تحلیل سایت بهداد شاپ

 جمعه 23 تیر 1391

طبق درخواست آقای بهداد عزیز وب سایت بهدادشاپ را به عنوان اولین سایت فروشگاه الکترونیک مورد بررسی قرارمی دهم. آدرس سایت فروشگاه بهدادشاپ http://www.behdadshop.com است.

وب سایت فوق را از لحاظ جنبه های زیر بررسی میکنیم:

زمینه کاری و رقبا:

وب سایت های فروشگاه الکترونیک تقریبا همزمان با رونق گرفتن اینترنت شروع به کار کردند، خرید و فروش الکترونیک در ایران به دلیل آماده نبودن زیرساخت های پرداخت چند سال دیرتر از سایت کشورها رونق گرفت. شاید اولین روشی که برای کسب درآمد اینترنت به ذهن افراد می رسد راه اندازی یک فروشگاه الکترونیک است. داشتن یک فروشگاه الکترونیک گرچه بودجه کمتری نسبت به راه اندازی یک فروشگاه سنتی دارد اما مانند یک فروشگاه سنتی نیازمند گذاشتن زمان توسط مدیر آن است، اکثر افراد تصور می کنند که بدون گذاشتن زمان کافی می توانند از طریق اینترنت درآمدزایی کنند که این تصوری نادرست است. البته با توجه به رشد جمعیت جوان کشور از سنی و استفاده از اینترنت، فروشگاه های الکترونیک در ایران آینده روشنی دارند.
در حال حاضر سایت های زیادی به صورت فروشگاه الکترونیک فعالیت می کنند که معروفترین آنها سایت دیجی کالا است که در زمینه فروش لوازم الکترونیکی فعالیت می کند.

گرافیک:

طراحی قالب سایت بهداد شاپ، یک خاصیت ویژه دارد. آن هم تمام صفحه بودن آن است. اکثر سایت های اینترنتی در حال حاضر دیگر به صورت تمام صفحه طراحی نمی شوند چون این موضوع باعث خواهد شد که انطباق خود با مرورگرهای مختلف و سایزهای مانیتور مختلف توسط کاربران را از دست بدهند. موضوع تمام صفحه بودن سایت گرچه می تواند یک مزیت به حساب بیاید اما به دلیل اینکه باکس های صفحه باید عرض مشخصی داشته باشند عملا محتوایی به صفحه اضافه نمی کند و در مانیتورهای عریض باعث می شود که فاصله خالی در صفحه ایجاد شده و سایت زیبایی خود را از دست بدهد. به دلیل عدم استفاده صحیح از این تکنیک فاصله خالی ایجاد شده بین محصولات باعث از بین رفتن تمرکز چشم بیننده شده و تمرکز بیننده از اطلاعات محصول منحرف میشود.

چیدمان اطلاعات:

چیدمان اطلاعات سایت های فروشگاه الکترونیک باید بگونه ای باشد که بییننده سایت به راحتی بتواند اطلاعات خود را پیدا کند و مدیر سایت اجناس مورد نظر خود را جلوی چشم بیننده قرار دهد. گروه بندی محصولات در این سایت چنین خاصیتی ندارد. همچنین باوجود اینکه اطلاعات موجود در صفحه محصول مناسب است اما می توانست چیدمان بهتری داشته باشد تا خریدار آنها را راحتتر ببیند. جستجوی محصولات سایت نتایج قابل قبولی ارائه می دهد.

سئو:

سئو سایت از نظر معماری مشکلات زیادی دارد و بسیاری از پارامترهای مهم در آن رعایت نشده است. طراحی سایت با استفاده از یک سیستم آماده انجام شده و این موضوع نیز بر کیفیت سئو سایت تاثیر می گذارد.

کدنویسی قالب:

کدنویسی قالب سایت مناسب نیست و از تکنیکهای قدیمی مثل تگ TABLE در آن زیاد استفاده شده است که بر روی چگالی اطلاعات سایت تاثیر منفی می گذارد.

راحتی کاربر و استفاده از تکنیکهای ajax:

استفاده چندانی از سیستم آجاکس نشده است. اما پروسه خرید سایت که با استفاده از سیستم های خرید پستی انجام می شود نسبتا پروسه مناسبی است. گرچه اگر راهنمایی بیشتری در اختیار کاربر قرار می گرفت می توانست تاثیر مثبتی در فروش سایت بگذارد.
 

جمع بندی:

با توجه به اینکه سایت فوق با استفاده از یک فروشگاه ساز تولید شده عملا انتظار زیادی از نظر سئو و چیدمان از آن نمی رود. زیرا سایت های فوق به گونه ای طراحی میشوند که نیازهای کاربران مختلف را جواب بدهند و همین موضوع تاثیر منفی بر روی مسئله سئو و چیدمان سایت خواهد گذاشت. تصاویر محصولات و متن های تبلیغاتی سایت می توانست به گونه ای تاثیر گذارتر طراحی شود. نمره من به این سایت به عنوان یک فروشگاه الکترونیک در مقایسه با سایت های حرفه ای مثل دیجی کالا و ...  نمره 45 است.

در صورتی که مایلید سایت شما هم تحلیل شود، درخواست خود را در پست "تحلیل سایت" ارسال نمایید.

مطالب مرتبط

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

جهت دریافت آخرین مقالات ایمیل خود را وارد کنید
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز: