سایت تخفیف و خرید گروهی

ایجاد سایت تخفیف و سایت خرید گروهی یکی از روش های درآمدزا در اینترنت محسوب میشود که گرچه معمولا سایت های خرید گروهی درآمد بالایی دارند اما به عنوان یک کسب و کار کاملا آنلاین شناخته نمی شوند زیرا فعالیت های جانبی زیادی خارج از سایت باید انجام شود. معروفترین سایت خرید گروهی در دنیا سایت گروپان - groupon.com -  است که فعالیت بسیار زیادی در آمریکای شمالی دارد و با سرعت زیادی شروع به کار کرد.

من به طور دقیق نمیدانم که کدام سایت در ایران اولین سایت خرید گروهی بوده اما سایت های زیادی در این زمینه در حال حاضر فعالیت می کنند که معروفترین سایت های تخفیف عبارتند از: سایت تخفیف نت برگ، سایت تخفیفان، سایت خرید گروهی آف چی ، سایت تخفیف بایکس، سایت تخفیف گروهی کوپونت ، سایت خرید گروهی دابی، سایت تخفف آف باکس، سایت خرید گروهی آیروپن و سایت تخفف نت آف کو، بست برگ و... هستند.

نکته قابل تامل در نامگذاری اینگونه سایت ها و همچنین طرح گرافیکی استفاده شده در آنهاست که متاسفانه همگی کپی شده از یکدیگر هستند. ایکاش کمی خلاقیت و نوآوری در ما ایرانی ها وجود داشت. یاد مثالی می افتم که یکی از دوستانم در مورد رستوران اکبرجوجه زد، در جاده شمال پر از رستوران هایی با نام اکبر جوجه است، خلاق ترین کسی که اسم این رستوران را کپی کرده فردی است که اسم رستوران خود را اصغرجوجه گذاشته است! البته اگر نخواهیم از بحث خارج شویم، رستوران ها معمولا در زمینه تخفیف گروهی جواب مناسبی می گیرند.

همانطور که ملاحظه می کنید تعداد این سایت ها روز به روز در حال افزایش است، البته مدل تخفیف گروهی به عنوان یک مدل کسب درآمد از اینترنت با توجه به تدارکات خاصی که در پشت سایت مورد نیاز است به طور کامل یک کسب و کار اینترنتی محسوب نمی شود و حتی می توان از سایر رسانه ها برای توسعه و ترویج آن استفاده کرد. به عنوان مثال در انگلستان شرکتی تاسیس گردیده که این مدل را بر بستر موبایل پیاده سازی کرده و بسیار موفق است.

شرکت های معروف فعال در زمینه خرید گروهی در ایران در حال حاضر 15% کل مبلغ اولیه را به عنوان کارمزد خود استفاده کرده و متقاضی را مجبور می کنند که درصد تخفیف بالائی نیز برای کالا یا خدمات خود در نظر بگیرد، این کار عملا باعث می شود که نهایتا چنین بازاری صرفا برای کارهای خدماتی جواب بدهد و بسیاری دیگر از کالاها عملا جایی برای کار نداشته باشند. از طرف دیگر برخی از کالاهای ارائه شده در اینگونه سایت ها با قیمت واقعی خود بفروش نمی رسد و قیمت غیر واقعی را به عنوان قیمت بدون تخفیف به خریدار معرفی میکنند.

یکی از دوستان من که در زمینه تحقیقات بازار آنلاین فعالیت می کند طبق صحبتی که با هم داشتیم اعتقاد داشت که تمام این شرکت ها در دراز مدت رو به نابودی می روند و بازار خود را از دست می دهند به این دلیل که مردم به مرور به تخفیفهای مختلف عادت کرده و عملا سعی میکنند به طور مستقیم با فروشنده ها در ارتباط باشند و میل به خرید از سایت های تخفیف گروهی از بین می رود و به قول معروف بازار سایت های تخفیف اشباع خوهد شد.

نظر شما در مورد آینده سایت های تخفیف در ایران چیست؟ علاقه دارید کدام سایت تخفیف را به در مطلب بعدی تحلیل کنم؟

 

من رضا شیرازی هستم، تخصصم در زمینه تحلیل و پیاده سازی نرم افزارهای تحت وب، بهینه سازی و طراحی سایت است و تحصیلاتم در زمینه هوش مصنوعی است. مشتاق دریافت نظر شما در مورد مطالب سایتم هستم و در صورتی که مطلب فوق به نظر شما جالب است خوشحال خواهم شد که آن را در شبکه های اجتماعی یا سایت خود منتشر کنید. (لطفا با ذکر لینک منبع)
نظرات
 • ساسان 1394/10/03
  سلام لطفا روش در آمد زائی این سایتها رو هم بگید اگه میتونید کامل توضیح بدید ممنون میشم پاسخ رو به ایمیلم بفرستید
 • رضا شیرازی 1394/05/04
  پاسخ به کاظم: بله همینطوره، به این دلیل که مردم کمتر علاقه ای به اینگونه پیشنهادات نشون میدن و بازار اشباع خواهد شد. بخصوص که پیشنهادات هم جذابیت خودشون را از دست میدن.
 • کاظم 1394/05/02
  به نظر شما این سایتها در دراز مدت پاسخگو نیستند و راه اندازی همچین سایتهایی ریسکه؟
 • بیگی 1392/12/04
  انتقاد شما کاملا بجاست اما سایت باکس اف واقعا متفاوتره هم ظاهر و هم توع فروش
 • سایت های تخفیف گروهی بر اساس یکی از اهرم های اقتصادی به نام قدرت خرید گروهی پایه گذاری شده که شیوه خیلی خوبیه, این سایتها بنگاه های خدماتی رو به فروش بالا ولی با سود کم تشویق میکنند و از طرفی هم به نفع خریدار هست ولی همانطوریکه اشاره کردین فقط ارائه دهندگان خدمات میتونن تو این بازار رقابت کنند که سود خوبی در کارشون میبرند, در این زمینه سایت coponet.com یکی از سایت هایی هست که بسیار در این زمینه هزینه کرده و در اکثر نمایشگاهها سعی کرده سایت خودش رو معرفی کنه ولی تا اونجائیکه من اطلاع دارم درآمد ناچیز این مدل کسب درآمد از اینترنت باعث شده که مجموعه سودآوری نداشته باشند ولی چیزی که تو این سایت جلب توجه میکنه گرافیک متغیراین سایت نسبت به مناسبت ها و فصلهاست .
 • امیر امامی 1392/03/08
  اتفاقا من هم چندتاییشون رو دنبال می کنم و چندبار هم خرید کردم.تخفیف های اندکیش مناسب هست.

  من پدرم مستند ساز هست، خواستم فیلمهاشون رو از این طریق ارائه کنم. بهم گفتن که شما باید ۶۰ ۷۰ درصد تخفیف بزنی! آخه مرد حسابی، قیمت رو سی دی خورده. ۶۰ درصد تخفیف بزنم که دارم رو کالا هی ضرر می کنم. برای همین این نوع تخفیف های برای یک خدمات خاص فقط می تونه مناسب باشه.

  و یک عیب دیگه که اشاره نکردید، فلسفه تخفیف گروهی بود که مثلا اگه ۲۰ نفر کالای مورد نظر رو بخرن اون تخفیف فعال شه. که متاسفانه این امکان از تمامی سایت های ایرانی به خاطر نماد الکترونیکی حذف شده. که پول تو حساباشون نمونه.