دانشگاه آزاد

 دوشنبه 12 تیر 1391

شما در کدام دانشگاه تحصیل کرده اید؟ دانشگاه آزاد؟ دانشگاه سراسری؟ آیا دانشگاه خود را دوست دارید و از اینکه از آن فارغ التحصیل شده اید احساس رضایت و خوشبختی می کنید؟ من در دوره کارشناسی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد جنوب تهران (رشته مهندسی کامپیوتر - سخت افزار) و در دوره کارشناسی ارشد در دانشگاه امیرکبیر تهران (رشته هوش مصنوعی) تحصیل کرده ام. در حال حاضر نیز دوره DBA را در دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران می گذرانم.

بنظر من هیچ ارتباط مستقیمی بین موفقیت و تحصیلات دانشگاهی وجود ندارد و اعتقادی به تحصیلات دانشگاهی ندارم، حتی در برخی از موارد فکر میکنم که ممکن است تحصیلات دانشگاهی اثر عکس در موفقیت افراد داشته باشد. اما این یک انتخاب است که هر فردی در زندگی برای خودش یا موقعیتی که در جامعه دارد انجام می دهد. دقیقا مانند مهاجرت که یک تصمیم کاملا شخصی است و من هرگز به آن فکرنکرده ام در حالیکه بسیاری از دوستانم (شاید بیش از 90%) از ایران مهاجرت کرده اند.

تعصب به دانشگاه!

در زمانی که دانشجوی لیسانس بودم، به عنوان برنامه نویس در شرکتی مشغول بودم. من در دانشگاه آزاد تحصیل می کردم و سایر افراد شرکت که از من بزرگتر هم بودند، همگی فارغ التحصیل دانشگاه های سراسر (امیرکبیر، شریف، علم و صنعت و...) بودند. یکی از مواردی که در محل کار بحث می کردیم، معمولا به دانشگاه برمیگشت.تعصب خیلی بد است. چون باعث میشود که منطق انسان از بین برود، به طور کلی هر چیزی که عقل را ضایع کند بد است. تعصب کورکورانه باعث می شود که احساس ما بر منطقمان پیروز گردد.

الان که به گذشته نگاه میکنم، اگر در آن زمان به جای دانشگاه آزاد، در دانشگاه سراسری تحصیل می کردم، امکان اینکه همزمان با تحصیل کار میکردم را نداشتم. یکی از عوامل مهمی که باعث شده از نظر کاری پیشرفت کنم، همین موضوع است. در زمانی که ارشد میخواندم، برای اینکه بتوانم بین کار و تحصیل توازن ایجاد کنم، مجبور شدم که تمام جمعه ها را کار کنم (حتی در ایام عید و تعطیلات) و دو سال مداوم به این صورت زندگی کردم تا بتوانم درسم را تمام کنم. در حالیکه دوستانم که کارشناسی ارشد در دانشگاه آزاد می خواندند، روال عادی زندگی خود را تا حد زیادی ادامه دادند و مشکلی برایشان پیش نیامد.

بنابراین اگر بخواهم منطقی به موضوع نگاه کنم، قبولی در دانشگاه آزاد نقطه عطفی در زندگی من بود که به من اجازه داد همزمان با تحصیل کار هم بکنم و همین موضوع باعث شد که بتوانم تجربیات خوبی بدست بیاورم و از نظر کاری پیشرفت کنم در حالیکه اگر در کارشناسی در دانشگاه سراسری تحصیل می کردم این امکان را نداشتم (به احتمال بسیار زیاد)

رشته مهمتر است یا دانشگاه؟

در زمانی که کنکور دادم، رشته مدیریت دانشگاه سراسری در تهران و رشته مهندسی کامپیوتر دانشگاه آزاد تهران جنوب قبول شدم. انتخاب من دانشگاه آزاد بود، به خاطر اینکه رشته دانشگاهی آینده مسیر شغلی شما را مشخص خواهد کرد و دانشگاه تاثیری در آینده کاری شما ندارد. یکی از مشکلات جامعه ما این است که افراد مختلف تصور درستی از آنچه با انتخاب رشته دانشگاهی برایشان می افتد ندارند. من هم جز همین افراد بودم، رشته سخت افزار را به این دلیل انتخاب کردم که فکرمیکردم نرم افزار را بلد هستم و 5 سال قبل از اینکه کنکور بدم با برنامه نویسی آشنا شده بودم! در حالیکه شناخت من از نرم افزار و سخت افزار با آنچه در واقعیت وجود داشت متفاوت بود.

از طرف دیگر، بعد از سالها تجربه اگر بخواهم به فرزندم توصیه ای در مورد انتخاب رشته داشته باشم، به او میگویم که در رشته های مدیریتی تحصیل کند تا رشته های مهندسی. گرچه جامعه ما مهندس و دکتر زده شده است، اما رشته های مدیریتی آینده بهتری از نظر شغلی خواهند داشت بنظر من. بنابراین اگر شما بین انتخاب رشته ای که به آن علاقه ندارید در دانشگاه سراسری و رشته ای که به آن علاقمند هستید در دانشگاه آزاد مردد هستید، پیشنهاد من این است که رشته را در اولویت قرار دهید و به دانشگاه توجهی نکنید.

دانشگاه تهران درس بخوانم یا شهرستان؟

رفت و آمد به دانشگاه موضوع مهمی است. تحصیل در شهری خارج از محل زندگی شما، می تواند مشکلات زیادی برای شما ایجاد کند و از طرف دیگر امکاناتی مانند کار در زمان تحصیل و... را ممکن است از دست بدهید. به همین دلیل باز هم نظر من مشخص است، تحصیل در شهر محل زندگی، بسیار بهتر از سایر شهرهاست. مگر اینکه در محل زندگی شما امکاناتی وجود نداشته باشد و بخواهید به شهری بزرگتر برای کار و تحصیل مراجعه کنید که در آن حالت این موضوع پیشنهاد می شود.

دانشگاه آزاد چه خدمتی به جوانان کرد؟

دانشگاه آزاد، در سالهایی که قله جمعیت جوان کشور به سن هجده سالگی رسیده بود بزرگترین خدمت را در حق کشور انجام داد. اگر این همه جوان بیکار می ماندند یا قرار بود همزمان به خدمت سربازی بروند معلوم نبود چه بلایی بر سر کشور عزیزمان می آمد. بسیاری از فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد در حال حاضر از نظر شغلی و موقعیت اجتماعی وضعیت به مراتب بهتر از فارغ التحصیلان دانشگاه های سراسر دارند. بسیاری از دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه های سراسری به کشورهای دیگر برای ادامه تحصیل یا کار مهاجرت می کنند، تا به حال فکر کرده اید که اگر دانشگاه آزاد نبود چه اتفاقی برای این کشور می افتاد؟ نظرتان را راجع به این سوال برایم بفرستید.

شرایطی آن سالها که من کنکور دادم، با امروز بسیار متفاوت است. امکان قبولی در دانشگاه در زمان ما 1 به 20 بود در حالیکه در حال حاضر دانشگاه ها فضای مازاد دارند! بنابراین دانشگاه آزاد این امکان را به جوانان می داد تا تحصیلات خود را ادامه دهند و خلا بزرگی را در کشور پر کرد.

آیا مدرک دانشگاهی در کار مهم است؟

به عنوان یک کارآفرین و شخصی که مدیریت یک مجموعه خصوصی را بر عهده دارم، با اطمینان کامل میگویم که مدرک تحصیلی ارزش زیادی در انتخاب افراد ندارد. آنچه اهمیت دارد تخصص یک فرد در حوزه کاری مورد نظر است و نه مدرک دانشگاهی و دانشگاهی که تحصیل کرده است. از طرف دیگر، افرادی که مدرک گرا هستند، اگر تحصیلات خود را ادامه داده باشند و مدارکی مانند دکترا و کارشناسی ارشد داشته باشند در حالیکه تخصصی در حوزه مورد نظر ندارند، عملا موقعیت های شغلی را از دست می دهند و شرکت ها تمایلی برای جذب اینگونه افراد ندارند.

چند وقت پیش، خانمی که دکترای مهندسی نرم افزار داشتند برای استخدام به شرکت ما مراجعه کردند و در زمینه برنامه نویس وب رزومه فرستاده بودند، ایشان به این دلیل که تا مقطع دکترا تحصیل کرده بودند و اتفاقا در دانشگاه سراسری هم شاگرد نمونه و ممتاز بودند اما تجربه و تخصصی در مورد کاری که ما به آن نیاز داشتیم نداشتند. یک شرکت خصوصی، ممکن است به شخصی که مدرک دیپلم دارد اما متخصص است، بسیار بیشتر از شخصی که دکترا دارد اما تخصصی ندارد حقوق و مزایا بدهد و این موضوع مهمی است. بنابراین اگر درس می خوانید با این امید که کار پیدا کنید، بسیار در اشتباه هستید! زیرا باید کار کنید، تا کار بهتری پیدا کنید و رشد کنید، درس خواندن و جمع کردن مدرک کمکی به شما در این زمینه نخواهد کرد.

مزایای تحصیل در دانشگاه آزاد و سراسری

از دیدگاه من، بزرگترین مزیت تحصیل در دانشگاه آزاد، آزاد بودن بیشتر وقت و امکان کار کردن در کنار تحصیل است. تحصیل در دانشگاه سراسری، به دلیل سخت گیری و تعصبی که در دانشگاه وجود دارد، باعث می شود که به مباحث آکادمیک تسلط بیشتری پیدا کنید و ممکن است تحصیل در دانشگاه های معتبر مانند دانشگاه شریف، دانشگاه تهران و دانشگاه امیرکبیر کمکی به رزومه شما بکند، گرچه این موضوع به اندازه کسب تخصص اهمیت ندارد و از نظر اهمیت قابل مقایسه نیستند.

پ.ن : هدف از ارسال این پست انجام یک آزمایش علمی است! نتایج آن را در پست آتی اعلام خواهم کرد.

مطالب مرتبط

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

جهت دریافت آخرین مقالات ایمیل خود را وارد کنید
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha