از دیدن تبلیغات موضوعی همسان لذت ببرید!

 ﺳﻪشنبه 09 اردیبهشت 1399

مشاهده تبلیغات در اکثر مواقع برای افراد کاری آزار دهنده است و باعث ایجاد مزاحمت می‌شود. به مرور زمان کاربران توجه کمتری به تبلیغات نشان داده‌اند و بسیاری از روش‌های تبلیغاتی بازدهی لازم را ندارند. برای شما هم پیش آمده که به تبلیغات بنری سایت‌ها توجه نکنید، تبلیغات روزنامه را نبینید و صدای تلویزیون را در زمان پخش آگهی بازرگانی قطع کنید.

دلیل اینکه چرا کاربران در دنیای امروز علاقه‌ای به مشاهده تبلیغات ندارند، خرید محصول ناخواسته است! خرید محصول ناخواسته پدیده‌ای است که با رقابت شرکت‌ها برای فروش محصول ایجاد می‌شود. زمانی که توازن عرضه و تقاضا جابجا می‌شود و شرکت‌ها برای فروش محصول به سمت تبلیغات و بازاریابی روی می‌آورند، مشتری هدف محصولاتی را خریداری می‌کند که نیاز واقعی به انها ندارد و همین موضوع در طول زمان باعث می‌شود که کاربران دید مناسبی نسبت به تبلیغات نداشته باشند.

چه نوع تبلیغاتی آزار دهنده هستند؟

یکی از تفاوت‌های اصلی تبلیغات در فضای آنلاین و آفلاین، امکان رصد کردن کاربران و ایجاد تبلیغات هدفمند است. روش‌هایی مانند پیکسل مارکتینگ، تبلیغات همسان، تبلیغات موتورهای جستجو، سئو، تبلیغ در شبکه‌های اجتماعی و... یک ویژگی خوب مشترک دارند: می‌توان مخاطب را هدفمند انتخاب کرد و پیامی را برای او ارسال کرد که به احتمال زیاد به آن نیاز دارد. اتفاقی که در تبلیغات آفلاین به ندرت بوجود می‌آید.

با وجود اینکه برخی از کانال‌های تبلیغات آنلاین امکان رصد کردن کاربر هدف را دارند، اما انواع دیگر تبلیغات مانند تبلیغات بنری چنین امکانی را ندارند. دلیل اینکه به مرور زمان CTR این نوع از تبلیغات کاهش چشمگیری داشته به همین موضوع برمی‌گردد. بنابراین تبلیغ آزاردهنده تبلیغی است که برای مخاطبی نمایش داده شود که تمایلی به مشاهده تبلیغ ندارد.

آیا می توان سیستم برنده-برنده-برنده در تبلیغات ایجاد کرد؟

در مقاله ای که قبلا در مورد تبلیغات همسان نوشته بودم، به این موضوع اشاره کردم که سیستم گوگل ادز به اینگونه عمل می‌کند که هم گوگل، هم تبلیغ دهنده و هم کاربری که تبلیغ را مشاهده می‌کند خوشحال هستند! زیرا کاربر زمانی تبلیغ را می‌بیند که خودش به دنبال همان موضوع جستجو کرده و تبلیغ فوق صد در صد برای کاربر مفید است.

تبلیغات همسان زمانی می‌تواند برای کاربر جذاب و لذت بخش باشد که محتوای تبلیغات با محتوای صفحه همخوانی داشته باشد. دقیقا مشابه کاری که گوگل ادسنس انجام می‌دهد و کاربر تبلیغاتی را مشاهده می‌کند که دقیقا بر اساس محتوای صفحه و نیازی است که خودش به دنبال آن بوده است. پلتفرم‌های ایرانی موجود در زمینه تبلیغات همسان و ریتارگتینگ این مشکل را داشتند که به دلیل عدم توازن محتوا و تعداد تبلیغات، تبلیغات را به صورت موضوعی و هدفمند نمایش نمی دادند.

خبر خوب؟

هفته گذشته متوجه شدم که یکتانت این امکان را فراهم کرده است که تبلیغات به صورت موضوعی نمایش داده شود. نوع طبقه‌بندی محتوای صفحات در سیستم تبلیغات موضوعی یکتانت به صورت خوشه‌بندی است و گرچه صد در صد نتیجه صحیح ایجاد نمی‌کند اما تا حد بسیار خوبی می‌تواند موضوع محتوا را تشخیص دهد. قطعا هر چه تعداد خوشه‌های محتوایی بیشتر باشد پاسخ مناسبی از سیستم خواهیم داد.

برای مشاهده صفحه تبلیغات موضوعی یکتانت می‌توانید به آدرس زیر مراجعه نمایید:

https://www.yektanet.com/contextual-marketing

شما در این صفحه می‌توانید URL صفحات مورد نظر خودتان را وارد کنید و موضوع شناخته شده را مشاهده کنید. من به عنوان مثال صفحه مربوط به تبلیغات همسان را وارد کردم، نتیجه را می‌توانید در تصویر زیر مشاهده نمایید:

تبلیغات موضوعی یکتانت - نتیجه تست

وجود سیستم نمایش تبلیغات موضوعی که شرکت یکتانت برای اولین بار آن را در ایران اجرایی کرده است، با وجود اینکه گروه بندی‌های محدودی دارد اتفاق بسیار خوب و ارزشمندی است که باید آن را به فال نیک بگیریم. امیدوارم که این اتفاق نهایتا باعث شود که بهبود مناسبی را در تبلیغات همسان و بنری شاهد باشیم و تبلیغ دهندگان، پذیرندگان تبلیغات و کاربر نهایی از سیستم تبلیغات آنلاین لذت ببرند.

اگر تجربه استفاده از این سیستم تبلیغات موضوعی یکتانت را دارید، در بخش نظرات آن را با دیگران در میان بگذارید.

مطالب مرتبط

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

جهت دریافت آخرین مقالات ایمیل خود را وارد کنید
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز: