تحلیل سایت ایستگاه

 یکشنبه 18 تیر 1391

سایت ایستگاه به عنوان اولین سایت نیازمندی در ایران شناخته شده است و کماکان جز موفقترین آنها محسوب میشود. در این مطلب می خواهم سایت ایستگاه را تحلیل کنم و برخی از نقاط قوت آن را که ممکن است از دید رقبا پنهان مانده باشد، ذکر کنم.

 

زمینه کاری و رقبا:

ایستگاه اولین سایت نیازمندی در ایران است و به عنوان یک سایت پیشرو در این زمینه همواره مطرح بوده است. در طول سالهای اخیر رقبای زیادی برای ایستگاه بوجود آمده اند و در حال حاضر بیش از 2000 وب سایت نیازمندی وجود دارد که البته اکثر آنها غیر فعال و غیر درآمدزا هستند.

گرافیک:

اکثر طراحان سایت از نظر چیدمان و گرافیک این سایت را تایید نمی کنند. طراحی ظاهری سایت متعلق به حداقل 5 سال قبل است.

چیدمان اطلاعات:

یکی از بزرگترین مزایای ایستگاه چیدمان مناسب اطلاعات در صفحه اصلی و صفحات داخلی آن است. سایت ایستگاه بهترین استفاده را از فضای سایت در مکان های مختلف برده و هر چیزی را دقیقا در جای مناسب خود قرار داده است. فضای مناسبی برای آگهی ها وجود دارد تا افراد آنها را ببینند. مکان قرار گیری گروه ها، ثبت نام، تعرفه ها و... به گونه ای است که به سادگی امکان استفاده را به کاربر می دهد. این موضوع در تمام صفحات داخلی نیز رعایت شده است. نکته مهمی که اکثر طراحان وب از آن غافل هستند این است که بیننده سایت شما لزوما از صفحه اول به آن وارد نمی شود و اکثر بینندگان سایت از صفحات داخلی و از طریق موتورهای جستجو وارد آن می شوند. سایت ایستگاه دقیقا موارد مرتبط با بازاریابی اینترنتی را برای صفحات داخلی خود رعایت کرده تا بتواند بیننده را در سایت خود حفظ کند.

سئو:

سئو سایت از نظر طراحی قالب مشکلی ندارد. لینک های داخلی به گونه ای ایجاد شده اند که تعداد صفحات سایت را افزایش دهند و چیدمان صفحات مناسب است. البته برخی تغییرات جدید گوگل در سایت رعایت نشده است. به عنوان مثال می توان به این نکته اشاره کرد که گوگل در الگوریتم جدید خود اعلام کرده است که متا تگ کلمات کلیدی را در رتبه بندی مدنظر قرار نمی دهد، اما این اطلاعات در ایستگاه وجود دارد. گرچه وجود آن ضرری برای سایت نخواهد داشت.
وجود جستجوهای مختلف بر اساس کلمات کلیدی در سایت هم به بییننده و هم به سئوی سایت کمک مناسبی می کند.

کدنویسی قالب:

کدنویسی قالب سایت مناسب است. گرچه از نظر گرافیکی برای بیننده جلب نظر نمی کند و از این نظر ضعف دارد اما عدم استفاده از عکس در بخش های مختلف، تکنیک مهمی است که در کاهش حجم صفحات سایت تاثیر مناسبی دارد.

راحتی کاربر و استفاده از تکنیکهای ajax:

عملا در جایی از سایت از تکنولوژی آجاکس استفاده نشده است. برخی از منو بندی ها و کاربردهای سایت مثل پرداخت آنلاین نیز می توانستند ساده تر پیاده سازی شوند. البته از تکنیکهای مناسب کشینگ در سایت ایستگاه به خوبی استفاده شده و این موضوع روی سرعت سایت تاثیر بسیاری زیادی گذاشته است.
 

جمع بندی:

سایت ایستگاه به عنوان یک برند در بازار سایت های نیازمندی جا افتاده است و اکثر سایت های ایرانی در حال تقلید از این سایت هستند، این موضوع باعث می شود که همواره بتواند برند خود را در این بازار حفظ نماید. اما به نظر می رسد که گرافیک و امکانات سایت همگام با تغییرات تکنولوژی حرکت نمی کند و همچنان در همان حال و هوای قدیمی باقی مانده است. سایت های نیازمندی دیگری که بوجود آمده اند از نظر گرافیک و امکاناتی که به کاربر می دهند بعضا مناسبتر هستند. نمره ای که من به سایت ایستگاه به عنوان اولین سایت نیازمندی ایرانی می دهم نمره 65 است. دلیل گرفتن این نمره با وجود ضعف گرافیکی که سایت ایستگاه دارد، سرعت زیاد لود شدن صفحات، چیدمان مناسب اطلاعات در سایت، سئو قوی و راحتی کاربر است.

در صورتی که مایلید سایت شما هم تحلیل شود، درخواست خود را در پست "تحلیل سایت" ارسال نمایید.

 

مطالب مرتبط

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

جهت دریافت آخرین مقالات ایمیل خود را وارد کنید
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha