تحلیل وب سایت تاج

طبق درخواست دوست عزیزم آقای محمدرضا در نظر داریم وب سایت نیازمندی تاج را به عنوان اولین سایت مورد بررسی قرار بدیم. آدرس سایت نیازمندی تاج www.taaj.ir است.

وب سایت فوق را از لحاظ جنبه های زیر بررسی میکنیم:

زمینه کاری و رقبا:

وب سایت فوق در طبقه سایت های نیازمندی است و از نظر امکانات و چیدمان از سایت ایستگاه الگوبرداری شده است. مهمترین عامل برای پیشرفت یک سایت نیازمندی داشتن بیننده و برندسازی مناسب است. با توجه به رقبای زیادی که سایت های نیازمندی در حال حاضر دارند سیاست هایی که باعث شود خریدار و آگهی دهنده جذب سایت شوند برای موفقیت چنین سایتی ضروری است. به نظر می رسد که این سایت به تازگی راه اندازی شده و اگر از تکنیکهای بازاریابی اینترنتی برای افزایش بازدید هدفمند استفاده نکند احتمال بسیار کمی برای موفقیت دارد.

گرافیک:

با وجود اینکه چیدمان سایت دقیقا مشابه سایر سایت های نیازمندی است اما از گرافیک شکیل و قابل قبولی برخوردار است. رنگبندی سایت ملایم است و بیننده را خسته نمی کند. نکته مهم در سایت های نیازمندی این است که باید حجم صفحه و تصاویر استفاده شده در آن حداقل باشد، زیرا آگهی های سایت به خودی خود حجم را افزایش می دهند و اگر این موضوع رعایت نشود سایت دچار مشکل خواهد شد.

چیدمان اطلاعات:

چیدمان اطلاعات در صفحه اصلی و گروه های آگهی مشابه سایر سایت های نیازمندی است. اما چیدمان صفحه آگهی صرفا به اطلاعات آگهی تکیه کرده و این موضوع باعث کاهش بازدید صفحات سایت و در نهایت افزایش نرخ خروجی از صفحات سایت خواهد شد.

سئو:

سئو سایت از نظر معماری مشکلات زیادی دارد و بسیاری از پارامترهای مهم در آن رعایت نشده است. جستجوی کلمات کلیدی آگهی ها اشکال دارد و کار نمی کند. همچنین استفاده مناسبی از تکنیکهای ویژه سئو در سایت صورت نگرفته است. همچنین متا تگ توضیحات در اکثر صفحات وجود ندارد.

کدنویسی قالب:

کدنویسی قالب سایت بسیار مناسب است. گرچه برای بعضی از باکس ها امکان استفاده از فونت به جای تصویر وجود دارد که علاوه بر کاهش حجم صفحات باعث افزایش چگالی اطلاعات صفحه خواهد شد.

راحتی کاربر و استفاده از تکنیکهای ajax:

ایمیل ارسالی توسط سایت برای فعالسازی از طرف رابو سیستم ارسال میشود و نه از طرف سایت تاج! مشکلات دیگری نیز در سایت وجود دارد که به نظر می رسد تست اولیه روی آن انجام نشده است.
صفحه درج آگهی راحت طراحی شده است و از این نظر مناسب است.
پس از ورود به سایت منوی کاربری واضح نبود.
Jquery طراحی شده برای نمایش عکس بزرگتر در صفحات آگهی در برخی مواقع کار نمی کند.
هزینه آگهی های سایت مناسب است.
 

جمع بندی:

با توجه به سایر سایت های نیازمندی موجود در بازار، به نظر من گرافیک سایت بسیار مناسب است و نسبت به رقبای خود از امتیاز ویژه ای برخوردار است. اما تکنیکهای بازاریابی و سئو در آن به خوبی رعایت نشده است و برای موفقیت سایت، مشکلات باید برطرف گردد. من از 100 نمره 65 را به این سایت می دهم.

در صورتی که مایلید سایت شما هم تحلیل شود، درخواست خود را در پست "تحلیل سایت" ارسال نمایید.

من رضا شیرازی هستم، تخصصم در زمینه تحلیل و پیاده سازی نرم افزارهای تحت وب، بهینه سازی و طراحی سایت است و تحصیلاتم در زمینه هوش مصنوعی است. مشتاق دریافت نظر شما در مورد مطالب سایتم هستم و در صورتی که مطلب فوق به نظر شما جالب است خوشحال خواهم شد که آن را در شبکه های اجتماعی یا سایت خود منتشر کنید. (لطفا با ذکر لینک منبع)
نظرات
 • محمد رضا 1393/12/07
  سلام
  آقای شیرازی سایت تاج رو دوباره تحلیلی می کنید ۷ مورد تغییر صورت گرفته است .
  با تشکر
 • رضا شیرازی 1391/09/13
  پاسخ به اداره کل تبلیغات اسلامی خراسان شمالی: سلام، برخلاف ادعای شرکت طراح، سایت شما یک سایت آماده است که بسیاری از اصول طراحی سایت در آن رعایت نشده، منو بندی مناسبی ندارد، کدهای html سایت ایرادات بسیار زیادی دارند و... به دلایل ذکر شده، از تحلیل سایت های آماده معذورم.
 • سلام استاد ، لطفا نظر خود را در خصوص سایت فوق بیان نمایید. با تشکر فراوان
 • رضا شیرازی 1391/04/29
  پاسخ به محمدرضا: محمدرضا جان، شما خیلی نباید از کاربر انتظار داشته باشید که اطلاعات درستی وارد بکنه، بهترین کار این هست که به صورت نرم افزار این موارد اصلاح بشن. موفق باشید.
 • محمدرضا 1391/04/28
  بله این موارد مال بعضی اشخاص هست که تگ ها رو درست ارسال نمی کنند باید توی تایید این ها دقت بیشتری کنم
 • رضا شیرازی 1391/04/27
  پاسخ به محمدرضا: محمدرضا جان، خیلی بهتر شده، البته باید آدرس صفحه جستجو را نرمال کنی. چون برای بعضی از کاراکتر ها مشکل داره. مثلا آدرس زیر: http://www.taaj.ir/?search=%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%B3%D8%A7%D8%B2%DB%8C+%D8%B3%D8%A7%D8%AE%D8%AA%D9%85%D8%A7%D9%86+%D9%88+%D9%86%D9%88%D8%B3%D8%A7%D8%B2%DB%8C+%D9%88+%D8%A7%D9%86%D8%AC%D8%A7%D9%85+%D8%AA%D8%B9%D9%85%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D8%AA+%D9%88+%D8%AA%D8%BA%DB%8C%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D8%AA+%DA%A9%D9%84%DB%8C+%D9%88+%D8%AC%D8%B2%D8%A6%DB%8C+%D8%B3%D8%A7%D8%AE%D8%AA%D9%85%D8%A7%D9%86%D9%87%D8%A7%DB%8C+%D9%85%D8%B3%DA%A9%D9%88%D9%86%DB%8C
 • محمدرضا 1391/04/27
  آقا رضا لطفا ببین الان چطوره ، بخش تگ ها اوکی شد www.taaj.ir
 • محمدرضا 1391/04/18
  خواهش می کنم آقا رضا ممنون از زحمتای شما
 • رضا شیرازی 1391/04/12
  پاسخ به محمدرضا: فکرمیکنم بهترین کار این هست که یک تحلیل از سایت ایستگاه بکنم تا نکات ظریفی که به کار برده و بقیه سایت ها اصلا بهش توجه نمیکنن رو در اون توضیح بدم. محمدرضا جان، ممنون از همراهیت.
 • محمدرضا 1391/04/12
  نمره 100 رو که شوخی کردم اما نمره ای که بهم دادید پایین هست نکاتی که ایستگاه در نظر گرفته به دلیل بازدید بالاش هست باعث میشه بتونه کیورد های مفیدی به وجود بیاره به هر حال ممنون از تحلیلتون
 • رضا شیرازی 1391/04/10
  پاسخ به محمدرضا: نمره 100 رو من به سایت هایی که خودمون هم طراحی کنیم نمیدم چون به هر حال هیچ سایتی از همه نظر کامل نیست. به نظر من بر خلاف تصوری که در ذهن همه جا افتاده سایت ایستگاه بسیار هنرمندانه توانسته از امکانات خودش استفاده بکنه و نکات ظریفی رو در طراحی در نظر گرفته که کمتر سایت نیازمندی به اونا دقت میکنه، ایستگاه از نظر سئو خیلی هنرمندانه کار کرده اما خب گرافیک سایت شما از ایستگاه خیلی بهتره.
 • محمدرضا 1391/04/09
  ممنون اما نمره 65 خیلی پایینه ، من همیشه دوست دارم نمره کامل بگیرم یا حد اقل بالا ، با این حساب مثلا ایستگاه باید از دست شما نمره 40 بگیره :دی
 • رضا شیرازی 1391/04/09
  پاسخ به محمدرضا: محمدرضا جان، در مورد بازاریابی و مدل طراحی سایت با شما موافق هستم که این مدل فعلا در ایران بهترین بازدهی را داره. ما نباید هیچ توقعی از بازدیدکننده سایت داشته باشیم که فکرکنه و ببینه ما چه امکاناتی براش گذاشتم یا اینکه صبر کنه تا صفحه کامل لود بشه (در مورد مشکل JQuery) بلکه باید راحتترین حالت را براش فراهم کنیم تا کمترین ریزش را در سایت داشته باشیم. در مورد مشکلات سئو: من فقط از نظر ساختاری آن را تحلیل کردم و قطعا ممکنه خیلی مسائل در سایت رعایت شده باشه که من بررسی نکرده باشم یا اونها رو ندیده باشم. اما نکات منفی هم در آن دیدم. منظورم از بازاریابی اینترنتی نکاتی هست که راحتی کاربر رو فراهم بکنه و کاربر رو به جایی که ما میخواهیم هدایت بکنه. البته همانطور که گفتم این سایت جز سایت های خوب نیازمندی محسوب میشه بخصوص از نظر گرافیک و طراحی.
 • محمدرضا 1391/04/08
  شما فرمودید نسبت به رقبا امتیاز بالایی داره اما از نظر بازاریابی رعایت نشده راستش توی ایران فعلا سایت های این مدل به این شکل چیدمان مورد پذیرش کاربران ایرانی هست و اگه بخوایم شبیه سایت های نیازمندی خارجی بزنیم جواب نمیده در مورد سئو هم توضیحاتی دادم اما باز می گم اگه کلمات کلیدی سایت که موقتا قطع هست کارشون رو شروع کنند مطمئنا این ایراد که شما گرفتید تبدیل میشه به مزیت و نظرتون در مورد سئوی سایت مثبت میشه
 • محمدرضا 1391/04/08
  شما جایی فرمودید مشکلات دیگری هست اما اشاده نکردید ... jquery برای نمایش عکس همیشه کار می کنه اگه کاربر اجازه بده صفحه کاملا لود بشه کار می کنه اگه وسط کار بزنه توی صصفحه جدید باز می کنه
 • محمدرضا 1391/04/08
  ممنون آقا رضا در مورد سئو شما فقط تگ ها رو در نظر گرفتید که کد موقتا به دلایلی تغییر کرده تا جلوی نفوذ گرفته بشه و به زودی درست میشه اما به نکته های دیگه اشاره نکردید مثلا متا تگ ها و نحوه ی گذاشتن کلامات کلیدی سایت در جای خود کاملا استاندارد هست شاید فول سئو نباشه اما استاندارد هست همچنین وجود sitemap.php جلوی دامنه برای معرفی به وبمسترز گوگل و مورد دیگه استفاده از تایتل و آلت روی آگهی ها ... صفحه بندی پایین که تا بینهایت لینک ها رو به هم ارتباط میده لطفا ایرادادتون از سئوی سایت رو کاملا بگید چه نکاتی رعایت نشده ...
مطالب سایت را از دست ندهید
لطفا به نکات زیر توجه کنید:
 • سرویس فوق با استفاده از ابزار قدرتمند گوگل فیدبرنر راه اندازی شده است.
 • پس از ثبت نام ایمیل فعالسازی برای شما ارسال خواهد شد و باید روی لینک فعالسازی کلیک کنید.
 • از ایمیل شما استفاده تبلیغاتی نخواهد شد و هر زمان که مایل بودید می توانید عضویت خود را لغو کنید.