site links چیست

 یکشنبه 14 دی 1393

یکی از کاربران سایت سوالی در مورد نحوه نمایش سایت در گوگل پرسیده است که به صورت زیر است:

نحوه نمایش یک سایت در گوگل چگونه است ؟
برای روشن تر شدن سوالم چند مثال مطرح می کنم :

  1. جستجو می کنم "کتاب اول" صفحه اصلی سایت کتاب اول بالا ، سپس یک تکست باکس که فقط در سایت کتاب اول قابلیت جستجو دارد ظاهر می شود و در نهایت 6 صفحه دیگراز سایت کتاب اول که هر کدام به صورت زیر شاخه ای از صفحه اصلی ظاهر می شوند.
  2. جستجو می کنم "طراحی سایت 24" همه چیز شبیه مورد اول است فقط دیگر از آن تکست باکس خبری نیست
  3. جستجو می کنم "بانک رفاه" ابتدا صفحه اصلی سایت بانک رفاه ظاهر می شود و سپس 4 صفحه دیگر در زیر آن و در یک خط پشت سر هم ظاهر می گردند!
  4. بسیاری از سایت ها هم فقط همان صفحه اصلی ظاهر می شود و تمام

این تفاوت ها به چه دلیل است ؟

درسوالی که دوستمون مطرح کردند چون موضوع وجود دارند که به تفکیک به آنها پاسخ می دهم.

سایت لینکز - site links به چه معناست؟

 

site links به لینکهایی گفته می شود که گوگل در نتایج خود آنها را در پایین یک سایت نمایش می دهد. لینکهای این بخش به صورت خودکار ایجاد می شوند و گوگل آنها را از بین صفحات پربازدید یک سایت انتخاب میکند.

 

زمانی که گوگل متوجه شود یک عبارت خاص به معنای برند یک سایت است، site links را نمایش می دهد. یعنی مثلا اگر شخصی عبارت "رضا شیرازی مفرد" را در گوگل سرچ کند و گوگل متوجه شود که منظور از این عبارت سایت www.rezashirazi.com است، سایت لینکز را در پایین آدرس سایت نمایش میدهد. در شکل زیر نتایج گوگل برای سرچ عبارت "طراحی سایت 24" را مشاهده میکنید:

 

اکثر افرادی که از اینترنت استفاده میکنند، گوگل را به عنوان صفحه خانگی خود می دانند و برای نمایش یک سایت در گوگل اسم آن را جستجو کرده و از آن طریق وارد آن سایت می شوند. هر چه تعداد جستجوی روزانه اسم یک سایت بیشتر باشد، از نظر گوگل این موضوع به این معناست که سایت فوق مشکلی ندارد و کاربران بیشتری علاقمند به مراجعه به این سایت هستند. اکثر سایتهای موفق اینترنتی بیشترین بازدید ورودی خود از گوگل را بر اساس اسم خود دریافت میکنند نه کلمات کلیدی دیگر.

چگونه میتوان در نتایج گوگل سرچ سایت اضافه کرد؟

افزودن باکس جستجو در بخش site links با استفاده از تکنیکهای خاص انجام می شود و برخلاف site links به صورت خودکار صورت نمیگیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید مقاله جعبه جستجوی سایت گوگل را که به نحوه پیاده سازی این بخش در یک سایت می پردازد و آن را آموزش داده است مطالعه نمایید.

 

برخی از سایتهای فارسی اقدام به راه اندازی جعبه جستجوی گوگل در سایت خود کرده اند که از جمله آنها می توان سایت آپارات را نام برد.

صفحات site links چگونه انتخاب میشود؟

انتخاب صفحات site links به صورت خودکار توسط گوگل انجام می شود و گوگل صفحاتی که ورودی بیشتری دارند و فکرمیکند که کاربران به صورت مستقیم علاقمند هستند که به آن صفحات مراجعه کنند در پایین لینک اصلی سایت قرار می دهد.

آیا می توان صفحات site links را تغییر داد؟

در گذشته شما می توانستید از طریق گوگل وبمستر تولز این کار را انجام دهید. گوگل بخش مجزایی برای site links داشت و صفحاتی که علاقه ندارید در این بخش ظاهر شوند را میتوانستید از این طریق حذف کنید و گوگل از آن پس این صفحات را نمایش نخواهد داد.

نتیجه گیری

اگر سایت شما site links ندارد، به این معنی هست که گوگل هنوز برندی برای شما شناسایی نکرده است. سایت لینکز فقط زمانی نمایش داده می شود که کلمه جستجو شده برند سایت مورد نظر باشد. هر چه تعداد سرچ برند شما در گوگل بیشتر باشد نشان دهنده این است که سایت شما از نظر کاربران سایت مناسبی است و این موضوع یکی از پارامترهایی است که الگوریتم پاندا به آن اهمیت می دهد.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز شما به این مقاله:

دیدگاه کاربران
علی
 ارسال شده در : شنبه 04 بهمن 1393

سلام مهندس واقعا ممنون از آموزشتون

انجمن مکاریتم
 ارسال شده در : دوشنبه 22 دی 1393

سلامبرای اضافه کردن نقشه دفتر در سمت راست جستجو (مثل طراحی سایت 24) باید چکار کرد؟

رضا شیرازی
 ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 16 دی 1393

پاسخ به رضا: خیر این کار برای سئو خوب نیست اما متاسفانه چون افراد زیادی مقالات من را به صورت خودکار و غیرخودکار کپی میکنند این کار تا حدودی باعث میشه که گوگل متوجه بشه منبع اصلی مقاله کجاست.

رضا
 ارسال شده در : دوشنبه 15 دی 1393

سلامدقت کردم توی مقالاتتون یک لینک هایی میدید که به همون صفحه ارجاع داده میشهمثلا توی این مقاله site links رو به خود همین صفحه ارجاع دادیداین کار برای سئو خوبه ؟ اسم این کار چیه !؟

عنایت حمدی
 ارسال شده در : دوشنبه 15 دی 1393

خوب بود.ممنون

رضا شیرازی
 ارسال شده در : دوشنبه 15 دی 1393

پاسخ به حمید: زمان مشخصی نداره و بستگی به وضعیت سایت داره.

حمید
 ارسال شده در : دوشنبه 15 دی 1393

سلام بعد از چه مدتی گوگل برند سایت رو تشخیص میدهد؟