تحلیل سایت دیجی کالا

 ﺳﻪشنبه 17 مرداد 1391

سایت دیجی کالا به عنوان یک فروشگاه در زمینه لوازم دیجیتال برای اکثر افراد علاقه مند به اینترنت شناخته شده است. در این مطلب سایت دیجی کالا را تحلیل میکنم.

زمینه کاری و رقبا:

دیجی کالا یک فروشگاه اینترنتی است که در زمینه فروش انواع لوازم دیجیتال و ارائه اطلاعات فنی محصولات فعالیت می کند. فروشگاه های اینترنتی در زمینه فروش لپ تاپ و موبایل کم نیستند اما کمتر فروشگاهی امکانات، سادگی و ظرافت دیجی کالا را دارد. یکی دیگر از فروشگاه های اینترنتی پرقدرت در ایران که میتوان آن را رقیب اصلی دیجی کالا عنوان کرد فروشگاه البسکو است.

گرافیک:

گرافیک دیجی کالا بسیار ساده است، نکته ای که در مورد گرافیک این سایت می توان به آن اشاره کرد این است که مواردی مانند سادگی کار با سایت یا سئو قربانی گرافیک نشده اند و این موضوع از اهمیت بسیار بالایی در سایت برخوردار است. تصاویر و بنرهای استفاده شده از گرافیک مناسبی برخوردارند و همین موضوع باعث زیبا شدن سایت شده است. در واقع بخش مهمی از زیبایی وب سایت های اینترنتی بستگی به اطلاعات آنها دارد که دیجی کالا از این نظر دقت لازم را انجام داده است.

چیدمان اطلاعات:

در سایت های فروشگاهی مهمترین عامل موفقیت این است که شما کالاهایی را که برای فروش دارید به سادگی به مشتری معرفی کنید و سپس در مراحلی بسیار ساده و آسان امکان خرید از سایت را برای آنها فراهم کنید. چیدمان اطلاعات در دیجی کالا در همین راستا انجام شده و خواسته های کاربر در آنها به خوبی لحاظ شده است. امکان تفکیک و جستجو در بخش های مختلف سایت بر اساس نیاز کاربران یکی از ویژگی های مناسب این سایت است.

سئو:

با نگاهی اجمالی می توان دریافت که دیجی کالا مشکلاتی در سئو دارد. به عنوان مثال کد نویسی قالب آن در بعضی صفحات مشکل دارد. همچنین آدرس دهی و معماری سایت مناسب نیست و در برخی از صفحات از ajax به گونه ای استفاده شده که به سئو سایت ضرر می زند. البته همواره باید به این نکته توجه داشت که برخی مواقع لازم است سئو سایت فدای سادگی کار برای بازدید کننده شود! البته در برخی صفحات مثل صفحه محصول برعکس عمل شده، یعنی به جای استفاده از آجاکس که برای سئو سایت ضرر دارد صفحه رفرش می شود تا برای سئو سایت مشکلی پیش نیاید. این موضوع نشان می دهد که از نظر مدیران سایت سئو اهمیت زیادی دارد.

کدنویسی قالب:

کدنویسی قالب مناسب است. من در صفحه لیست محصولات یک خطای html دیدم که احتمالا از دید طراحان سایت جا افتاده است. در برخی از صفحات نیز استفاده زیادی از جدول شده که کار جالبی نیست.

راحتی کاربر و استفاده از تکنیکهای ajax:

به طور کلی از نظر راحتی کاربر دیجی کالا یک فروشگاه نمونه است. در صفحه محصولات به عمد از ajax استفاده نشده است تا مشکلی در سئو سایت بوجود نیاید و رفرش شدن صفحه ممکن است برای کاربر خوشایند نباشد. ترتیب نمایش محصولات در برخی از جستجو مناسب نیست و محصولاتی که موجود نیستند را در ابتدای لیست نمایش می دهد.

جمع بندی:

دیجی کالا یک برند شناخته شده در اینترنت برای فروش محصولات دیجیتال است. واقعیت این است که هیچ خریدار اینترنتی در اولین مراجعه به یک سایت از آن خرید نمی کند. مدیران دیجی کالا به خوبی این نکته را درک کرده اند و با قرار دادن آمار و اطلاعات دقیق از محصولات این کمک را به بینندگان سایت می کنند که محصولات مختلف را با هم مقایسه کرده و نقاط ضعف و قوت آنها را شناسایی کنند. دیجی کالا بیش از آنکه یک فروشگاه خوب باشد، مکان خوبی برای کسب اطلاعات در مورد محصولات مختلف است و همین موضوع باعث موفقیت آن شده است. نمره من به این دیجی کالا به عنوان یک فروشگاه اینترنتی نمره 70 از 100 است.

در صورتی که مایلید سایت شما هم تحلیل شود، درخواست خود را در پست "تحلیل سایت" ارسال نمایید.

مطالب مرتبط

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

جهت دریافت آخرین مقالات ایمیل خود را وارد کنید
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha