همه جا حرف از دیجیتال مارکتینگ است: دیجیتال مارکتینگ چیست؟

دیجیتال مارکتینگ چیست؟ چرا باید شرکت ها از بازاریابی دیجیتال در کسب و کار خود استفاده کنند و چرا روز به روز اهمیت دیجیتال مارکتینگ بیشتر می شود؟ طبق یک تعریف ساده دیجیتال مارکتینگ به روش های بازاریابی از طریق ابزارهای دیجیتال گفته می شود. در واقع هر ابزار و وسیله دیجیتال که از طریق آن فرآیند بازاریابی انجام می پذیرد جز روش های دیجیتال مارکتینگ است. به عنوان مثال تبلیغات پیامکی، تلویزیونی، رادیویی و... نیز زیر مجموعه دیجیتال مارکتینگ هستند و بازاریابی اینترنتی نیز زیر مجموعه دیجیتال مارکتینگ محسوب می شود.

دیجیتال مارکتینگ مزایای جالبی دارد که از جمله آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قابل اندازه گیری است
 • قابل مدیریت است و می توان در روند اجرای کمپین بهبود ایجاد کرد
 • در بسیاری از موارد با قیمت مناسب انجام می شود
 • بر اساس ارتباط دو طرفه با مخاطب شکل گرفته است و بر خلاف بازاریابی سنتی یک طرفه نیست
 • با استفاده از بازاریابی محتوایی، شبکه های اجتماعی و بازاریابی ویروسی می توان با هزینه کم هم کار دیجیتال مارکتینگ انجام داد

برای اینکه بیشتر با این حوزه آشنا شوید، می توانید مقاله دیجیتال مارکتینگ چیست را در سایت آی تی ایران مطالعه نمایید. این مقاله توسط جمعی از مدیران سایت ها تهیه شده است و در آن به بخش های مختلف مرتبط با دیجیتال مارکتینگ پرداخت شده است. با مطالعه این مقاله با انواع روش های دیجیتال مارکتینگ آشنا خواهید شد که از جمله آنها می توان به بازاریابی محتوایی، بازاریابی شبکه های اجتماعی، سئو و بهینه سازی سایت، تبلیغات گوگل ادوردز، ایجاد باشگاه مشتریان، بازی سازی یا گیمیفیکیشن، فریمورک RACE و... اشاره کرد.

در دنیای امروز اکثر شرکت ها با استفاده از روش های بازاریابی دیجیتال توانسته اند کسب و کار خود را رونق دهند و به جای روش های سنتی که بر مبنای ارتباط یک طرفه با مشتری شکل گرفته بود، از طریق شبکه های اجتماعی و ابزارهای دیجیتال مانند وب سایت سعی می کنند ارتباط بهتری با مشتریان خود داشته باشند و نهایتا کیفیت محصولات خود را بهبود ببخشند.

بنابراین پیشنهاد می کنم که اگر به دنبال مطالعه مفاهیم مرتبط با این موضوع به زبان انگلیسی هستید به سایت های زیر مراجعه نمایید:

همچنین همانطور که در قبل نیز توضیح دادم، اگر به دنبال مطالعه این مطلب به زبان فارسی هستید، می توانید به سایت آی تی ایران مراجعه نمایید و مقاله زیر را مطالعه کنید:

https://itiran.com/An-Introduction-to-Digital-Marketing

امیدوارم که شما هم بتوانید در دنیای امروز مباحث دیجیتال مارکتینگ را به خوبی در کسب و کار خود به کار ببرید.

من رضا شیرازی هستم، تخصصم در زمینه تحلیل و پیاده سازی نرم افزارهای تحت وب، بهینه سازی و طراحی سایت است و تحصیلاتم در زمینه هوش مصنوعی است. مشتاق دریافت نظر شما در مورد مطالب سایتم هستم و در صورتی که مطلب فوق به نظر شما جالب است خوشحال خواهم شد که آن را در شبکه های اجتماعی یا سایت خود منتشر کنید. (لطفا با ذکر لینک منبع)
نظرات
 • واقعا یکی از بهترین حرفه های سال 2018 و آینده همین دیجیتال مارکتینگ است و بازار خیلی خوبی براش تصور میکنم و متخصص شدن در این حوزه نیاز به تلاش خیلی خوبی داره ولی واقعا عالیه و من خیلی بهش علاقه دارم . مرسی آقای شیرازی
 • مجید 1397/07/18
  بسیار عالی بود.ممنونم
مطالب سایت را از دست ندهید
لطفا به نکات زیر توجه کنید:
 • سرویس فوق با استفاده از ابزار قدرتمند گوگل فیدبرنر راه اندازی شده است.
 • پس از ثبت نام ایمیل فعالسازی برای شما ارسال خواهد شد و باید روی لینک فعالسازی کلیک کنید.
 • از ایمیل شما استفاده تبلیغاتی نخواهد شد و هر زمان که مایل بودید می توانید عضویت خود را لغو کنید.