site links چیست و سایت لینک چگونه در گوگل ایجاد می‌شود؟

 یکشنبه 14 دی 1393

سایت لینک (Site links) یا لینک‌های سایت، لینک‌هایی هستند که در نتایج جستجوی گوگل برای یک سایت نمایش داده می‌شوند. این لینک‌ها به صفحات داخلی سایت مرتبط با کلمات کلیدی جستجو شده اشاره می‌کنند و به کاربران کمک می‌کنند تا به سرعت به صفحات مورد نظر خود دسترسی پیدا کنند. این لینک‌ها به طور خودکار توسط الگوریتم گوگل انتخاب می‌شوند و نمایش داده می‌شوند.

چه زمانی در نتایج گوگل site links نمایش داده می‌شود؟

زمانی که گوگل متوجه شود یک عبارت خاص به معنای برند یک سایت است، site links را نمایش می دهد. یعنی مثلا اگر شخصی عبارت "رضا شیرازی" را در گوگل سرچ کند و گوگل متوجه شود که منظور از این عبارت سایت www.rezashirazi.com است، سایت لینک را در پایین آدرس سایت نمایش می‌دهد. در شکل زیر نتایج گوگل برای سرچ عبارت "طراحی سایت 24" را مشاهده می‌کنید.

نمایش sitelinks در گوگل

اکثر افرادی که از اینترنت استفاده می‌کنند، گوگل را به عنوان صفحه خانگی خود می دانند و برای نمایش یک سایت در گوگل اسم آن را جستجو کرده و از آن طریق وارد آن سایت می شوند. هر چه تعداد جستجوی روزانه اسم یک سایت بیشتر باشد، این موضوع به این معناست که سایت فوق مشکلی ندارد و کاربران بیشتری علاقمند به مراجعه به این سایت هستند. اکثر سایتهای موفق اینترنتی بیشترین بازدید ورودی خود از گوگل را بر اساس اسم خود دریافت می‌کنند.

بنابراین مشاهده site links در نتایج گوگل نکته مثبتی است و نشان می‌دهد که گوگل برند آن سایت را شناسایی کرده و کاربران علاقمند هستند که به طور مستقیم به آن سایت مراجعه کنند.

آیا لینک‌های نمایش داده شده در نتایج گوگل قابل تغییر هستند؟

انتخاب صفحات site links به صورت خودکار توسط گوگل انجام می‌شود و گوگل صفحاتی که لینک‌های داخلی بیشتری دارند و کاربران به صورت مستقیم علاقمند هستند که به آن صفحات مراجعه کنند در پایین لینک اصلی سایت قرار می‌دهد. در گذشته از طریق گوگل وبمستر تولز (سرچ کنسول فعلی) تغییر لینک‌های sitelinks قابل انجام بود. گوگل بخش مجزایی برای site links داشت و صفحاتی که علاقه ندارید در این بخش ظاهر شوند را می‌توانستید از این طریق حذف کنید. اما در حال حاضر چنین امکانی وجود ندارد و این صفحات به صورت خودکار انتخاب می‌شوند، اما برای تغییر صفحات می‌توانید لینک‌های داخلی سایت خود را طوری تنظیم کنیم که صفحات مهم از نظر شما در منو، فوتر و جایگاه‌های دیگر قرار بگیرند و گوگل هم به مرور این لینک‌ها را شناسایی کرده و جایگزین می‌کند.

چگونه Sitelinks Searchbox را به وب سایت خود اضافه کنیم؟

افزودن باکس جستجو در بخش site links با استفاده از افزودن اسکیما به صفحات انجام می‌شود و برخلاف site links به صورت خودکار صورت نمی‌گیرد. برای افزودن سرچ باکس به بخش سایت لینک سایت خودتان، در درجه اول باید در سایت خودتان سرچ را فعال کرده باشید و از طریق ارسال پارامتر به آدرس سرچ امکان جستجو فعال باشد. سپس با افزودن اسکیما به صفحات و شناسایی این اسکیما توسط گوگل، سرچ باکس در نتایج سایت لینک برای شما نمایش داده خواهد شد.

جمع بندی

سایت لینک برای کلمات برند به صورت خودکار ایجاد می‌شود. اگر سایت شما sitelinks ندارد، به این معنی هست که گوگل هنوز برند شما را شناسایی نکرده است. هر چه تعداد سرچ برند شما در گوگل بیشتر باشد نشان دهنده این است که سایت شما از نظر کاربران سایت مناسبی است. لینک‌های داخل سایت لینک قابل تغییر به صورت دستی نیستند و بر اساس صفحاتی که بیشترین لینک داخلی را دارند ایجاد می‌شوند. با استفاده از دستورات اسکیما می‌توانید برای سایت لینک خودتان سرچ باکس ایجاد کنید.

مطالب مرتبط
مطالب من را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha