنرانی اشتباه است!

هوس ماشین و هوش مصنوعی - هوش ماشینی

دیروز به طور اتفاقی فیلم هوش مصنوعی اثر استیون اسپیلبرگ را دیدم، البته بار سوم بود که این فیلم را میدیدم اما نکات جالبی در این فیلم وجود دارد که پس از هر بار دیدنش من را به فکر فرو میبرد، شاید در نگاه اول به نظر بعضی از افراد فیلم کمی تخیلی به نظر برسد اما به نظر من به هیچ وجه اینطور نیست. صحنه هایی از فیلم مانند صحنه ای که مادر دیود او را در جنگل رها می کند و دیوید به او التماس می کند که این کار را انجام ندهد و گریه می کند، یا زمانی که مردمی که میخواهند روبات ها را نابود کنند باور میکنند که دیوید یک روبات نیست و از نابودی او منصرف میشوند و در نهایت صحنه تاثیر گذاری که دیوید به سراغ پدر ژپتو می رود تا مثل پینوکیو او را تبدیل به انسان بکند و آرزو می کند که انسان شود و پس از آن 2000 سال در برابر مجسمه فرشته مهربان التماس می کند تا به انسان تبدیل شود از صحنه های تاثیر گذار فیلم هوش مصنوعی هستند.

هدف کلی از هوش مصنوعی ایجاد موجودی هوشمند است که مانند انسان بتواند دنیای اطراف خود را درک کند و تصمیم بگیرد. در حال حاضر علم هوش مصنوعی پیشرفت های بسیار زیادی کرده است اما جنبه ای از هوش مصنوعی که کمتر به آن پرداخته شده است بحث احساسات است. تصورش را بکنید که روباتی وجود داشته باشد که احساس داشته باشد، مثل یک انسان غمگین شود، هیجان زده شود، شاد شود، گریه کند و بخندد.

فیلم هوش مصنوعی - اثر استیون اسپیلبرگ

دیدن فیلم AI من را به یاد سخنرانی دکتر کارو لوکس انداخت. ایشون در سنخرانی که داشتند به این نکته اشاره می کردند که هوس قوی ترین حس انسان است و زمانی ما موفق خواهیم شد که روبات های با احساس درست کنیم که قوی ترین حس موجود در انسان یعنی هوس را در خود داشته باشند. یادم هست که پس از سخنرانی به همراه یکی از دوستان و دکتر کارو لوکس صحبت های زیادی کردیم و ایشون را تا منزل همراهی کردیم، روحشان شاد.

البته من در حالت کلی با پیشرفت علم در همه زمینه ها موافق نیستم، بخصوص در زمینه ژنتیک و شبیه سازی. در حال حاضر برخی از کشورهای پیشرفته دنیا نیز بودجه تحقیقات در این زمینه را کاهش داده یا به طور کلی قطع کرده اند زیرا با پیشرفت علم در این زمینه ها عواقب وحشتناکی در انتظار بشر خواهد بود. اما داشتن دنیایی که در آن روباتهای با احساس بخشی از زندگی بشر شوند جالب به نظر می رسد. روبات هایی که انواع احساس های بشری را دارا هستند حتی هوس را!

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز شما به این مقاله:

دیدگاه کاربران
روابط عمومی پارک بازاریابی ایران- علی محمدی
 ارسال شده در : پنجشنبه 11 آذر 1395

در سال 89 قصد داشتیم مدل پارک بازاریابی ایران را با هوش مصنوعی جلو ببریم و با دانشگاه امیرکبیر پروژه ای تعریف کردیم اما زیر ساخت و دانش 5 سال پیش کافی نبود. خوشحالیم که شاهد پیشرفت هستیم

قاسمی
 ارسال شده در : یکشنبه 17 اسفند 1393

من فیلم AI رو دیدم. اگه یه دید کلی به بشر بندازیم میبینیم که همه ی تلاش هاش و تحقیقات و زحماتش برای راحت تر شدن زندگی خودش و آیندگانش بوده. انیمیشن wall-E رو اگه ندیدید حتما ببنید. خیلی بهتر احساسات روبوتیک رو بیان میکنه. اما قبل از پیشرفت علم و تکنولوژی که به دنبال آن راحت زندگی کردن رو میاره باید عواقبی همچون تنبلی و سستی مردم و توقف در یک نقطه رو نیز در نظر داشت. درسته بشر همیشه تشنه ی علم و پیشرفت بوده ولی بالاخره هر پیشرفتی یک نقطه توقف و افولی هم داره... خیلی برام جالبه که فیلم های تخیلی زیادی ساخته شده که ربات ها پیشرفت کردند و علیه انسان ها دارند میجنگند. به نظر من باید فیلمی بسازند که ربات ها پیشرفت کردند و به جای انسان ها دارند زندگی می کنند و انسان ها زندگی کردن یادشون رفته... ممنون از مطالب متنوع و خوبتون. راستی من نیمی از کتاب راسل رو خوندم.

پیمان
 ارسال شده در : چهارشنبه 18 دی 1392

من معتقدم تغییری در برنامه نویسی انجام نشده که ما اسمش را بخواهیم هوش مصنوعی بزاریم همچنان if است و if . با ایف که نمیشود کامپیوتر را زنده کرد . هوشمند بودن لازمه اش زنده بودن است . ما زمانی میتوانیم معمای هوش مصنوعی را حل کنیم و بگوییم برنامه نویسی از جایی که قبلا بوده حالا رفته به مرحله هوشمند سازی که بتوانیم به کامپیوتر بفهمانیم وجود دارد . سورسی را بنویسیم که از وجود خودش مطلع باشد . مهمترین فرق موجود هوشمند با ربات این است که موجود هوشمند از وجود خودش مطلع است و من مطمئنم با if نمی شود چنین برنامه ای نوشت .

رضا شیرازی
 ارسال شده در : چهارشنبه 18 دی 1392

پاسخ به پیمان: پیمان جان هوش مصنوعی با if نوشته نمی شود و تکنیکها و روش های خاصی خودش را دارد، تکنیکهای بسیار زیادی برای یادگیری ماشین وجود دارد، بهتون پیشنهاد میکنم مقاله هوش مصنوعی چیست را که من قبلا نوشته ام مطالعه بکنید. موفق باشید