چگونه برای کسب و کار محلی خود در اینترنت تبلیغ کنیم؟

 یکشنبه 18 بهمن 1394

بسیاری از کسب وکارهای کوچک و محلی وجود دارند که تمایل به بازاریابی و تبلیغات از طریق اینترنت را دارند و در این کار موفق نمی شوند. یکی از مهمترین دلایل این موضوع این است که مخاطبین اینترنتی بدون محدودیت زمانی و مکانی از امکانات استفاده می­کنند و در بسیاری از مواقع ممکن است مخاطب هدف یک کسب و کار محلی نباشند. همین موضوع باعث خواهد شد که اینگونه کسب و کارها به نتیجه مناسب در این زمینه نرسند، در این مقاله به مواردی خواهم پرداخت که به اینگونه کسب و کارها کمک می­کند تا بتوانند خود را بیشتر به مخاطب هدفی که دارند معرفی کنند و فروش خود را افزایش دهند.

برای خود سایت اینترنتی راه اندازی کنید

بدون داشتن سایت اینترنتی نمی­توانید بازاریابی موثری انجام دهید، انرژی بازاریابی شما تحلیل خواهد رفت و اثربخشی مناسب را نخواهد داشت. سایت اینترنتی لازمه تبلیغات و حضور در اینترنت است و بهتر است که تمام فعالیتهای تبلیغاتی که در بستر اینترنت انجام می­دهید را به سمت وب سایت خود هدایت کنید و در وبسایتی که دارید تعامل و ارتباط نزدیکی با مخاطبین خود ایجاد کنید. با استفاده از روش هایی مانند صفحه فرود، بازاریابی ایمیلی و ایجاد باشگاه مشتریان این ارتباط را می­توانید قوی تر و نزدیکتر کنید.

مخاطب هدف خود را تحلیل کنید و بازار را بخش بندی کنید

برای اینکه از بازاریابی در بستر اینترنت که یک بستر جهانی است نتیجه لازم را بگیرید باید تمرکز خود را بر روی مخاطب هدفی که دارید و بخشی از بازار که به مخاطب هدف شما مرتبط است بگذارید. به عنوان مثال اگر تمایل دارید که سایت شما به رتبه های بالا در گوگل دست پیدا کند، به جای کار کردن بر روی کلمات کلیدی عام می­توانید کلمات کلیدی را انتخاب کنید که دقیقا به مخاطب شما مرتبط است. مثلا اگر رستورانی در محدوده میدان ونک تهران دارید، به جای اینکه بر روی کلمه کلیدی رستوران تمرکز کنید، بهتر است بر روی کلمات کلیدی مانند رستوران میدان ونک، رستوران نزدیک میدان ونک و رستوران تهران فعالیت نمایید تا نتیجه بهتری بگیرید.

سایت خود را در نقشه گوگل ثبت کنید

نقشه گوگل این امکان را به شما می دهد تا وبسایت و محل کار خود را در آن به ثبت برسانید. الگوریتم کبوتر گوگل که در حال حاضر در کشورهایی مانند آمریکا، کانادا، انگلستان و استرالیا فعال است با هدف کمک به کسب و کارهای محلی راه اندازی شده و به مرور گسترش خواهد یافت. نحوه فعالیت این الگوریتم به این صورت است که افرادی که به دنبال کسب و کارهای محلی هستند با جستجو در گوگل نزدیکترین آنها از نظر جغرافیایی به خود را مشاهده می کنند و این موضوع هم برای فردی که به دنبال خدمات مناسب می­گردد مفید است و هم برای کسب و کارهای محلی.

به عنوان مثال اگر فردی به دنبال عبارت پیتزا فروشی در گوگل جستجو می کند، نزدیکترین پیتزا فروشی­ها از نظر جغرافیایی به او نمایش داده خواهد شد و نتایج مرتبط با پیتزا فروشی در محله های دیگر یا شهرهای دیگر قطعا هیچ کمکی به آن شخص نخواهد کرد. ثبت کردن کسب و کار محلی در نقشه گوگل به بیشتر دیده شدن آن کمک بسیار زیادی خواهد کرد.

از سایت های نیازمندی و فهرست های اینترنتی استفاده کنید

سایت­های نیازمندی بسیار زیادی در ایران فعال هستند که می­توانید از آنها برای معرفی محصول و خدمات خود استفاده کنید. اینگونه سایت­ها به شما این امکان را می­دهند که در آنها آگهی درج کنید و مشخص کنید که محدوده فعالیت شما مربوط به کدام منطقه جغرافیایی است. از جمله سایت های معروف فارسی در این زمینه می­توان به سایت­هایی مانند دیوار، شیپور، ایستگاه، نیاز روز، لوکوپوک و... اشاره کرد.

از سایت های B2B استفاده کنید

تفاوت عمده ای که سایت های B2B با سایتهای نیازمندی دارند این است که اینگونه سایت ها با هدف برقراری ارتباط میان کسب و کارهای مختلف راه اندازی شده اند و محوریت آنها بر اساس آگهی نیست. اما این مزیت را دارند که شما می توانید یک صفحه اینترنتی مخصوص خود در آنها راه اندازی کنید و محصولات و خدمات خود را در آنها معرفی کنید. در حال حاضر سایت های B2B مناسبی در ایران راه اندازی شده اند که شما می توانید به سادگی در آنها عضو شده و کسب و کار خود را معرفی کنید، لازم به توضیح است که معمولا معاملاتی که در بستر این سایت­ها صورت می پذیرد به صورت عمده است.

از شبکه های اجتماعی استفاده کنید

شبکه های اجتماعی می توانند کمک بسیار زیادی به شما در جهت معرفی کسب و کاری که دارید بکنند. برای معرفی کسب و کار خود شبکه های اجتماعی را انتخاب کنید که به نوع فعالیت شما مرتبط هستند، به عنوان مثال اگر شرکت شما به کسب و کارهای دیگر سرویس می دهد، شبکه اجتماعی لینکدین انتخاب مناسبی برای معرفی شما خواهد بود و اگر مخاطب محصولات شما خانم­ها هستند اینستاگرام می­تواند شبکه اجتماعی مناسبی برای معرفی کسب و کار شما باشد.

رسانه های محلی را پیدا کنید و در آنها تبلیغ کنید

اگر در محل فعالیت شما وب سایت یا رسانه محلی هست که فعالیت می کند، آن را شناسایی کنید و در آنجا خود را معرفی کنید. بسیاری از سایت­های خبری و نیازمندی به صورت محلی فعالیت می کنند و این موضوع می تواند برای شما بسیار مفید باشد. به عنوان مثال اگر شما در تبریز زندگی می کنید، یک سایت نیازمندی مخصوص شهر تبریز پیدا کنید و سایت­های خبری محلی خود را شناسایی کنید و در آنها تبلیغ انجام دهید.

در نهایت با برقراری ارتباط میان رسانه ­های مختلف و هدایت آنها به سمت سایت خود بازدهی مناسبی برای تبلیغات کسب و کار محلی خود در اینترنت ایجاد کنید و از بازاریابی در بستر اینترنت لذت ببرید!

مطالب مرتبط
مطالب من را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha