آیا هنوز به دنبال تحلیل و گرفتن بک لینک برای سایت خود هستید؟

 دوشنبه 01 خرداد 1396

آیا هنوز به دنبال تحلیل و گرفتن بک لینک برای سایت خود هستید؟ آیا هنوز فکرمیکنید که دریافت بک لینک مهمترین عامل سئو است؟ 

بسیاری از افرادی که در حال حاضر در زمینه سئو فعال هستند، تمام تمرکز خود را بر روی لینک ها قرار داده اند. اگر رقیب آنها در رتبه بالاتری قرار دارد، تصورشان این هست که حتما لینک های بیشتری گرفته است! اگر رتبه خودشان افت میکند، فکرمیکنند که حتما لینک کمتری خریداری کرده اند و به سرعت به دنبال خرید لینک های بیشتر می روند و این داستان ادامه دارد...

داستان دایناسورها

دایناسورها موجودات قدرتمندی بودند، قدرتمندترین موجودات کره زمین! اما از بین رفتند. چون نتوانستند خود را با تغییرات وفق دهند. سئوکارهای موفق، داستان دایناسورها را فراموش نمی کنند، دنیای امروز با سرعت در حال تغییر است و اگر نتوانید خود را با وفق دهید، مشابه دایناسورها منقرض خواهید شد.

لینک ها چقدر مهم هستند؟

اهمیت لینک ها در سئو و الگوریتم های گوگل بر کسی پوشیده نیست، الگوریتم PR گوگل که هسته اصلی آن را تشکیل می دهد و بالاترین وزن در بین 200+ فاکتور گوگل را دارد، همواره یکی از مهمترین فاکتورهای رتبه بندی صفحات در گوگل بوده است.

هدف گوگل چیست؟ گوگل همواره به دنبال ارائه بهترین نتیجه به کاربر است و به خوبی می داند که اگر نتیجه نامربوط به کاربران نمایش دهد مثل دایناسورها منقرض می شود! یادمان نرود که  پنج سال پیش، هیچ کس تصور نمی کرد که شرکت نوکیا، از بازار گوشی های موبایل حذف شود اما این اتفاق افتاد.

بنابراین، گوگل علاقه ندارد که مدیران سایت ها نتایج را دستکاری کنند و به صورت مصنوعی سایتهای خود را در نتایج بالا نمایش دهند. به همین خاطر از سال 2011 تا کنون با ارائه الگوریتم پنگوئن و سپس انتقال آن به هسته الگوریتم گوگل، به دنبال جریمه کردن سایت هایی است که می خواهند از طریق لینک رتبه خود را دستکاری کنند و با نتایج گوگل بازی کنند.

گوگل در سال های اخیر سه راهکار جدید برای این موضوع ارائه کرده است:

  • توسعه دادن الگوریتم پنگوئن و نهایتا انتقال آن به هسته الگوریتم گوگل با ارائه نسخه پنگوئن 4.0
  • توسعه و گسترش سئو معنایی جهت مقابله با keyword stuffing
  • کمتر کردن وزن پارامترهای مرتبط با لینک و تمرکز بر روی سئو داخلی (محتوا و کدنویسی سایت)
  • افزودن پارامترهای مرتبط با تجربه کاربری در موبایل و دسکتاپ

در حال حاضر، نمونه های بسیار زیادی وجود دارند از وب سایت هایی که بدون بک لینک در رتبه های بالای گوگل قرار دارند.

همه این روندها نشان دهنده آن است که گوگل درصدد است تا به طور کاملا جدی با افرادی که می خواهند صرفا از طریق لینک رتبه خود را بهبود دهند مقابله کند و این کار را از طریق اهمیت دادن به سایر فاکتورهای رتبه بندی و قدرتمندتر کردن الگوریتم پنگوئن انجام می دهد. بنابراین در دنیای امروز اینطور نیست که اگر یک سایت در نتایج گوگل رتبه می گیرد صرفا به این دلیل است که بک لینک خریداری کرده است یا بک لینک های بیشتری دارد!

اگر بک لینک بخریم چه اتفاقی می افتد؟

خرید بک لینک می تواند رتبه سایت شما را بهبود بخشد، همچنین می تواند باعث شود که رتبه شما کاهش یابد و نهایتا آدرس صفحه ای که برایش لینک خریداری کرده اید از نتایج گوگل حذف شود. بنابراین با پدیده ای روبرو هستید که هم می تواند برایتان مفید باشد و هم می تواند سایت شما را در نتایج گوگل ناپدید کند. در دنیای امروز کیفیت بسیار مهمتر از کمیت است و رفتارهای غیرطبیعی و مشکوک به خوبی توسط گوگل شناسایی می شوند.

خبر خوش این است که یک قانون ثابت در گوگل وجود دارد که هیچ وقت تغییر نمی کند: به کاربر سایت خود اهمیت دهید، محتوای خوب تولید کنید و اصول کاربردپذیری را در سایت خود رعایت کنید، به مرور نتیجه این کار را خواهید دید و گوگل هم به سایت شما اهمیت خواهد داد.

نتیجه گیری

بنابراین به تمام افرادی که هنوز این تصور را دارند که تنها راه پیشرفت در سئو تمرکز بر روی بک لینک است و اگر رقیب آنها در گوگل رتبه بهتری دارد، دلیل این موضوع خرید بک لینک بیشتر از طرف رقیب است، این پیام را میخواهم بدهم که : دایناسور نباشید، دنیا در حال تغییر است.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز شما به این مقاله:

دیدگاه کاربران
باران
 ارسال شده در : پنجشنبه 09 شهریور 1396

سلام تعداد خیلی زیادی لینک های 404 هست که سایت های دیگه بهم دادند تعداد این لینک ها خیلی زیاده و مثلا فقط از طرف یک سایت حدود 300 لینک 404 وجود داره من میخوام این لینک ها را حذف کنم میتونم از طریق disavow کردن بک لینک ها از وب مستر این کار را انجام بدم ؟ و اینکه سایتی که مثال زدم مثلا نصفه لینک هایی که بهم داده 404 و نصفشون لینک های درستی هست و نمیخوام کامل دامین را بگم که در نظر نگیره باید چکار کنم ؟ به نظرتون اگه اون خطاهای 404 که داخل وب مستر میده را فقط از طریق ابزار Disavow links بگم که حذف کنه به صورت تکی کار درستی هست ؟این خطاهای 404 حدود 1000 تا هست و اگه بخوام همشون را ریدایرکت کنم کار درستی نیست فکر میکنم برای همین از خیر ریدایرکت گذشتم حالا به نظرتون بهترین کار چی هست با این سایت ها من چکار کنم ؟ کدوم روش بهترین هست ؟لطفا زودتر راهنمایی ام کنیدببخشید جای بهتری برای مطرح کردن این سوال پیدا نکردم

فرشاد
 ارسال شده در : دوشنبه 23 مرداد 1396

سلامباید بگم متاسفانه (!) هنوز هم مهمترین پارامتر برای رتبه دهی که توسط گوگل استفاده میشه بک‌لینک های با کیفیت هست. بله اگر از سایت‌های تبلیغ‌دونی و بی محتوا که صرفاً برای فروش بک‌لینک درست شدن لینک بخریم رتبه‌مون کاهش پیدا میکنه. ولی اگر از سایت مرتبط با موضوع سایت خودمون و در پست مرتبط با کلمات کلیدیمون لینک بگیریم بیشترین تاثیر رو داره. حتا سایت هایی رو دیدم که محتوا و نحوه ارائه اون و کاربردپذیری خوبی نداشتند ولی چون بک‌لینک های خوبی داشتند رتبه خوبی گرفته بودند.ت.ن: گفتم متاسفانه، چون یک توسعه دهنده وب خوب اگر بهترین سایت رو هم طراحی کنه و بالا بیاره بدون خرید بک‌لینک خوب نمیتونه رتبه خوبی رو توی گوگل کسب کنه!

هادی
 ارسال شده در : یکشنبه 07 خرداد 1396

من فکر میکنم بک لینک و در مجموع لینک سازی هنوز برای گوگل خیلی مهمه چون اساس اینترنت بر پایه لینک و ارتباط می باشد اگر لینک رو از اینترنت بگیریم چیزی واسش نمیمونه.بنابراین به طور حتم هنوز برای گوگل مهمه که ما لینک های مختلف داشته باشیم و البته کمی هوشمندتر باید عمل کرد ولی نمیشه اینطوری بگیم که هنوز دنبال لینک برای سایت خود هستید دارید اشتباه می کنید.

رضا شیرازی
 ارسال شده در : یکشنبه 12 شهریور 1396

پاسخ به باران: برای disavow کردن لازم نیست حتما دامنه را غیرفعال کنید و می توانید آدرس را غیرفعال نمایید. خطاهای 404 تاثیر منفی در سئو سایت شما ندارند گرچه بهتر است جلوی آنها را بگیرید. موفق باشید