سئو : گوگل پنگوئن 2.0 در راه است

 پنجشنبه 26 اردیبهشت 1392

پنگوئن گوگل افزونه ای است که گوگل برای یافتن لینک های مخرب و فریب آمیز به الگوریتم خود اضافه کرده است. آخرین نگارش این الگوریتم نگارش 1.1 بود، اما مت کاتز خبر از انتشار نگارش جدید این الگوریتم یعنی گوگل پنگوئن 2.0 داده است. قطعا منتشر شدن این نگارش در زبان فارسی تاثیر زیادی در نتایج گوگل خواهد داشت بخصوص برای عبارات تجاری و سایت هایی که از لینک برای بهبود رتبه خود به طور غیر طبیعی استفاده می کنند.

مت کاتز توضیح داده است که یک سایت طبیعی با محتوای عادی باید به گونه ای عمل کند که تعدادی از کاربران آن سایت همواره تمایل به بازگشت به سایت مورد نظر را داشته باشند و از طرف دیگر اقدام به اشتراک گذاری مطالب آن سایت در شبکه های اجتماعی و سایر سایت ها بکنند.

پنگوئن گوگل نسخه جدید به زودی منتشر می شود

استفاده از لینک های تبلیغاتی
لینک های تبلیغاتی یکی از عواملی است که برخلاف راهنمای گوگل برای مدیران سایت ها است و گوگل این کار را خلاف می داند. نسخه جدید گوگل پنگوئن تمرکز خود را به حذف کردن تاثیر چنین لینکهایی در رتبه بندی سایت ها قرار داده است. مت کاتز توصیه کرده است که اگر محتوای تبلیغاتی در سایت خود قرار می دهید به طور واضح برای کاربران مشخص کنید که متن فوق تبلیغاتی است تا مشکلی برای آنها پیش نیاید.

پرس و جوهای جستجوی گوگل
پنگوئن 2.0 دو تفاوت اساسی در نمایش نتایج جستجو بر اساس پرس و جو ها خواهد داشت. پرس و جوهائی که بیشتر توسط افراد فریب کار مورد توجه قرار می گیرد مانند کلمات پرسود تجاری و... با نگارش جدید گوگل پنگوئن تحت تاثیر قرار خواهند گرفت. همچنین الگوریتم جدید تاثیرات جالبی برای پرس و جوهایی که به دنبال یافتن جواب سوالات خاص هستند خواهد داشت که گوگل توضیح بیشتری در این مورد ارائه نداده است.

تنزل رتبه لینک های اسپم
سایت هایی که از لینک های اسپم استفاده کنند دچار تنزل رتبه خواهند شد. گوگل تحلیل جامعی در مورد توپولوژی لینک ها انجام داده که نتایج آن برای سایت هایی که لینک های اسپم دریافت میکنند قابل توجه خواهد بود.

سایت های هک شده
گوگل قصد دارد ارتباط بهتری را با مدیران سایت هایی که از کدهای مخرب در سایت آنها استفاده می شود یا سایت آنها هک شده است برقرار کرده و سایت های مخرب را با سرعت بیشتری از نتایج خود خارج سازد.

تاکتیکهای فریب آمیز
مت کاتز به انجمن های اینترنتی و سایت هایی که در زمینه سئو سیاه فعالیت می کنند هشدار داده است که تابستان بسیار بدی پیش رو خواهند داشت.

شناسائی لینک ها
گوگل با استفاده از لینک ها کمک می کند تا نتایج بهتری را در نتایج گوگل ببینیم، بخصوص اگر لینک های فوق از سایت های هم زمینه و مفید استخراج شوند. به عنوان مثال در حوزه های پزشکی، اقتصادی و مسافرتی اگر وب سایت هائی مطالب مفید تولید کنند و در سایت های هم حوزه خود به عنوان یک سایت مفید معرفی شوند گوگل از آنها حمایت خواهد کرد.

سیگنال های گوگل پاندا
پنگوئن 2.0 از سیگنال های گوگل پاندا برای تقویت خود استفاده خواهد کرد. گوگل پاندا بر روی محتوای سایت تمرکز دارد و مواردی مانند ایجاد محتوای مفید و عدم کپی کردن اطلاعات از سایر سایت ها مورد توجه قرار می دهد.

خوشه بندی نتایج
گوگل از خوشه های مختلفی در نتایج خود استفاده می کند و آنها را در زمان نمایش به کاربر با هم ترکیب می کند. به عنوان مثال لایه هائی مانند تصویر، ویدئو، نقشه و... در برخی از عبارات ترکیب شده و برای کمک بهتر به کاربر نمایش داده خواهند شد. پنگوئن 2.0 بر روی نتایج خوشه بندی شده و همچنین لایه های ترکیبی گوگل نیز تاثیر خواهد داشت.

جمع بندی
زمانی که الگوریتم های پاندا و پنگوئن گوگل به زبان فارسی راه یافتند در بسیاری از حوزه های تجاری نتایج گوگل زیر و رو شدند. شرکت های بزرگی که فروش خود را بر مبنای گوگل قرارداده بودند از این موضوع لطمه شدیدی خوردند و شرکتها و سایت ها کوچک جای آنها را در نتایج گوگل گرفتند. چند ماهی طول کشید تا سئو کارهای حرفه ای در ایران خود را با الگوریتم جدید گوگل وفق بدهند و بسیاری از سئو کارهای اسپمر و فریب کار از دور خارج شدند.

پنگوئن 2.0 اخطار جدیدی است برای سئو کارهای فریب کار و قطعا تاثیرات زیادی در نتایج گوگل فارسی خواهد داشت. هنوز مشخص نیست که این الگوریتم چه زمانی به نتایج گوگل فارسی اضافه می شود اما این اتفاق به زودی روی خواهد داد.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز شما به این مقاله:

دیدگاه کاربران
حمید
 ارسال شده در : شنبه 27 دی 1393

سلامبرای مطالب تاریخ انتشار بزارید به نظرم خیلی بهتره البته شاید گذاشتید ولی من هر چی گشتم ندیدم خیلی ممنونم