راهکار نوین کلاهبرداری در اینترنت (شرکت کلاه بردار راهکار نوین)

راهکار نوین کلاهبرداری در اینترنت از طریق کپی کردن مطالب و مقالات سایت های شخصی من و وب 24 به پر کردن مطالب سایت خود می پردازد. ماجرا از آنجا شروع شد که حدود دو سال پیش شخصی با اسامی مختلف با شرکت وب 24 تماس می گرفت و خود را مشتری معرفی می کرد و از ما پیش فاکتور و نمونه قرارداد برای طراحی سایت فروشگاهی، طراحی سایت گردشگری، سئو سایت و... می خواست.

همکاران بخش فروش به من اطلاع دادند که چنین اتفاقی افتاده و مشخص شد که ایشان مدیر شرکتی به نام راهکار نوین هستند! (دقیقا نمیدانم که شرکت هستند یا شخصی کار میکنند و خود را شرکت جا می زنند) و زمانی که من به سایت ایشان مراجعه کردم متوجه نکته جالبی شدم : بیش از 90% مقالات این سایت توسط همکارانم در بخش تولید محتوای وب 24 و همچنین خود من در سایت www.rezashirazi.com نوشته شده است.

راهکار نوین را بهتر بشناسیم

متاسفانه اینگونه اشخاص و شرکت های کلاه بردار در اینترنت کم نیستند و با سو استفاده از محتوای دیگران با زحمت و هزینه و دانش خود تولید کرده اند، سعی می کنند برای خود اعتبار کسب کنند. این مجموعه بقدری کوچک و کم اهمیت بود که در آن زمان اهمیتی به موضوع ندادیم. پس از مدتی و ادامه دار شدن ماجرا من با راهکار نوین تماس گرفتم و از مدیر مجموعه خواستم که مقالات من را کپی نکند، ایشان برخورد خیلی بد و غیر مودبانه ای داشت و ماجرا تمام شد.

اخیرا متوجه شدیم که حجم ماجرا بسیار بیشتر شده و در سطح بالاتری کپی مطالب صورت می پذیرد، به گونه ای که ظاهرا ایشان یک نفر را استخدام کرده برای کپی مطالب وب 24 و سایت شخصی من! از طریق DMCA اطلاع رسانی کردم. اتفاق جالبی که افتاد، این بود که نه تنها تغییری در رفتار این مجموعه کلاه بردار رخ نداد بلکه با وقاحت تمام و سرعت بیشتر به رفتار نادرست خود ادامه دادند.

نکته جالب ماجرا این بود که شرکت راهکار نوین کانال تلگرامی برای خود ایجاد کرد که بیش از 90% مطالب آن را عینا از کانال تلگرامی سئو 24 کپی می کرد و در واقع تنها به مقالات اینترنتی و سایت بسنده نکرده بودند. در تمام این اتفاقات ما به دلیل بی اهمیت بودن این شرکت و کوچک بودن آن اهمیتی به موضوع ندادیم اما...

در سایت این شرکت کلاه بردار ادعا شده است که این شرکت خدمات طراحی سایت، سئو، سایت ساز و میزبانی وب را ارائه می دهد، در حالیکه حتی به قدری دانش و سواد در این مجموعه وجود ندارد که بتوانند خودشان تولید محتوا داشته باشند. حتی صفحه مرتبط با سایت ساز این شرکت چه از نظر محتوایی و چه از نظر امکاناتی کاملا مشابه سیستم سایت ساز فاخته که توسط وب 24 تولید شده بود است.

گستاخی و بی شرمی شرکت کلاه بردار راهکار نوین

متاسفانه افراد کلاه بردار اگر اقدامی علیه آنها انجام نشود هر روز گستاخ تر می شوند و با سرعت بیشتری به کار خود ادامه می دهند، این گستاخی به جایی رسید که این شرکت نه تنها مقالات را کپی می کرد، بلکه به گوگل اعلام میکرد که ما مطالب را از آنها کپی کرده ایم و درخواست بازبینی DMCA و کپی رایت به گوگل ارسال میکرد و این اتفاق باعث شد که بسیاری از مقالات شخصی من و وب 24 از نتایج گوگل حذف شود و ما که تولید کننده محتوا هستیم به عنوان کپی کننده معرفی شویم!

گرچه اقدامات قانونی و محکمی را برای جلوگیری از کلاه برداری و سو استفاده چنین افرادی در مرحله انجام است اما نکته جالب اینجاست که اینگونه افراد در نهایت بی شرمی، هر روز اقدام مجرمانه جدیدی را انجام می دهند. جالب اینجاست که وقتی با این مجموعه تماس گرفتم، با برخوردی بسیار بد و غیر مودبانه، اجازه صحبت با فرد مذکور را ندادند و در نهایت هم که موفق به صحبت با ایشان شدم، استدلال جالبی داشتند: مگر شما محتوای خود را ثبت کرده اید؟ اصلا بروید شکایت کنید، کپی می کنیم که میکنیم و بعد هم با فحاشی و تهدید به صحبت های خود پایان دادند.

فضای ناپاک وب فارسی

متاسفانه فضای وب فارسی به قدری ناپاک است که شخصی که محتوای دیگری را کپی می کند و در واقع دارد دزدی محتوا انجام می دهد، به خود اجازه می دهد با بدترین الفاظ ممکن با مالک و تولید کننده محتوا صحبت کند و حتی آنقدر گستاخ می شود که نه تنها محتوا را کپی می کند و عمل دزدی را انجام می دهد بلکه از تولید کننده محتوا هم شکایت می کند! متاسفانه هزینه های که شکایت های حقوقی از نظر وکیل و فاصله زمانی و... دارد باعث می شود بسیاری از افراد و شرکت های کوچک از شکایت منصرف شوند و همین موضوع کلاه برداران اینترنتی را گستاخ تر می کند.

قبلا مقاله ای تحت عنوان کاربردهای سئو در سایت منتشر کرده بودم و در این مقاله به مبحثی تحت عنوان سئو در خدمت عدالت اشاره کرده بودم، امیدوارم که با معرفی چنین افراد و شرکتهای کلاه برداری در اینترنت و همکاری و همیاری مدیران سایت های اینترنتی که به صورت پاک و مفید فعالیت می کنند، جامعه را از وجود چنین افرادی حذف کنیم.

امیدوارم که سازمان های مربوطه فکری جدی برای جلوگیری از فعالیت اینگونه افراد و شرکت بکنند. باید از خودمان شروع کنیم و با حمایت از تولید کنندگان محتوا و کپی نکردن محتوا (یا حداقل اگر مطلبی کپی می شود آن را به اسم خودمان منتشر نکنیم بلکه به تولید کننده آن لینک دهیم) اگر هم به خاطر کپی شدن جریمه می شویم، نرویم و تولید کننده را گزارش کنیم که او از ما کپی کرده تا خودمان جریمه نشویم!

پ.ن: در مورد شرکت راهکار نوین

از آنجایی که شرکت راهکار نوین به طور کل اقدام به تقلید از اینجانب و وب سایت وب 24 می کند، پس از انتشار این مطلب، مطلب مشابهی در سایت خود منتشر کرده و اتهامات و موارد نادرست و نامربوطی را به من نسبت دادند! در مطلب انتشار شده ادعا شده که ما مطالب را از آنها کپی می کنیم و این شرکت از شرکت های قدیمی است که دامنه آنها در سال 2006 ثبت شده است! در حالیکه هر شخصی که اطلاعات کمی در محیط اینترنت داشته باشد می تواند با بررسی تاریخچه مالکیت دامنه و همچنین مراجعه به سایت Archive.org متوجه شود که مالک این سایت، دامنه را پس از منقضی شدن خریداری نموده و این دامنه قبلا یک سایت نیازمندی بوده است و تا سال 2012 هم قطع شده بوده.

در ادامه با توجه به ادعای دروغین این شرکت لینکهای مربوط به سایت آرشیو را در این بخش قرار می دهم:

قطعی سایت در سال 2009 :

https://web.archive.org/web/20090330141756/http://rahkarenovin.com:80/html/index.php

وجود سایت تبلیغاتی تا سال 2008 و قبل از آن بر روی این دامنه :

https://web.archive.org/web/20070703002928/http://rahkarenovin.com:80/html/index.php

و ادامه قطعی سایت تا سال 2013! در واقع این شرکت از حدود 4 سال پیش شروع به فعالیت نموده و همانطور که در مطلب توضیح دادم اکثر مقالات این سایت عینا از مطالب وب 24 و سایت شخصی من کپی برداری شده است.

ادعاهای دیگری نیز در متن خبر این شرکت کلاه بردار مطرح شده مانند اینکه مجموعه وب 24 از نرم افزارهای آماده استفاده می کند و... در حالیکه سیستم سایت ساز وب 24 عینا توسط این شرکت کپی برداری شده است. در هر صورت با مشاهده خبری که در این سایت منتشر شده یاد داستان زیر افتادم:

شبی دزد به خانه یکی از اقوام ما رفته بود، اهالی منزل که متوجه دزد شدن سر و صدا کردند و دزد پا به فرار گذاشت، زمانی که به دنبال دزد در کوچه  می دویدند، فریاد می زدند دزد... دزد هم که جلوی بقیه بود و می دوید همین کار را می کرد و فریاد می زد: دزد....

ماجرای شرکت راهکار نوین هم همین است: مطالب وب 24 را کپی کرده اند و در کمال پررویی به گوگل اعلام می کنند وب 24 کپی کرده است، به جای اینکه یک عذرخواهی ساده انجام دهند و تقصیر خود را قبول کنند، فحاشی می کنند، فرافکنی انجام می دهند و همان ادعا را برعکس انجام می دهند تا خود را از گناهی که انجام داده اند برهانند! در حالیکه وضعیت مشخص است. عده از دوستان به من خرده گرفتند که وقتی وب 24 از پربازدیدترین سایت ها و شناخته شده ترین شرکت های طراحی سایت ایران است، چرا باید با مطرح کردن نام این شرکت کوچک و کلاه بردار باعث معروفتر شدن آن بشود؟ زمانی که این شرکت 500 ممبر فیک در کانال خود دارد و رتبه الکسای این شرکت بیش از 50 برابر بیشتر از وب 24 است و این عدد قابل مقایسه با مخاطبین وب 24 نیست، چرا باید نگران کپی کردن مطالب خود توسط این مجموعه کوچک و کلاه بردار باشد؟ به هر حال شاید حق با این دوستان باشد، اما در برابر دزدی باید ایستاد.

در نهایت خوشحالم که بالاخره این شرکت توانست یک مطلب از خودش بنویسد و زحمت نوشتن مطلب را به خودش داد، گرچه این مطلب سراسر دروغ و افترا است، اما شروع خوبی است، امیدوارم که از این به بعد بتوانند مطالب را خودشان بنویسند و از سایر وب سایت ها دزدی نکنند.

من رضا شیرازی هستم، تخصصم در زمینه تحلیل و پیاده سازی نرم افزارهای تحت وب، بهینه سازی و طراحی سایت است و تحصیلاتم در زمینه هوش مصنوعی است. مشتاق دریافت نظر شما در مورد مطالب سایتم هستم و در صورتی که مطلب فوق به نظر شما جالب است خوشحال خواهم شد که آن را در شبکه های اجتماعی یا سایت خود منتشر کنید. (لطفا با ذکر لینک منبع)
نظرات
 • استاد شما خودتان را ناراحت نکنید، جایگاه شما مشخص است و وضعیت راهکار نوین هم همینطور. به نظر من اصلا وقتتان را برای اینگونه افراد هدر ندهید.
 • رضا شیرازی 1396/10/03
  پاسخ به مهدی: سلام دوست عزیز، بابت لطفی که دارید متشکرم. انشا... بزودی برای برگزاری دوره های جدید برنامه ریزی خواهم کرد. به دلیل مشغله زیاد چند سالی هست که کم کار شده ام، اما آموزش علاقه من هست و امیدوارم که بزودی دوره های جدید را برگزار کنیم.
 • مهدی 1396/10/02
  با سلام جناب مهندس شیرازی عزیز. برای همه بسیار آشکار است که توانایی شما قابل توصیف نیست. من خودم هم در زمینه سئو فعالیت دارم و در سمینارهای شما هم حضور داشتم. تو یه مقاله خوندم که اگر چیزی برای انتشار ندارید یا محتوای بی کیفیت دارید بهتر است منتشر نکنید .بهتر از اینه که منتشر کنید. متاسفانه از این شرکتها یا افراد بسیار زیاد هستند و واقعا زحمات یک سری افراد را مثل شما را اینگونه جواب میدهند. این افراد فکر میکنند با نردبان دیگران میتوانند به اون بالا برسند ولی نمیدونن که سازنده این نردبان خودش همه چیز رو از قبل برنامه ریزی کرده و هر لحظه باید منتظر سقوط باشند.

  راستی از سمینارهای جدید سئو خیری نیست. خیلی وقته که دیگه خبری منتشر نکردین.ممنون بابت همه چیز
 • مهدی زنگنه 1396/09/30
  واقعا این اقدام شرکت کلاهبردار راهکار نوین ، شرم آوره. از هر منظری بهش نگاه کنی دزدی و شرم آوره این کار. به نظرم باید یه تعاملی بین سئو کارانی که درست و اصولی کار میکنن برقرار بشه تا بشه خیلی سریع و جدی از یک مرجع بالاتر سراغ این طور افراد رفت. ما هم می تونیم کمکی بکنیم اگر لازم شد.
 • شادمان 1396/09/30
  سلام استاد. وقت بخیر
  این موضوع برای سایت من چندین بار اتفاق افتاده و سایتهایی بودن که محتوای صد در صد تولید شده من رو کپی کردن و در سایت خودشون گذاشتن. اولین بار که این موضوع اتفاق افتاد سال 91 بود و من حساس نشدم و با خودم گفتم با توجه به اینکه محتوای من از یکی دو سال قبلتر ایجاد شده و از مدتها قبل در گوگل ایندکس شدن و رتبه دارن قطعا گوگل این موضوع رو ملاک قرار میده و امکان رتبه گیری کپی کننده وجود نداره. ام بعد از 2 ماه دیدم که تمام مقاله های من یا حذف شدن از گوگل و یا رفتن به صفحه های پایین تر و سایت کپی کننده جای من رو گرفته بود. از طریق DMCA اقدام کردم و حتی گوگل نزدیک به 80 درصد از URLها رو نپذیرفت و من از اون ناحیه ضربه خوردم. مدام میگفتم یعنی گوگل با این هوشمندی نتونست این رو تشخیص بده؟؟ اینطور اگه باشه که تمام زحمات یک سایت به هدر میره..

  مجددا امسال یه همچین موضوعی مشابه شما پیش اومد و سایت کپی کننده درخواست DMCA هم فرستاده بود.. و محتوای من که مربوط به 2-3 سال قبل بودن یا افت رتبه پیدا کردن و یا حذف شدن. این بار دقیق تر عمل کردم و بدون اینکه با اون شخص تماسی بگیرم. خیلی خوب سایتش رو بررسی کردم و فهمیدم تمام محتواش کپی هست و از سایت های دیگه.... بنابراین یه درخواست خوب با ذکر جزئیات به فارسی نوشتم و دادم خیلی دقیق ترجمه اش کردن و حتی تاریخ انتشار پست ها و تغییراتی که سایت کپی کننده ایجاد کرده بود رو هم ذکر کردم و در نهایت در DMCA برای گوگل فرستادم.. حدود 300 تا URL بود. برای همه این کار رو انجام دادم و خوشبختانه 100درصد درخواست هام قبول شد و گوگل تمام محتوای من از از 10 روز بعد از درخواستم قبول کرد. درخواست های اولی شاید حدود 10 روز طول میکشید تا بررسی بشه. ولی درخواست های بعدی حتی 2 تا 4 روزه هم بررسی شدن و حذف شدن..

  پست های اصلیش حذف شدن و حالا بعد از چند روز tagهای سایتش ایندکس میشدن. مجددا برای چند تا tag هم این کار رو کردم و بعد از چند روز Approve شدن از طرف گوگل و در کل همه tagهاش هم حذف شدن.

  وقتی که URLهای خودم رو برگردوندم و خیالم از بابت اونها راحت شد، اونوقت با اون شخص تماس گرفتم و بهش گفتم حالا که از گوگل حذف شدی پس محتواها رو هم حذف کن از روی سایتت و دقیقا مشابه موردی که برای شما پیش اومده، شما اون شخص گستاخانه برخورد کرد و گفتم پس منتظر اقدامات بعدی تا حذف کامل سایتت باش..

  برای اینکه درس عبرتی بشه براش اومدم با 2-3 تا از سایت هایی که ازشون کپی کرده بود مکاتبه یا تماس گرفتم و موضوع رو بهشون اطلاع دادم و گفتم که برای خودم رو درست کردم. شما هم رتبه هاتون اگه از دست رفته کمکتون میکنم که انجام بدین و راه حل رو بهشون گفتم. اونها هم انجام دادن و دیگه آخرش خلاصه بگم سایت کپی کاری که طی 4-5 ماه زحمت کپی کاری رسیده بود به رتبه 2هزار الکسا (با محتواهای سایت هایی مثل من و همکارام) الان به طور کامل حذف شده و رسیده به رتبه 30هزار الکسا..

  یک نمونه از متنی که برای گوگل ارسال کردم رو هم میفرستم براتون ملاحظه بفرمایید.
  The content of this post from my website has been copied and used in its entirety in the scraper site with the following changes:

  1.The picture (featured image) at the beginning of my post has been changed/removed.
  2.The internal links in my post have been removed.
  3.The characters "(97-96)" have been added at the end of the post title.

  The contents of my weblog were created some years back, whereas most of the copied contents on the scraper site have been added in the past few months.

  This has reduced the SEO ranking of my weblog and articles. I would appreciate it if this issue is fully addressed and my ranking is retrieved.
 • سئو در خدمت عدالت
  چقدر جالب بود این کلام مقاله خوبی هم بود ممنون از اطلاع رسانیتون
 • حمید 1396/09/29
  سلام
  من هم قبلا گیر این طور آدم ها افتادم ...یکی نیست بگه وقتی بلد نیستی چرا مردم رو سرکار میزاری هر چند پولشون رو میگیری طرف یک میلیون و خورده ایی گرفت برای طراحی یه ... آخرش هم چیزی تحویل نداد پول رو هم به یه زوری فقط تونستم 500 تومانش رو برگردونم بگی هدا لعنتشون کنه چطور هیچی نگی چطور ...به نظرم باید شرکت های معتبر طوری کار کنند که جای نفش کشیدن ایه گونه افراد ندن