تحلیل سایت اطلس ای مارکت

 شنبه 28 مرداد 1391

 

پیش از این سایت دیجی کالا را به عنوان یک فروشگاه در زمینه لوازم دیجیتال مورد تحلیل قرار دادم. در این مطلب سایت اطلس ای مارکت را تحلیل میکنم. قبل از اینکه به تحلیل سایت بپردازم یک نکته در مورد نام دامنه این سایت برایم جلب توجه کرد، قراردادن حرف e که مخفف الکترونیک است، کار مرسومی در دامنه های اینترنتی است اما چون نام های اطلس، ای و مارکت به دنبال هم می آینده در نظر اول برای بیننده سایت جلب توجه نمی کند این موضوع باعث خواهد شد که دامنه سایت به یاد بازدید کننده نماند و آن را اطلس مارکت تصور کند. این موضوع می تواند یک ضعف در انتخاب نام دامنه باشد بخصوص اینکه دامنه اطلس مارکت توسط شخص دیگری ثبت شده است!

 

زمینه کاری و رقبا:

فروش انواع لوازم دیجیتال و ارائه اطلاعات فنی محصولات یکی از فیلدهایی است که فروشگاه های اینترنتی زیادی در آن مشغول هستند. فروشگاه های اینترنتی در زمینه فروش لپ تاپ و موبایل کم نیستند اما کمتر فروشگاهی امکانات، سادگی و نکات بازاریابی را رعایت کرده است. فروشگاه اینترنتی بیشتر به عنوان یک کسب و کار اینترنتی شناخته میشود تا یک مارکت اینترنتی، به عبارت دیگر مدیر سایت یک فروشنده است و به جای داشتن یک مکان فیزیکی (یا در کنار آن) در اینترنت اقدام به فروش محصولات میکند، لذا نکاتی که در یک فروشگاه لپ تاپ باید رعایت شود در اینجا نیز صادق است مثل نوع دکور مغازه، نحوه برخورد با مشتری و ارائه راهنمایی های لازم به او و...

گرافیک و چیدمان اطلس ای مارکت، خاص خودش است و در کمتر فروشگاهی دیده میشود. البته نقاط ضعف و قوتی نیز دارد که در آیتم های بعدی بررسی خواهم کرد.

گرافیک و چیدمان اطلاعات:

گرافیک سایت به نوبه خودش جالب است. استفاده زیادی از جاوا اسکریپت انجام شده و در صفحه اول سایت سعی شده لینک های مورد نیاز کاربر قرار داده شود. استفاده بیش از حد از جاوا اسکریپت دو مشکل دارد : 1- لینکهای آن در سئو تاثیری ندارند و این برای سایت خوب نیست. 2- باعث کم شدن چگالی اطلاعات سایت خواهد شد. وجود آیکون های گرافیکی و همچنین نحوه نمایش جستجوی پیشرفته محصولات کمی گیج کننده است برای بار اول اما افراد حرفه ای قطعا از آن خوششان خواهد آمد.

در سایت های فروشگاهی مهمترین عامل موفقیت این است که شما کالاهایی را که برای فروش دارید به سادگی به مشتری معرفی کنید و سپس در مراحلی بسیار ساده و آسان امکان خرید از سایت را برای آنها فراهم کنید. چیدمان اطلاعات در صفحاتی مثل گروه کالا ها مناسب است، البته فضای خالی زیادی نیز وجود دارد. در برخی صفحات مثل کالاهای کارکرده چیدمان محصولات به هم ریخته است و فضای خالی بیشتری وجود دارد.

سئو:

پایه سایت بر اساس سیستم مدیریت محتوای جوملا است، تمام سئو کاران حرفه ای متفق القول هستند که جوملا سیستم مناسبی برای سئو نیست به دلیل اینکه اسکریپت های اضافی زیادی در خود دارد و علاوه بر اینکه این اسکریپت ها باعث کندی سایت خواهد شد، باعث میشوند که چگالی اطلاعات سایت کم شود و سئو سایت به مشکل برخواهد خورد. با بررسی الکسا سایت متوجه شدم که در ماه اخیر بازدید آن افزایش پیدا کرده است، البته فکر میکنم این موضوع بیشتر به دلیل تبلیغات در سایت های دیگر است تا افزایش رتبه صفحات سایت در گوگل.

کدنویسی قالب:

کدنویسی قالب مناسب است. البته همان مشکل وجود اسکریپت های بیش از حد را دارد.

راحتی کاربر و استفاده از تکنیکهای ajax:

تکنیکهای جاوا اسکریپت به خوبی در سایت رعایت شده است.

جمع بندی:

من یک محصول به سبد خرید اضافه کردم، اما بعد از این مرحله نفهمیدم که چه کار باید انجام بدم! کلا هیچ راهنمای خاصی نیز در سایت وجود نداشت. البته قراردادن اطلاعات تماس، آیکون یاهو مسنجر و همچنین امکان چت آنلاین از مزایای این سایت به شمار می رود. منوی بازشونده پایین سایت نیز در نوع خودش جالب بود که البته ممکنه خیلی از بازدیدکنندگان سایت متوجه آن نشوند. امکاناتی مثل مقایسه محصول، محصولات جانبی و... نیز در سایت وجود نداشت (یا من نتوانستم پیدا کنم).

نمره من به اطلس ای مارکت به عنوان یک فروشگاه اینترنتی با توجه به طراحی جالب آن و ضعفی که در زمینه سئو و همچنین پیچیدگی سایت در برخی موارد دارد، نمره 55 از 100 است.

در صورتی که مایلید سایت شما هم تحلیل شود، درخواست خود را در پست "تحلیل سایت" ارسال نمایید.

 

مطالب مرتبط

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

جهت دریافت آخرین مقالات ایمیل خود را وارد کنید
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha