لینک نوفالو و امتیاز سایت

لینک های نوفالو و تاثیر آن در سئو در این مطلب بررسی می شود. لینک های نوفالو به لینک هایی گفته می شود که خصوصیت rel=nofollow را در تگ html خود دارا هستند، این خصوصیت به این معنی است که روباتهای موتورهای جستجوگر نباید این لینک ها را دنبال کنند و این لینکها هیچ تاثیری در سئو و نتایج موتورهای جستجو نباید داشته باشند.

سوالات کاربران سایت در زمینه لینک های nofollow :

پیام 1 : سلام توی یکی از پست های وب سایتتون شما نوشته بودید که از می خوایم به سایت دیگه ای لینک بدیم از rel=nofollow استفاده کنیم تا یک مقدار از گوگل رنک سایتمان به سایت لینک داده شده تخصیص داده نشود. آیا همین موضوع هم برای شبکه های اجتماعی صدق میکنه. مثلا من لینک صفحه فیسبوکم رو قرار بدم از رنک من برای فیسبوک میره؟

پیام 2 : با سلام و عرض ادب جناب شیرازی یک سوال داشتم که امیدوارم پاسخ بگیرم و شاید سوال خیلی از کاربران شما هم باشد. سایت های بزرگی را دیدم که اجازه میدهند کاربران در هنگام ارسال نظر آدرس سایت خود را نیز لینک کنند البته نوفالو هست اما بالاخره این همه لینک به رتبه سایت اسیب نمیزنند؟اگر محتوای کامنت خوب باشه نظر نظر من اشکال نداره حالا یک لینک هم داشته باشه ولی بعضی ها از قصد و فقط برای دریافت لینک کامنت میزارن.از طرفی سایت های بزرگی رو هم دیدم که اصلاً کلاً امکان درج لینک در نظرات رو برداشتن(ک کار درستی هم کردن)واصلاً لینک خارجی اارسال نمی کنند حتی تو تبلیغات با لینک غیر مستقیم ارجاع میدن. نظر شما چیه؟

پاسخ :

همانطور که در مقدمه گفتم، لینک هایی که به صورت نوفالو تعریف می شوند، تاثیری در الگوریتم های موتورهای جستجو ندارند و روباتهای موتورهای جستجو آنها را دنبال نمی کنند. چند موضوعی که در مورد لینک های نوفالو به اشتباه تصور می شود عبارتند از:

 • گرفتن لینک نوفالو باعث اسپم شدن سایت ما می شود: چنین چیزی صحت ندارد، در واقع بودن یا نبودن لینک نوفالو تاثیری در الگوریتم های موتورهای جستجو ندارد.
 • لینک های نوفالو تفاوتی با لینک های فالو ندارند: خیر اینطور نیست، لینک های نوفالو تاثیری در نتایج جستجو نخواهند داشت
 • اگر سایت ما لینک فالو داشته باشد اسپم می شود: در حالت کلی این اتفاق نخواهد افتاد، مگر اینکه تعداد لینک های خروجی شما بسیار زیاد باشد و این موضوع باعث شود که الگوریتم گوگل پنگوئن سایت شما را به عنوان فروشنده لینک شناسایی کند. در چنین حالتی سایت شما اسپم می شود و توصیه می شود که لینک های خروجی خود را به صورت نوفالو تعریف کنید.
 • اگر به سایتی لینک بدهیم از رتبه ما کاسته می شود: خیر اینطور نیست، شما اگر به سایت دیگری لینک بدهید این موضوع تاثیر منفی در سایت شما نخواهد گذاشت، مگر اینکه تعداد لینک ها زیاد باشد و هیچ ارتباطی با هم نداشته باشند، نکته ای که در این مورد مطرح است این است که اگر شما به تعداد زیادی سایت لینک بدهید ارزش لینک های خروجی شما کم خواهد شد، به این معنا که اگر یک صفحه ای که اعتبار بالا دارد به صفحه ای دیگر لینک بدهد، آن لینک ارزش بالایی خواهد داشت اما اگر همان صفحه به 10 جای مختلف لینک بدهد، ارزش آن لینک ها 1/10 خواهد بود.

بنابراین با توجه به توضیحات فوق، در پاسخ به سوال شما باید بگویم که دادن لینک به سایت های دیگر به خودی خود هیچ مشکلی ندارد و نیازی به nofollow کردن آنها نیست، اما اگر بخشی برای تبلیغات در سایت خود دارید و یا به تعداد خیلی زیاد لینک خروجی ایجاد میکنید (مانند برخی از سایت های نیازمندی) بهتر است آنها را به صورت nofollow بدهید تا مشمول جریمه گوگل نشوید.

لینک دادن به شبکه های اجتماعی نه تنها مشکلی بابت سئو ایجاد نمیکنه بلکه بسیار کار مفیدی هست و چنین کاری از امتیاز صفحه شما کم نخواهد کرد. موضوعی که در مورد نظرات وب سایت مطرح است این است که عده زیادی از افراد از این طریق اقدام به انتشار لینک های اسپم می کنند و به همین خاطر بهتر است اینگونه لینکها نوفالو تعریف شوند تا اسپم محسوب نشوند، بخصوص اگر نظرات یک مطلب زیاد باشد و لینک های مختلفی به سایت های مختلف از طریق آن مطلب ایجاد شود این موضوع ممکن است در وب سایت شما مشکل ایجاد کند.

در مورد وب سایتهایی که لینک های خارجی نمی دهند هم باید این توضیح را بدهم که چنین کاری ضرورت نداره و لینک دادن به سایت های دیگر تا جایی که تعداد آن غیر طبیعی نباشه و موضوعات مرتبط باشه هیچ مشکلی ایجاد نمیکنه.

من رضا شیرازی هستم، تخصصم در زمینه تحلیل و پیاده سازی نرم افزارهای تحت وب، بهینه سازی و طراحی سایت است و تحصیلاتم در زمینه هوش مصنوعی است. مشتاق دریافت نظر شما در مورد مطالب سایتم هستم و در صورتی که مطلب فوق به نظر شما جالب است خوشحال خواهم شد که آن را در شبکه های اجتماعی یا سایت خود منتشر کنید. (لطفا با ذکر لینک منبع)
نظرات
 • رضا شیرازی 1397/08/12
  پاسخ به وحید: اگر مقاله را بخوانید پاسخ سوالتان را خواهید گرفت. لینک های نوفالو وارد الگوریتم گوگل نمی شوند، بنابراین تاثیر مثبت یا منفی ندارند.
 • وحید 1397/08/09
  با سلام خدمت شما. یه سوالی داشتم. تعداد بک لینک هایی که به سایت ما تزریق میشوند. آیا باید تعداد نو فالو و فالو بودن آنها به میزان مساوی باشد؟
  من خودم اکثر بک لینک هایی که ایجاد کردم نوفالو هستند و فالو خیلی کم توشون مشاهه میشه.
 • رضا شیرازی 1395/12/01
  پاسخ به علی شادان: خیر به سئو لطمه نمیزند
 • علی شادان 1395/12/01
  یک سوال دیگر هم اینکه آیا قرار دادن تصاویری به عنوان کمیک که تنها حاوی عکس هستند به سئو ضربه می‌زند یا خیر
 • علی شادان 1395/12/01
  سلام - مطلب بسیار خوبی بود. من چند تا سوال داشتم
  من وبسایت مجله‌ای دارم که خبرهای ژورنال‌های علمی را منتشر می‌کند. همچنین بخشی در سایت است که در آن به چندین هزار ژورنال علمی و همین طور ۶۰ هزار پایان‌نامه لینک داده شده است. آیا این بخش روی سئو تاثیر می‌گذارد؟ آیا باید در یک ساب دامین جداگانه ارائه بشود؟ با توجه به اینکه قسمت ژورنال‌ها و پایان‌نامه‌ها از بازدید نسبتا بالایی به نسبت بقیه سایت برخوردار است؟
  سوالی دیگر هم اینکه من قبلا در مورد تلگرام و اخبارهای دانشگاهی می‌نوشتم، اکنون این بخش مخصوصا تلگرام بازدید فراوانی دارد
  آیا بازدید از این بخش باعث کم شدن بازدید از بخش‌های دیگر مانند اخبار ژورنال‌های علمی و فروش فایل‌های علمی می‌شود؟
  یک سوال دیگر اینکه آیا حذف بخش تلگرام و اخبار دانشگاهی که دیگر نمی‌خواهم داشته باشم به رتبه سایت ضرر می‌زند یا خیر؟
  امیدوارم هنگامی که پاسخ دادید بتوانم به گونه‌ای با خبر بشوم
 • رضا شیرازی 1395/07/27
  پاسخ به محسن: منظور شما را متوجه نشدم. کلا دامنه را بهتر هست پارک نکنید در سئو.
 • محسن 1395/07/07
  با سلام استاد چطور می شود لینک های دامنه پارک شده را نو فالو کرد ؟
 • رضا شیرازی 1394/05/11
  پاسخ به میزبان فا: تمام الگوریتم های موتورهای جستجو با صفحه کار میکنند و نه وب سایت، این موضوع به این معنی است که لینک های ورودی و خروجی تفاوتی در اینکه مربوط به سایت شما باشند یا نباشند ندارند و بنابراین اگر لینکهای خروجی به سایت های دیگر باشد یا سایت خودتان تفاوتی ندارد. پاسخ سوال دوم: خیر، دادن لینک خروجی هیچ ارزشی از صفحه کم نخواهد کرد.
 • مهدی توکلی 1394/05/08
  ممنون از مطالب خودتون
 • میزبان فا 1394/05/08
  با تشکر از شما بابت انتشار این مقاله
  دو سوال :
  شما گفتین اگر در یک صفحه از سایت به 10 سایت دیگر لینک دهیم ارزش آن لینک ها 1/10 خواهد بود .
  1- حالا اگر از یک صفحه از سایت 10 لینک خروجی به سایر صفحات سایت خودمون بدیم هم ارزش لینک ها 1/10 خواهد بود ؟
  2- اگر از یک صفحه از سایت 10 لینک خارج شود آیا ارزش آن صفحه از سایت نیز تقسیم بر 10 می شود ؟ یا ارزش صفحه به قوت خود باقی میماند ؟
  با تشکر
 • Mohammad 1394/05/08
  جداً از توضیح شما و اینکه به سوال من پاسخ دادین ممنونم. کامل جواب خودمو گرفتم.
مطالب سایت را از دست ندهید
لطفا به نکات زیر توجه کنید:
 • سرویس فوق با استفاده از ابزار قدرتمند گوگل فیدبرنر راه اندازی شده است.
 • پس از ثبت نام ایمیل فعالسازی برای شما ارسال خواهد شد و باید روی لینک فعالسازی کلیک کنید.
 • از ایمیل شما استفاده تبلیغاتی نخواهد شد و هر زمان که مایل بودید می توانید عضویت خود را لغو کنید.