بازاریابی چند کاناله چیست و چرا اهمیت دارد؟ ارتباط بازاریابی چندکاناله و سئو

بازاریابی چند کاناله یا Omnichannel marketing مفهومی است که در عصر چهارم بازاریابی مطرح شده است و به طراحی و برنامه­ریزی کمپین­های تبلیغاتی قابل اندازه­گیری می­پردازد که با ترکیب روش­های بازاریابی سنتی و دیجیتال به دنبال تاثیرگذاری بیشتر بر روی مخاطب است. در واقع طبق دیدگاهی که در بازاریابی چند کاناله مطرح می­شود، یک رسانه تبلیغاتی ممکن است به تنهایی تاثیر مستقیم قابل اندازه­گیری در فروش شما نداشته باشد، اما اطلاع رسانی در آن رسانه تبلیغاتی باعث خواهد شد که فروش شما از سایر روش­ها افزایش پیدا کند.

اگر داستان خرید یک مشتری را در نظر بگیریم، در اکثر کسب و کارها این اتفاق نمی­افتد که مشتری از طریق یک آشنایی آنی و سریع، اقدام به خرید ­کند. در بسیاری از مواقع صاحبان کسب و کار از طریق یک رسانه بخصوص اقدام به تبلیغات می­کنند و انتظار نتیجه­گیری آنی را دارند و این اتفاق نمی­افتد. به عنوان مثال چند سال پیش شخصی از طریق پیامک اقدام به تبلیغ کسب و کار خود کرده بود و از اینکه سفارشی نداشت تعجب می­کرد. چنین دیدگاهی برای بسیاری از افراد وجود دارد و این تصور را دارند که اگر از طریق یک کانال بازاریابی، اقدام به تبلیغات و اطلاع رسانی بکنند، کافی است و نتیجه لازم را خواهند گرفت.

داستان خرید مشتری، فرآیندی است که از مرحله نیاز شروع می­شود، سپس به آگاهی و تصمیم­گیری برای خرید منجر می­شود. در طول مسیری که مشتری می­خواهد کالای بخصوصی را خریداری کند، از روش­های مختلف به دنبال کسب آگاهی و اطلاعات در مورد کالای مورد نظر خود است و به ندرت اتفاق می­افتد که مشتری تنها با مشاهده یک تبلیغ، اقدام به خرید محصول می­کند. به عنوان مثال، شخصی احساس می­کند که باید فکری به حال اضافه وزن خود بکند، سپس به دنبال روش­های مختلف کاهش وزن جستجو می­کند و انتخاب­های مختلف مانند ورزش کردن، رژیم غذایی، عمل لاغری، قرص­های لاغری و... را بررسی می­کند و نهایتا تصمیم می­گیرد که یک دستگاه تردمیل خریداری کند و به مرحله تصمیم­گیری برای خرید می­رسد، در این مرحله ممکن است در گوگل به دنبال تردمیل بگردد و مدل­های مختلف آن را با هم مقایسه کند، از دوستان خود در مورد خرید تردمیل مشورت بگیرد و نهایتا به صورت حضوری برای خرید به مغازه مراجعه کند.

شرکت میسیز در آمریکا متوجه شد که به ازا هر یک دلاری که برای سئو سایت خود هزینه ­می­کند، فروش فروشگاه­های فیزیکی شرکت به میزان شش دلار افزایش پیدا می­کند. در واقع مسئولین این شرکت متوجه شدند که مشتریان از طریق گوگل با شرکت آشنا می­شوند و سپس به صورت حضوری به فروشگاه مراجعه می­کنند و خرید می­کنند. به محض اینکه چنین آماری را بدست آوردند بودجه تبلیغاتی خود را برای سئو افزایش دادند.

فرض کنید که یک خریدار تردمیل، ابتدا از طریق گوگل در مورد آن تحقیق می­کند و با شرکتی آشنا می­شود که فروشنده محصول است و اطلاعات خوبی در مورد آن ارائه کرده است، سپس در مسیر بازگشت به منزل در اتوبان بیلبورد تبلیغاتی آن شرکت را می­بیند. فردای آن روز در رادیو از فواید ورزش کردن می­شنود و نهایتا در پایان هفته پس از اینکه با یکی از دوستان خود مشورت می­کند، تصمیم می­گیرد که به فروشگاه مورد نظر خود مراجعه کرده و محصول مورد نظر را خریداری کند. در واقع در این مثال هر کدام از کانال­های مختلف بازاریابی به یکدیگر کمک کرده­اند تا نهایتا عملیات فروش اتفاق بیفتد.

مشتریان به ندرت تمایل دارند از جایی خرید کنند که آن را نمی­شناسند و در چنین حالتی اطمینان کمی نسبت به خرید دارند، بنابراین تمرکز بر روی یک کانال بخصوص بازاریابی، به عنوان مثال تبلیغات در شبکه­های اجتماعی، گرچه ممکن است بر روی فروش تاثیرگذار باشد اما به تنهایی کافی نیست و برای شما فروش حداکثری ایجاد نمی­کند، مگر در شرایط خاصی که مخاطب هدف شما دقیقا از طریق همان کانال در دسترس باشد و در مرحله تصمیم­گیری برای خرید قرار گرفته باشد.

یکی از روش­های موفق پیاده سازی شده در این زمینه بازاریابی پیکسلی (Pixel marketing) است، در این روش از بازاریابی، سایت­های اینترنتی از طریق ذخیره کوکی در مرورگر اینترنتی، کاربران را رصد می­کنند و متوجه می­شوند که در حال مطالعه چه نوع مقالاتی هستند، سپس وقتی که کاربر به سایت فیسبوک، جیمیل و سایر سایت­های معتبر مراجعه می­کند تبلیغات همان شرکتی را می­بیند که چند وقت پیش در سایت آن شرکت مشغول مطالعه و مشاهده مقالات بود، این نوع از تبلیغات دو نوع تاثیر دارد:

  1. ممکن است کاربران در چنین حالتی این تصور را داشته باشند که شرکت فوق، برند معروفی است که توانسته در سایت­های بزرگ دنیا تبلیغ انجام دهد و همین موضوع حس اعتبار بیشتری نسبت به این شرکت در کاربر ایجاد می­کند.
  2. بازاریابی چند کاناله به صورت هوشمندانه و هدفمند برای کاربران اتفاق می­افتد و زمانی که کاربران در مراحل مختلف خرید هستند (احساس نیاز و آگاهی، تحقیقات، تصمیم­گیری برای خرید) با استفاده از بازاریابی پیکسلی، در مراحل مختلف رصد می­شوند و ترغیب به خرید محصولی خواهند شد که قبلا آن را دیده­اند.

بازاریابی پیکسلی تاثیرگذاری بسیار زیادی در فروش محصول ایجاد می­کند و نرخ بازگشت سرمایه­گذاری قابل توجهی دارد. حتی در روش­های ساده تبلیغاتی نیز، تکرار تبلیغات می­تواند تاثیر گذاری مناسبی در فروش داشته باشد، یعنی علاوه بر اینکه استفاده شما از کانال­های مختلف تبلیغاتی تاثیرگذاری مناسبی دارد بلکه تکرار اطلاع رسانی از طریق یک کانال نیز اثرگذاری را افزایش می­دهد.

یک نمونه نامناسب تبلیغات که با در نظر نگرفتن اثر بازاریابی چندکاناله انجام شد و منجر به شکست شد به تبلیغات شرکت هیوندای در جام جهانی 2014 برمی­گردد، شرکت هیوندای تصمیم گرفت که سرویس جدیدی در وب سایت خود راه اندازی کند تا مشتریان از طریق آن بتوانند ماشین خود را شخصی­سازی کنند و تنظیمات مورد نظر خود را سفارش دهند. همزمان در تابلوهای کنار زمین فوتبال و تبلیغات پیش از شروع بازی­های جام جهانی شعار تبلیغاتی را مطرح کرد با عنوان "Build your own car" و شروع به تبلیغات گسترده در این زمینه کرد. اتفاقی که افتاد این بود که بینندگان بازی­های جام جهانی پس از پایان بازی در گوگل در مورد عبارت فوق جستجو می­کردند و سایت سایر خودروسازان را می­دیدند، در واقع به این دلیل که شرکت هیواندای فکری به حال وضعیت سئو سایت خود نکرده بود این کمپین تبلیغاتی تا حد زیادی شکست خورد و بیشتر به نفع رقبای این شرکت تمام شد.

من رضا شیرازی هستم، تخصصم در زمینه تحلیل و پیاده سازی نرم افزارهای تحت وب، بهینه سازی و طراحی سایت است و تحصیلاتم در زمینه هوش مصنوعی است. مشتاق دریافت نظر شما در مورد مطالب سایتم هستم و در صورتی که مطلب فوق به نظر شما جالب است خوشحال خواهم شد که آن را در شبکه های اجتماعی یا سایت خود منتشر کنید. (لطفا با ذکر لینک منبع)
نظرات
مطالب سایت را از دست ندهید
لطفا به نکات زیر توجه کنید:
  • سرویس فوق با استفاده از ابزار قدرتمند گوگل فیدبرنر راه اندازی شده است.
  • پس از ثبت نام ایمیل فعالسازی برای شما ارسال خواهد شد و باید روی لینک فعالسازی کلیک کنید.
  • از ایمیل شما استفاده تبلیغاتی نخواهد شد و هر زمان که مایل بودید می توانید عضویت خود را لغو کنید.