هوش مصنوعی چیست

هوش مصنوعی واژه ای است که شاید برای عموم آشنا نباشد. خاطرم هست که وقتی رشته تحصیلی ام را برای شخصی گفته بودم فکرمیکرد که من پزشکی خوانده ام و تخصصم در زمینه بی هوشی است! خیلی از افراد هم با شنیدن این واژه به یاد روباتیک می افتند و فکرمیکنند که این رشته به روباتیک محدود میشود، گرچه بخش نرم افزاری روبات و کنترل آن بی ارتباط با هوش مصنوعی نیست و روباتیک یکی از کاربردهای آن محسوب میشود اما هوش مصنوعی بسیار فراتر از آن است.

طبق تعریفی که تورینگ انجام داده است : اگر شما پشت یک ترمینال بشینید و با دو نفر چت کنید و متوجه نشوید که کدام یک از آنها انسان است و کدامیک کامپیوتر آنگاه انسان موفق به ساخت هوش مصنوعی شده است.

تعریف موجود هوشمند: موجودی هوشمند است که بتواند خود را با محیط وفق دهد و بیشترین انطباق را با محیط جدیدی که در آن قرار میگیرد داشته باشد.

طبق تعریف بالا انسان هوشمندترین موجود روی کره زمین است چون توانسته خود را با محیط های مختلف وفق داده و در آنها تکامل پیدا کند. مفهوم دیگری از هوش نیز وجود دارد که هوش اجتماعی است و در زندگی موجوداتی مثل مورچه ها، پرندگان، ماهی ها و زنبورها دیده میشود. در این نوع سیستم های اجتماعی موجودات به خودی خود هوشمند نیستند اما جامعه آنها حرکات هوشمندانه از خود نشان می دهد. نمونه بارز اینگونه هوشمندی کلونی مورچگان است. در کلونی مورچه ها، مورچه ها برای بدست آوردن کوتاه ترین راه برای رسیدن به غذا از خود ماده ای به نام فرومون منتشر میکنند و بر اساس رد باقی مانده از آن، مورچه های دیگر می توانند کوتاه ترین مسیر را پیدا کنند. هر چه مسیر لانه-غذا کوتاه تر باشد رد باقی مانده قوی تر است و مورچه ها از مسیری حرکت میکنند که ماده فرومون منتشر شده در آن بیشتر باشد و پس از چند مرحله کوتاه ترین مسیر بین لانه و غذا پیدا خواهد شد.

حال اگر انسان را به عنوان یک موجود هوشمند در نظر بگیریم، انسان دارای حواس زیر است:

 • بینایی:(پردازش تصویر، بینایی ماشین)
 • شنوایی (تبدیل گفتار به متن و پردازش گفتار)
 • گویایی (تبدیل متن به گفتار، پردازش زبان طبیعی)
 • مغز انسان - فکر کردن (شبکه های عصبی مصنوعی)
 • یادگیری (یادگیری ماشین)

همچنین شاخه های از هوش مصنوعی که بر اساس هوش ازدهامی بوجود آمده اند:

 • کلونی مورچگان
 •  الگوریتم پرندگان

سایر بخش های مرتبط با هوش مصنوعی :

 • سیستم های فازی
 • الگوریتم های ژنتیک
 • شناسایی آماری الگو
 • داده کاوی

یادم هست روزی با زنده یاد پروفسور کارو لوکس (پدر هوش مصنوعی ایران) بعد از سخنرانی ایشون در انجمن انفورماتیک ایران صحبت میکردیم، موضوع سخنرانی ایشون هوس ماشین بود. اولین بار این سخنرانی در مشهد برگزار شده بود و به اشتباه عنوان سخنرانی را به هوش ماشین تغییر داده بودند. موضوع بحث این بود که هوس به عنوان قویترین حس انسان مطرح است و اگر بتوانیم این حس را به ماشین منتقل کنیم می توانیم یک موجود هوشمند فوق العاده بسازیم. موجودی که دوست دارد، عصبانی میشود  و به طور کلی احساس دارد. البته بسیاری از دانشمندان معتقد هستند که احساس از طریق شبکه های عصبی موجود در مغز انسان بوجود می آید و از منطق ذخیره شده در نورونهای مغز پیروی میکند! طبق این نظریه احساس از منطق افراد ناشی میشود و ماهیتی به عنوان احساس جداگانه نداریم.

امیدوارم با توضیحات بالا، توانسته باشم شما را تا حدودی با مفهوم هوش مصنوعی آشنا کنم.

 

من رضا شیرازی هستم، تخصصم در زمینه تحلیل و پیاده سازی نرم افزارهای تحت وب، بهینه سازی و طراحی سایت است و تحصیلاتم در زمینه هوش مصنوعی است. مشتاق دریافت نظر شما در مورد مطالب سایتم هستم و در صورتی که مطلب فوق به نظر شما جالب است خوشحال خواهم شد که آن را در شبکه های اجتماعی یا سایت خود منتشر کنید. (لطفا با ذکر لینک منبع)
نظرات
 • رضا شیرازی 1397/07/14
  پاسخ به محمد: بله از طریق اینترنت و جستجوی مباحث مرتبط می توانید در موردش اطلاعات کسب کنید، اما همانطور که توضیح دادم بیشتر یک رشته آکادمیک هست.
 • رضا شیرازی 1397/07/14
  پاسخ به رضا: پیشنهاد میکنم که اگر به این حوزه علاقمند هستید بهتره در دانشگاه های معتبر تحصیل کنید، رشته هوش مصنوعی از مقطع ارشد به بالا هست. بیشتر حالت آکادمیک داره قاعدتا و شامل دروس مختلف از جمله ژنتیک، آناتومی بدن، آوا شناسی، زبان شناسی، سیگنال ها و سیستم ها، مباحث ریاضی پیشرفته، شبکه های عصبی، منطق فازی و... می شود.
 • رضا 1397/06/30
  با سلام
  میخواستم بدونم با توجه به اینکه میگید هوش مصنوعی یک رشته اکادمیک هست ، ایا خوندن اون در دانشگاه غیر انتفاعی کار درستی به حساب میاد؟!
  و سوال بدی اینکه از چه نظر میگید این رشته سخته،حفظی یا تحلیلی؟!
  و دیگه اینکه سخترین درسش کدوم هست؟
  ممنون میشم پاسخ بدید.
 • محمد 1397/06/22
  سلام..میخواستم بدونم که ایا بدون رفتن به دانشگاه هم میشه هوش مصنوعی رو یاد گرفت یا خیر..اگر جواب بله هست چگونه و با چه روش هایی..
  ممنون
 • رضا شیرازی 1396/11/17
  پاسخ به سجاد: در مورد امکان تغییر گرایش اطلاعاتی ندارم، البته خاطرم هست که یک نفر از هم دوره های ما رشته فیزیک خوانده بود، اما اگر مورد کارهای آکادمیک علاقه دارید، هوش مصنوعی رشته مناسبی است.
 • سجاد 1396/11/15
  سلام. یه سوال داشتم. آیا امکان تغییر گرایش از الکترونیک به ارشد هوش مصنوعی در ایران یا خارج هست؟
  یا کلا نظرتون درباره ی این کار چیست؟
  مثلا برای کسی که به نرم افزار و الکترونیک علاقه داره و در فیزیک استعداد بیشتری نسبت به ریاضی داره ولی هدفش هوش مصنوعی است...
  خیلی ممنون می شم به این سوالم پاسخ دهید‌.
 • رضا شیرازی 1396/03/17
  پاسخ به طناز: خیر از رشته تجربی نمیشه وارد رشته هوش مصنوعی شد. گرچه بسیاری از علوم هوش مصنوعی با الهام گرفتن از طبیعت بوجود آمدند.
 • طناز 1396/03/13
  و یه چیز دیگه وقتی که می‌خوام انتخاب رشته کنیم مستقیم می‌تونم بیایم رشته هوش مصنوعی یا از زیر شاخه ای باید واردشیم؟
  راستشو بخواین اطلاعاتی از این رشته ندارم فقط در حد کلیات می‌دونم
 • طناز 1396/03/13
  سلام خسته نباشید
  من کنکوری هستم و رشته تجربی هستم من می‌تونم این رشته هوش مصنوعی رو انتخاب کنم یا فقط برای رشته کامپیوتر هست؟
  میشه از رشته تجربی هم وارد این رشته شد؟
 • سهيل 1395/10/28
  پاسخ به رضا شيرازي: رضا جان شما كه ميفرماييد هيچ ربطي بين هوش و دروس برق نيست... اول: كتب معروف دروس هوش مصنوعي در جهان رو بيشتر از ٧٠٪‏ از نويسندگانش رو اگه رزومه تحصيليشون رو شما ببينيد بلااستثنا در سطوح مختلف مهندسي برق و البته فيزيك و علوم اعصاب رو خوندن. مثل مارتين هاكان- پرفسور لطفي زاده، لوران فاست، جان هالند و حتي همين پر فوسر كارلو كه البته فوت كردن. و حتي مهندسين ناسا مثل پروفسور فيروز نادري كه خودشون طراح سيستمهاي هوشمند و مريخ نوردان هستن. ديگه از دكتر محمد حسين تشنه لب هم كه نميشه گذشت.
  شما رضا جان اگه افرادي كه توي پروژه T.j watson روي ابر هوش شركت ibm كار ميكنن تحصيلاتشون رو ملاحضه كنيد، و يا پروژه google brain در دانشگاه استنفورد كه اين پروژه در ٦ فاز بررسي شده و مغز مصنوعي براي گوگل ساختن ببينيد چه افرادي در تيم تحقيقات كردن، و يا پروژه هاي truenorth, neuromorphic computing- memoristors- vector AI - neural fuzzy processor- ووو
  اخرينش هم پياده سازي يك مغز مصنوعي (شبكه هاي عصبي) در قالب منطق الكترو اپتيك كوانتومي در دانشگاه سلطنتي پرينستون هست كه مسئله فروشنده دوره گرد رو ١٩٦٠ بار سريعتر از سيستمهاي ديجيتالي حل ميكنه...
  بنده خودم روي طرح پردازشهاي عصبي در الكترونيك كوانتومي كار كردم و دارم ادامش ميدم. حتي رييس دانشگاه فيزيك-برق و علوم رايانه دانشگاه MIT كه پروفسور اسحاق چوانك هستن و خودشون دكتراي فيزيك و برق دارن. برنده الن تورينك هم شدن همين ٣ سال پيش. الان توي استنفورد- هارواد- دانشگاه كلمبيا- ام اي تي- دانشگاه ميشيگان تمام پيشرفت هاي بنيادي و core در زمينه هوش مصنوعي رو اگه ملاحضه كنيد كادر علميشون رو دانشكده برق هست كه داره هندل ميكنه. مخصوصا پروژه هاي هوش كوانتومي كه ديكه ١٠٠٠٠٪‏ به دانش مهندس برق و فيزيكدانان نياز هست توش.
 • رضا شیرازی 1395/09/12
  پاسخ به فرناز: هوش مصنوعی بسیار حوزه وسیعی هست و در همه علوم و تکنولوژیهای نوین کاربرد داره. بازار محدودی نیست که چندشرکت خاص آن را در اختیار داشته باشند
 • فرناز 1395/09/08
  سلام ممنون از وقتی که میزارید
  چه شرکتهایی در دنیا بازار هوش مصنوعی را در دست دارند؟ ممنون میشم اگه راهنماییم بکنین دراین مورد مطلب گیر بیارم.
 • رضا شیرازی 1395/03/18
  پاسخ به سهيل: سلام سهیل جان، من دقیقا نمیدانم این تجربه را کجا بدست آورده اید اما نظر شما کاملا اشتباه هست. من خودم دانشگاه امیرکبیر هوش مصنوعی خواندم و هیچ تشابهی بین دروس برق و هوش مصنوعی وجود نداره و دروسی که در ایران تدریس میشه مطابق با بهترین دانشگاه های دنیا هست.
 • سهيل 1395/03/12
  سلام دوستان. همه نظرات رو خوندم. حالا ميخوام تحربه شخصي خودم رو بهتون بگم تا شايد راهنمايي باشه. اول اينكه ٩٠٪‏ دانشگاههاي ايران مجوز رشته هوش مصنوعي در ارشد و دكترا رو نداره. حتي واحدهاي معروف داخل تهران. من خودم ارشد هوش مصنوعي دارم. نرم افزار- شبكه- الكترونيك هم كار كردم. حالل تحربه شخصي كه بريد دنبالش خودتون تحقيق كنيد ميبينيد همين حرف من رو.... دوستان با ليسانس نرم افزار در ارشد هوش مصنوعي هيچي براي گفتن نداريد. در ايران به اشتباه هوش مصنوعي فقط از ارشد و در امتداد نرم افزار تعريف شده. دقيقا در كشورهاي مثل امريكا برعكس اين موضوع هست. شما بريد يك نگاه به درسهاي ارشد مهندسي برق:كنترل-سيستم الكترونيك و ميكرو-الكترونيك ديجيتال-مخابرات سيستم-بيوالكتريك(مهندسي پزشكي) بندازيد ميبينيد كه درسهاي هوش مصنوعي بيشتر از ٧٠٪‏ با اين گرايش ها يكي هست دقيقا و تعامل دارن باهم به حدي ميتونيد از استادهاي اون رشته ها همين دروس هوش رو برداريد. بچه هاي رشته اي مثل گرايش هاي برق كه بالا گفتم توي هوش بسيار بسيار بسيار قوي تر عمل ميكنن و مي تونن از تكنيك هاي هوش مصنوعي در عمل در دنياي واقعي استفاده كنند.
 • رضا شیرازی 1394/12/24
  پاسخ به محمدی: بله
 • محمدی 1394/12/21
  ایا هوش مصنوعی در مسائل مدیریتی كاربرد دارد
 • رضا شیرازی 1394/09/25
  پاسخ به کاربرمیهمان: هوش مصنوعی کاربردی در طراحی وب ندارد، در گرافیک و انیمیشن سازی هم کاربردی ندارد، اما در بازی های کامپیوتری کاربرد دارد و عملکرد و یادگیری سیستم و تصمیم گیری سیستم کامپیوتری می تواند با استفاده از روش های هوش مصنوعی باشد.
 • میهمان 1394/09/25
  سلام آیا هوش مصنوعی در گرافیک مثل انیمیشن سازی هم کاربرد دارد؟
  با توجه به اینکه فرمودید هوش در ایران بیشتر زمینه تحقیقاتی دارد یعنی در ایران برای آن شغل و را درآمدی نیست؟
  باتشکر
 • سلام
  آیا هوش مصنوعی در طراحی وب هم استفاده ای دارد؟
 • رضا شیرازی 1394/07/19
  پاسخ به حسینی: این کار چه ارزشی برای شما خواهد داشت؟ سایت شما یک سایت شرکتی است و رنک الکسا چه تاثیری در آن دارد؟!
 • رضا شیرازی 1394/07/19
  پاسخ به مهدی: به نظر من الان زود هست که به این چیزها فکرکنید و قطعا مطالعه آزاد در این زمینه میتونه دید بهتری به شما بده و انشا... که در همین رشته ادامه تحصیل هم خواهید داد.
 • حسینی 1394/07/16
  سلام مهندس جان

  این سایت برای من طراحی کردن و تا اخر پاییز میتونم به رنک داخلی 6000 برسونم الکسا
  ولی میخام بدونم چطور میتونم به رنک 100 برسونم
  لطفا راهنمایی کنید.
  شنیدم فقط از طریق هوش مصنوعی امکان داره
 • مهدی 1394/07/06
  سلام، آقای شیرازی من دانشجوی کارشناسی ترم 3 واحد تهران جنوب هستم، میشه لطف کنید کمکم کنید، برای ارشد میخواهم هوش مصنوعی بخونم، برای این که موفق باشم چه کار هایی انجام بدهم؟ با تشکر
 • رضا شیرازی 1394/06/23
  پاسخ به baran: چنین امکانی وجود نداره، برای خواندن دکترا هوش شما باید فوق لیسانس هوش داشته باشید و برای قبول در کارشناسی ارشد هوش باید لیسانس کامپیوتر داشته باشید.
 • baran 1394/06/22
  با سلام به شما دوست عزیز من ارشد زبان هستم میخواهم دکتری هوش مصنوعی رو انتخاب کنم.اطلاعات چندانی در رابطه با این رشته ندارم فقط چون رشته زبان بیشتر انتزاعی است و من مطالب ملموس را دوست دارم میخواهم این رشته را انتخاب کنم.لطفا من را راهنمایی کنید
 • رضا شیرازی 1394/04/21
  پاسخ به صبا: هوش مصنوعی کاربردهای بسیار زیادی داره و روباتیک فقط یکی از کاربردهای اون هست، در ایران بازار کارش محدود هست و درآمدش هم بستگی داره که شما در کدام شاخه بخواهید کار کنید و...
 • صبا 1394/04/20
  سلام اقای شیرازی مختص با موضوع وب چن تا سوال داشتم.اول اینکه هدف نهایی هوش مصنوعی دادن امکاناتی به ربات ک بتونه توانایی کارا انسان داشته باشه؟؟و سوال دوم درسته ک درس شیرینه ولی بازار کارش تو ایران تا چ حد محدوده با توانایی و استعداد خوب و مدرک خوب بازار کارش در چ حده؟؟با ابن مشخصات درامدش تا چ اندازه می تونه باشه؟؟؟یه دنیا ممنون.
 • مهراد 1394/01/28
  خوب بود ولی کامل نبود
 • رضا شیرازی 1394/01/23
  پاسخ به لیلا: کتاب در زمینه هوش مصنوعی زیاد هست، البته برای هر یک از موضوعات کتابهای مختلفی وجود داره، اما اگر به دنبال خواندن کتاب فارسی هستید فکرمیکنم کتاب هوش مصنوعی نوشته دکتر فهیمی کتاب خوبی باشه.
 • لیلا 1394/01/16
  با سلام اقای شیرازی میشه لطف کنید چند تا کناب مفید در مورد هوش مصنوعی بهم معرفی کنید ؟
 • GHAZAL 1393/11/27
  سلام.ممنون میشوم اگر برای درس شیوه ارایه چند موضوع جدید و جالب در زمینه هوش مصنوعی پیشنهاد کنید
 • رویا 1393/07/29
  با سلام من دانشجوی کارشناسی ارشد نرم افزار هستم می خواهم برای پایان نامه ام درباره سیستم های تشخیص نفوذ مبتنی بر داده کاوی و هوش مصنوعی کار کنم اما نمی دانم چه بخشی از این کار جدید است و نیاز به کار دارد شما می تونید راهنمایی ام کنید؟ یعنی براتون امکان داره منو در رابطه با جزئیات موضوع راهنمایی کنید؟ چون این موضوعی که گفتم خیلی کلی هست و ممکنه قبلا کسی کار کرده باشه و من می خواهم در یک زمینه جدید تر از این موضوع کار کنم. ممنون میشم اگه کمکم کنید
 • رضا شیرازی 1393/07/03
  پاسخ به sanaz: مسئله اینجاست که کیفیت آموزش در دانشگاه های مختلف با هم متفاوت هست و شما نمی توانید شخصی را که یک رشته را در یک دانشگاه خوانده با شخص دیگری که همان رشته را در دانشگاه دیگری خوانده مقایسه کنید. اما تجربه شخصی که من دارم نشون داده که در حالت کلی رشته هوش مصنوعی به نسبت سایر رشته های فوق در زمینه کامپیوتر رشته سخت تری هست و باید حتما به موضوع علاقمند باشید تا در رشته هوش مصنوعی تحصیل کنید، از طرف دیگه به نظر من بازار کار برای افرادی که مدرک کارشناسی دارند بهتر است تا آنهایی که به سراغ کارشناسی ارشد می روند چون شرکتهای خصوصی بیشتر تمایل به استخدام افراد متخصص با مدرک لیسانس دارند تا فوق لیسانس. چیزی که مهم است این است که شما در یک موضوع خاص متخصص شوید نه اینکه مدرک تحصیلی داشته باشید.
 • sanaz 1393/07/02
  سلام آقای شیرازی من دانشجوی سال آخر کارشناسی نرم افزار هستم و امسال میخوام ارشد شرکت کنم ولی نمیدونم ارشد نرم افزار بخونم یا هوش آخه درواقع نمیدونم ب کدومش علاقمندم ولی بیشتر آیندش برام مهمه،
  ضمنا من از لحاظ درسی دانشجوی متوسطیم.ممنون میشم راهنماییم کنید.باتشکر
 • رضا شیرازی 1393/06/15
  پاسخ به پروانه: هدف از هوش مصنوعی ایجاد موجودی هوشمند مثل انسان است. نکته قابل توجه و تامل اینجاست که بسیاری از رفتارهای هوشمندانه از احساسات سرچشمه میگیرد و موجودی هوشمند نخواهد بود مگر اینکه با احساس باشد. بسیاری از حواس موجود در ما و همچنین احساساتی مثل عشق، دلتنگی، دوست داشتن، عصبانیت و... باید در چنین موجودی وجود داشته باشد. فیلم هوش مصنوعی با کارگردانی استیون اسپیلبرگ دقیقا میخواهد چنین مطلبی را به بیننده منتقل کند که یک موجود هوشمند باید بتواند احساسات انسانی داشته باشد و اینجاست که حتی انسانها از تفکیک یک روبات با کودک عاجز هستند و نمیتوانند چنین کاری بکنند.
 • پروانه 1393/06/12
  دورد آقای شیرازی.. یه سوال داشتم از خدمتتون اینکه هوش مصنوعی با هوش ما انسان ها چه فرقی داره؟ آیا خودآگاهی داره.. تصور اینکه روزی ربات های مصنوعی عملا طراز با انسان بشن واقعا واسم وحشتناکه.. اینجاها از علم بدم میاد..!
 • رضا شیرازی 1393/06/08
  پاسخ به ندا: نه متاسفانه اطلاعاتی درباره این دانشگاه ندارم.
 • ندا 1393/06/07
  ممنونم از جوابتون. آقای شیرازی من دانشگاه غیرانتفاعی شهاب دانش قم قبول شدم شما اطلاعاتی از این دانشگاه دارید؟
 • رضا شیرازی 1393/06/06
  پاسخ به ندا: رشته هوش مصنوعی به نسبت رشته نرم افزار خیلی سخت تر هست (البته در دانشگاهی که من در خواندم) من شخصا در رشته هوش با مفاهیم جالبی آشنا شدم. قبل از اینکه ارشد قبول بشم شاید خیلی دید نداشتم که تفاوت رشته ها در چی هست، اما بعد از اینکه هوش خواندم از رشته ای که تحصیل کردم راضی هستم. این نکته را هم بگم که بعضی از هم دوره های من بودند که کشش دروس را نداشتند و نهایتا به رشته آی تی تغییر رشته دادند.
 • ندا 1393/06/06
  سلام آقای شیرازی ممنون میشم اگه جواب پیام قبلیم رو بدید چون از پس فردا ثبت نام ارشده و من واسه ثبت نام مرددم:-(
 • ندا 1393/06/05
  سلام. لیسانس نرم افزارم و طراح و برنامه نویس وبم. الان ارشد هوش مصنوعی قبول شدم. ولی واقعا نمیدونم ک ارشد فناوری اطلاعات رو برم واسم بهتره یا هوش مصنوعی!!؟؟؟ ممنون میشم اگه راهنماییم کنید و نظرتون رو ب میلم بفرستید
 • اکبر 1393/06/02
  با سلام من لیسانس نرم افزار هستم , کارم هم برنامه نویسی هست , اما موندم ارشد رو هوش بخونم یا نرم افزار , نظر شما چیه , کدوم آینده بهتری داره , اگه جواب رو به ایمیلم بفرستید , ممنون میشم
 • رضا شیرازی 1393/04/30
  پاسخ به کیوان: خیر نیازی به دانستن دروس مکانیک و الکترونیک نیست.
 • کیوان 1393/04/28
  سلام آقا رضا
  لطفاً بفرمایین برای رفتن به رشتۀ هوش مصنوعی چه درسایی در دورۀ کارشناسی ضرورین، در واقع چه درسایی پایۀ ارشد هوش تو دورۀ کارشناسین؟ آیا خوب پاس کردن درس هوش مصنوعی کفایت می کنه یا تسلط در درسی مثل طراحی الگوریتمم لازمه؟
  من کارشناسی نرم افزار دارم و با توجه به این که گرایش هوش مصنوعی (ارشد) تو رشتۀ کامپیوتره، آیا دونستن مطالبی در مورد الکترونیک، مکانیک و ... هم لازمه؟
  ضمن این که آیا هوش مصنوعی صرفاً نرم افزاری است یا کارهای عملی هم درش انجام می شه؟
  با تشکر
 • رضا شیرازی 1393/04/21
  پاسخ به طاهر13: بله این امکان وجود داره.
 • طاهر13 1393/04/20
  سلام خسته نباشید. خواستم بدونم از چه رشته هایی میشه رفت هوش مصنوعی؟ مثلا مهندسی های فناوری اطلاعات هم این گرایش رو دارن یا نه؟
 • زیبا 1393/04/05
  سلام من در مورد کاربرد هوش مصنوعی در چی پی اس دنبال موضوع میکردم اگه میشه راهنماییم کنید. مرسی
 • رضا شیرازی 1393/03/19
  پاسخ به کیوان: هوش مصنوعی شاخه های مختلفی داره که در هر شاخه به برخی از مباحثی که شما گفتید پرداخته میشه، مثلا در دروس تبدیل متن به گفتار و تبدیل گفتار به متن در مورد آناتومی بدن انسان و نحوه تولید صدا و همچنین علوم زبانشناسی، آوا شناسی و... بحث میشه و در مبحث شبکه های عصبی در مورد مغز انسان صحبت میشه و در الگوریتم های تکاملی در مورد نحوه عملکرد سایر جانداران و سیستم های هوشمند جمعی مانند کلونی مورچگان و الگوریتم پرندگان و... بحث خواهد شد. در ایران بازار کار مناسبی در مورد هوش مصنوعی وجود نداره، البته من در حوزه وب و سیستم های هوشمند فعال هستم و از هوش مصنوعی در تخصص خودم (سئو و بهینه سازی سایت) استفاده میکنم.
 • کیوان 1393/03/17
  سلام
  ضمن عرض سپاس پیشاپیش از پاسخ دهی شما، بنده کارشناسی نرم افزار دارم و به مطالب مرتبط با مغز انسان و نحوۀ عملکرد اون مثل ساختارش، فکر کردن، حافظه، هوش انسان و ... علاقه مندم. آیا تحصیل در رشتۀ هوش مصنوعی جوابگوی این موارد خواهد بود یا به این موضوعات در رشته های روان شناسی (علوم انسانی) و مغز و اعصاب (علوم پزشکی و تجربی) پرداخته می شود؟ درسته که پردازش تصویر، یادگیری و ... همش کار مغزه ولی آیا در این رشته مثلاً مغز انسان و چگونگی کارکرد اون هم بررسی و تحلیل (و مثلاً شبیه سازی) می شه یا فقط چند تا الگوریتم (بعضاً مربوط به سایر جانداران) و کارهای نرم افزاری مورد بررسی قرار می گیرن؟ (با افزودن این مطلب که مطالب مربوط به هوش سایر جانداران رو هم دوست دارم. امیدوارم تونسته باشم مفهوم مورد نظرمو درست بیان و منتقل کرده باشم!)
  ضمن این که آیا هوش مصنوعی صرفاً نرم افزاری است یا کارهای عملی هم درش انجام می شه؟
  سؤال آخر این که جسارتاً چرا خود شما با این که ارشد هوش مصنوعی از یه دانشگاه معتبرو دارین، فعالیت اصلیتون در این حوزه نیست؟ یعنی زحمات قطعاً زیاد شما استفادۀ شغلی نداره؟ بازم ممنون
 • رضا شیرازی 1393/02/28
  پاسخ به علی: چرا که نه؟ قطعا با تلاش بیشتر هر کاری را که بخواهید میتوانید انجام دهید.
 • علی 1393/02/22
  باسلام
  من ترم آخر کارشناسی نرم افزار هستم و کارشناسی ارشد دولتی هوش مصنوعی قبول شدم ، می خواستم ببینم با این که زیاد ریاضی ام خوب نیست و بیشتر در زمینه برنامه نویسی و شبکه کار می کنم آیا میتونم در این رشته فوق لیسانس بگیرم.
  باتشکر
 • نرگس 1393/02/13
  سلام آقای شیرازی
  من به تازگی با سایت شما آشناشدم.مطالب مفیدوجالبی داره.من برای پروژه کارشناسیم با موضوع کاربردهای فناوری هوش مصنوعی دنبال مطالب جدیدهستم.خوشحال میشم اگه بتونم از معلومات شما استفاده کنم.
  با سپاس
 • رضا شیرازی 1393/01/25
  پاسخ به رریحانه: مطالب زیادی در مورد الگوریتم های ژنتیک و تکاملی وجود داره که اگر در گوگل جستجو کنید حتما به آنها دسترسی پیدا خواهید کرد.
 • رریحانه 1393/01/25
  سلام
  توضیحاتتون خوبه
  من مطلبی درمورد کاربرد الگوریتم ژنتیک در هوش مصنوعی میخواستم تو نت سرچ کردم اما مطلبی نیافتم
 • رضا شیرازی 1393/01/21
  پاسخ به رضا: روباتیک شامل تخصص هایی مانند برق الکترونیک، مکانیک و هوش مصنوعی میشود. هوش مصنوعی در واقع مغز و سیستم تصمیم گیری روبات هست و می تواند شامل تمام تکنیکهای مختلف هوش مصنوعی باشد. در زمینه هوش مصنوعی کتابهای زیادی منتشر شده است که می توانید آنها را مطالعه کنید.
 • رضا 1393/01/20
  سلام من دانشجوی کارشناسی مکانیک هستم؛ علاقه زیادی به برنامه نویسی و هوش مصنوعی دارم اما چون رشته ام نیست نمیدانم از کجا باید شرو کنم. ممنون میشم راهنماییم کنید؟( راستش منظور من بیشتر هوش مصنوعی مربوط به رباتها هستش)
 • اعظم 1392/12/22
  سلام. من میخوام از الگوریتم کلونی مورچه ها در انتشار نسخه بعدی نرم افزار استفاده کنم ..میشه خواهشا در مورد الگوریتم مورچه ها اطلاعات واسم بفرستید .ممنون
 • رضا شیرازی 1392/12/19
  پاسخ به نگین احمدی: مباحث هوش مصنوعی بسیار گسترده هستند و شما برای پروژه کارشناسی می توانید یک کاربرد خاص از یکی از شاخه های هوش مصنوعی را انتخاب کنید. به عنوان مثال طراحی یک سیستم خبره فازی برای اندازه گیری میزان سئو صفحات اینترنتی یا میزان فریب آمیز بودن صفحات اینترنتی و هزاران موضوع دیگری که میتوان در نظر گرفت برای حل یک مسئله با استفاده تکنیکهای هوش مصنوعی.
 • نگین احمدی 1392/12/19
  سلام آقای شیرازی.
  من چون میخواستم برای ارشد هوش مصنوعی بخونم خیلی علاقه دارم پروژه یا پایان نامه کارشناسیمو در همین زمینه انتخاب کنم.
  میخواستم چند تا زمینه تحقیقاتی جالب هوش رو بمن معرفی کنید تا بتونم حول اون موضع کار پایان نامه خودمو شروع کنم.
  ممنون میشم
 • azar 1392/12/17
  سلام ...بروز ترین اطلاعات در مورد هوش مصنوعی رو نیاز دارم...
 • romina 1392/12/14
  با سلام و خسته نباشید.من داتشجوی کارشناسی ارشد IT هستم.میخواستم تقاضا کنم اگه میشه چند تا منبع در مورد یادگیری ماشین در زمینه شبکه های اجتماعی به من معرفی کنید.اگه مقاله باشه که ممنون میشم.
  با تشکر
 • رضا شیرازی 1392/12/03
  پاسخ به سارا مسعودی فر: من ایده ای راجع به رشته شما ندارم، اما فکرمیکنم با توجه به مباحث ریاضی سنگین که در هوش مصنوعی وجود داره انتخاب مناسبی برای شما نباشه.
 • سلام مرسی از مطالب خوبتون من میخوام واسه پایان نامم هوش مصنوعی رو انتخاب کنم ولی واسه ارتباطش بارشتم که مدیریت صنعتی مشکل دارم میشه راهنماییم کنید
 • سیمین 1392/11/22
  با سلام
  من رشته ارشدم علوم کامپیوتر گرایش سیستم های هوشمند هست،برای درس سمینارم دنبال یه موضوع تازه که قابلیت پیاده سازی باشد میگردم. میخواستم در این مورد کمک کنید و چند موضوع به روز و قابل جستجو برام معرفی کنید .
 • دکتر پویان 1392/11/14
  فوق العاده بود ممنونم لطفا بازم دراین مورد بنویسید ممنونم
 • رضا شیرازی 1392/11/06
  پاسخ به حسین: بازار کار هوش مصنوعی بیشتر در زمینه های تحقیقاتی و آکادمیک هست، گرچه در صنایع مختلف کاربرد داره اما فکرمیکنم بازار کار رشته هوش مصنوعی در ایران محدود باشه. با این حال رشته شیرین و جذابی هست.
 • حسین 1392/11/05
  سلام آقا رضا خسته نباشید
  یک سوال جامع و کامل دارم.میخوام تموم وقت یک سالم رو بذارم برای قبولی در آزمون ارشد رشته هوش مصنوعی فقط و فقط دانشگاه های دولتی و تراز اول کشور.سوالم از شما اینه که این کار اشتباهه یا نه؟ علاقه ام به هوش مصنوعی زیاده اما خیلی نگران از بازار کارم ابنم بگم که فرصت برگشت به عقب برام وجود ندارد
  اگه میشه بهم کمک کنید نگرانم
 • رضا شیرازی 1392/09/20
  پاسخ به محمد: به نظر من مهم نیست شما در چه رشته ای تحصیل کنید بلکه مهم این هست که در کار خودتون موفق باشید و به کارتون علاقه داشته باشید. رشته هوش مصنوعی رشته ای علمی و آکادمیک محسوب میشه و بیشتر کارهای تحقیقاتی برای اون انجام میشه و جنبه تحقیقاتی و علمی داره و رشته پزشکی خصوصیات خاص خودش رو داره بنابراین باید در مورد هر دو رشته تحقیق کنید و بعد ببینید علاقمند هستید در کدوم رشته تحصیل کنید و پیشرفت داشته باشید. این نکته را هم بگم که هوش مصنوعی جز سخت ترین رشته های مهندسی محسوب میشه.
 • محمد 1392/09/19
  سلام آقا رضا من می خوام برم خارج از کشور و در رشته ریاضی تحصیل میکنم خودم به رشته هوش مصنوعی علاقه زیادی دارم ولی پدر و مادرم میگن تغییر رشته بدم برم پزشکی میگن درآمدش تو کل دنیا بالاست ولی میخوام ببینم هوش مصنوعی چه طوره؟؟؟
 • حمید زاهدی 1392/09/10
  سلام آقای شیرازی. بنده شغلم آزاده و در زمینه شغلم یک طرح دارم که کاملا مربوط به هوش مصنوعی هستش. شغل من پخش عمده لوازم آرایشی و بهداشتی هست. خوشحال میشم اگر بتونیم با هم صحبت کنیم. منتظرم
 • رضا شیرازی 1392/09/09
  پاسخ به حمید جاودان: حمید جان بهتره در مورد پروژه های دانشجویی که دارید خودتون تحقیق بکنید، فکرمیکنم در این مقاله به صورت مختصر و مفید روش های مختلف هوش مصنوعی را توضیح داده ام و قطعا در مورد هر یک از تکنیکهای حل مسئله یا علوم مختلف هوش مصنوعی به صورت جداگانه می توانید تحقیق کنید و مطالب مفیدی در اینترنت بدست بیاورید.
 • سلام خدمت آقا رضای گل . مرسی از مطالبتون. شرمنده می تونم یه درخواست کنم یه مقاله کامل از هوش مصنوعی به من معرفی کنید . برای پروژه آخرم می خوام .
 • رضا شیرازی 1392/09/02
  پاسخ به فاطمه غلام زاده: هوش مصنوعی کاربردهای زیادی در آموزش الکترونیکی و آموزش از راه دور دارد. همچنین سیستم های خبره یکی از بخش های مهم سیستم های هوشمند هستند. از عامل های هوشمند نیز می توان برای آموزش دادن افراد استفاده کرد. به طور کل کاربردهای هوش مصنوعی در تمام حوزه ها بسیار گسترده می باشد.
 • سلام.دانشجوی ارشد برنامه ریزی درسی هستم.میخواستم اگر امکان دارد کاربردهای هوش مصنوعی را در زمینه برنامه ریزی درسی و تکنولوژی آموزشی ودر کل در اموزش بدانم.با تشکر
 • رضا شیرازی 1392/08/27
  پاسخ به یاسین: سلام یاسین جان، بله هوش مصنوعی کاربردهای زیادی در بازی سازی رایانه ای داره، الگوریتم های ژنتیک، الگوریتم های تکاملی، شبکه های عصبی، درخت های تصمیم گیری، منطق فازی و روش های مختلف حل مسئله با هوش مصنوعی در بازی سازی کاربرد دارند. من الان نمونه خاصی مدنظرم نیست اما اکثر بازی های رایانه ای از این تکنیکها استفاده می کنند.
 • یاسین 1392/08/26
  سلام جناب شیرازی ؛

  از هوش مصنوعی در طراحی سایت ها و بازی های آنلاین هم استفاده میشه ؟

  میشه نمونه ای از این سایت ها رو لینک بدید
 • زهرا خلیلی 1392/07/16
  با سلام دانشجوی ترم 3 نرم افزارم خیلی دلم میخواد در مورد فرصت های شغلی این رشته بدونم
 • رضا شیرازی 1392/05/03
  پاسخ به شیما: موقعیت های شغلی بسیار زیادی برای متخصصین هوش مصنوعی در صنایع مختلف وجود دارد و به قدری تعدادشان زیاد است که نمی توان آنها را طبقه بندی کرد. هر یک از شاخه های مختلف آن موقعیت های شغلی متفاوتی دارد، مثلا کاربردهای پردازش تصویر در پزشکی، صنایع دفاعی، صنایع نساجی، گرافیک کامیپوتری، هوشمند سازی، تشخیص هویت انسان، سیستم های هوشمند مانند کنترل ترافیک و... دارد. یا مباحث پردازش زبان طبیعی و... کاربردهای مثل تولید نرم افزارهای تبدیل متن به گفتار و گفتار به متن، تشخیص هویت، فرمان دهی خودکار و... دارد. به طور کلی کاربردهای بسیار زیادی برای هوش مصنوعی وجود دارد و بازار کار بسیار گسترده ای دارد. البته به نظر من بیشتر هوش مصنوعی در ایران جنبه تحقیقاتی دارد و صنایع به طور کامل از روش های هوش مصنوعی استفاده نمی کنند.
 • شیما 1392/05/02
  سلام اقای شیرازی میشه در مورد موقعیت های شغلی هوش مصنوعی کمی توضیح بدید با تشکر
 • رضا شیرازی 1391/12/27
  پاسخ به هومن: هومن جان، من تا جائی که زمان داشته باشم سعی میکنم مطالب جالب در زمینه های تخصصی و کاری خودم را در سایت قرار بدم. امیدوارم که در انتخاب رشته موفق باشی و سال خوبی را پیش رو داشته باشی.
 • هومن 1391/12/26
  سلام با تشکر از مطلبی که گذاشتید.اما با توجه به اینکه فرمودید رشته تحصیلیتون هوش مصنوعیه بهتر نیست در این مورد به صورت گسترده تر توضیح بدید؟
  من بی صبرانه منتظر رسیدگی جنابعالی هستم چون امیدوارم بتونم رشته ی مورد علاقه م رو از بین رشته های مرتبط با کامپیوتر به درستی انتخاب کنم.
  با تشکر
 • رضا شیرازی 1391/12/16
  پاسخ به نوشین بدرخانی: رشته هوش مصنوعی در کل رشته سنگینی است، البته بستگی داره که در کدام دانشگاه بخواهید این رشته را بخوانید. به نظر من قطعا اگر در این رشته قبول شوید می توانید آن را بخوانید. موفق باشید
 • سلام اقای شیرازی من ترم اخر کارشناسی علوم کامپیوتر هستم و میخوام برای ارشد هوش مصنوعی بخونم اما چون شاغلم و این رشته سنگینه آیا می تونم بخونم با وجود دو شیفت شاغل بودن؟
 • sareh 1391/10/06
  be name khoda ba salam darbare bee algorithm الگوریتم زنبور عسل چیزی دارید؟ سپاس
 • سلام اقای امید استاد علی کاش سوالات درس یادگیری ماشین رو چاهای مختلف سرچ کنی
 • رضا شیرازی 1391/09/01
  پاسخ به امید استادعلی: سلام امید جان، به نظر میرسه که سوالات شما بیشتر مرتبط با دروس دانشگاهی هست و به خاطر پیشرفت علم و دانش از پاسخگوئی به آنها معذورم.
 • با سلام دوست عزیز احتراما می خواستم ببینم می توانم از شما در مورد چند سوال تخصصی در مورد مقاله هام کمک بگیرم ؟ 1- بررسی دوتا از کاربرد های یادگیری ماشین در حوزه شبکه های اجتماعی 2- بررسی یک مقاکه با با استفاده از روش های یادگیری ماشین خذف نوبز در data را انجام داده است . 3- بررسی یکی از کاربردهای درخت تصمیم در تشخیص کلاه برداریهای اینترنتی ، بررسی یکی از مقالاتی که با استفاده از درخت تصمیم ای کار را انجام می دهد . 4- چالشهای جدید در الگوریتم knn چی هستند ؟ 3چالش 5- در مورد ورژن لیزی (تنبل) الگوریتم id3 و مزایا و معایب الگوریتم.