جابجایی رتبه های سایت در گوگل

پرسش:
یکی از صفحه های سایت، قبلا برای یک کلیدواژه رتبه ۲ گوگل بود. الان هم صفحه توی سایت هست و urlش تغییری نکرده.

چند روزی هست که این صفحه از نتایج محو شده. سایت در بقیه کلیدواژه ها در نتایج وجود داره و مشکلی نداره. در قسمت manual action هم اخطاری نشون داده نمیشه. مشکل از کجاست؟
 

 پاسخ:
در حالتی که یک صفحه خاص از سایت شما به ازا جستجوی یک عبارت کلیدی از نتایج گوگل محو شده و یا یکروز محو میشود و یک روز ظاهر میشود، این صفحه از طرف الگوریتم پاندا یا پنگوئن پنالتی شده است یا در حال جریمه شدن است.

در صورتی که از روشهایی مانند تکرار بیش از حد کلمات کلیدی، لینکهای داخلی زیاد، محتوای مخفی و... استفاده کرده باشید از طرف پاندا جریمه شده اید و باید مشکلات را برطرف کرده و درخواست ایندکس صفحه را ارسال کنید (یا صبرکنید صفحه ایندکس شود)

اگر از طرف پنگوئن جریمه شده باشید، یکی از این دو اتفاق افتاده است:

 1. لینک خریده اید یا لینکهای ورودی صفحه غیرطبیعی ایجاد کرده اید.
 2. رقبای شما از طریق سئو منفی لینک اسپم برای شما ایجاد کرده اند.

برای اینکه مشکل برطرف شود باید لینکهای اسپم ورودی را شناسایی کرده و آنها را disavow کنید.

در صورتی که یک سایت جابجایی سریع در نتایج داشته باشد به گونه ای که یک روز از نتایج محو شود و فردا مجددا وجود داشته باشد، یا به طور کلی به ازا جستجوی یک عبارت از گوگل حذف شود، دچار پنالتی گوگل شده است.

من رضا شیرازی هستم، تخصصم در زمینه تحلیل و پیاده سازی نرم افزارهای تحت وب، بهینه سازی و طراحی سایت است و تحصیلاتم در زمینه هوش مصنوعی است. مشتاق دریافت نظر شما در مورد مطالب سایتم هستم و در صورتی که مطلب فوق به نظر شما جالب است خوشحال خواهم شد که آن را در شبکه های اجتماعی یا سایت خود منتشر کنید. (لطفا با ذکر لینک منبع)
نظرات
 • رضا شیرازی 1397/04/10
  پاسخ به حسام: معمولا این مشکل به خاطر cannibalization پیش میاد و زمانی که صفحات فرود مشخص برای سایت خود نداشته باشید.
 • حسام 1397/04/06
  سلام ممنون از مطلب خوبتون
  من یه مشکل دیگه دارم واینکه سایت من در یک کلمه کلیدی هر دفعه یک صفحه رو در گوگل میاره .مثلا یه بار صفحه اصلی تو نتایج می یاد بعد چند وقت صفحه اصلی تو نتایج نیست و یه صفحه دیگه رو گوگل نشون میده .، دوباره بعد چند وقت صفحه دوباره عوض میشه و این چرخه همینجوری چند ماه داره عوض می شه
 • رضا شیرازی 1396/12/20
  پاسخ به راضیه: باید به سوالات خواننده پاسخ بدین و خودتان را جای او بگذارید، چه دغددغه هایی دارد و چگونه می توانید با محتوای خود به او کمک کنید؟ آیا به همه جوانب موضوع پرداخته اید؟
 • راضیه 1396/12/20
  سلام ممنون از سایت خوبتون ....
  فقط اینکه می گید یه محتوای فوق العاده تولید کنید یعنی چی؟ اخه من هر چی هم که در مورد یه مطلب سرچ میکنم آخرش میتونم نزدیک 5 الی 6 خط ازش استخراج کنم واقعا نمیدونم این محتوای فوق العاده رو از کجا باید تهیه کنم....