بازی سازی چیست؟ معرفی فریمورک Octalysis در بازی سازی

 دوشنبه 06 اسفند 1397 - 13:41
 0
 1379
بدون امتیاز
بازی سازی چیست؟ معرفی فریمورک Octalysis در بازی سازی

همه ما انسان ها علاقمند به بازی کردن هستیم، از کودکی حس برنده شدن در وجود ما است و دوست داریم که همیشه برنده باشیم. شرکت در مسابقه و بازی های مختلف به ما انگیزه می دهد و برنده شدن در بازی برایمان اعتماد به نفس ایجاد می کند. امروزه سیستم های مختلفی برای طراحی بازی وجود دارند، در بسیاری از موارد بدون اینکه خودمان بدانیم وارد یک بازی می شویم و دوست داریم که آن بازی را تا انتها انجام دهیم و پیروز شویم.

تعریف بازی سازی

طبق تعریف gamification، هنر استخراج تمام عناصر سرگرم‌کننده و جذاب یافت‌شده در بازی‌ها و به‌کارگیری آن‌ها در فعالیت‌های واقعی یا تولیدی است. در واقع ما با هدف ایجاد حس برتری در بازی و تعیین هدف مورد نظر خود، بازی را طوری طراحی می کنیم که انسان ها برای برنده شدن در بازی تلاش کنند و ما را به هدفی که می خواهیم برسانند.
بازی سازی یا Gamification در دنیای کسب و کار با هدف افزایش ارتباط مخاطب با یک محصول یا خدمات انجام می-شود. گرچه طراحی بازی می تواند با اهداف بسیار متفاوتی از جمله ایجاد انگیزه در کارکنان یک شرکت، افزایش حس وفاداری در مشتریان، افزایش فروش، بازاریابی، افزایش بهره وری سیستم آموزش و... انجام شود.
شرکت های هواپیمایی با استفاده از اصول بازی سازی و طراحی سیستم mileage به مشتریانی که مسافت بیشتری با آن شرکت پرواز کنند امتیاز بیشتری می دهند و مشتریان را بر این اساس طبقه بندی می کنند. ارتش ها در دنیا با استفاده از همین سیستم سطوح نظامی مختلفی ایجاد می کنند و افراد را ترغیب می کنند که به سمت درجه نظامی بالاتر حرکت کنند و از این سیستم در باشگاه مشتریان می تواند میزان وفاداری مشتریان را افزایش دهد. طبق اصول بازی سازی، بازی باید طوری طراحی شود که همه بتوانند در آن برنده شوند و بازی هایی که تنها یک برنده دارد و بقیه بازنده می شوند در gamification جذابیتی ندارند.
در مقالات قبلی در مورد فریمورک دیجیتال مارکتینگ RACE صحبت کردم، فریمورک ها با طبقه بندی اصولی مراحل مختلف به ما کمک می کنند تا بتوانیم سیستم مناسبی طراحی کنیم و کیفیت عملکرد خود را اندازه گیری کنیم. فریمورک Octalysis معروفترین فریمورک در زمینه بازی سازی است که توسط آقای یوکای چو معرفی شده و در این مقاله قصد دارم آن را معرفی کنم. اصطلاح Octalysis از ترکیب واژه‌های Octa به معنای عدد ۸ و Analysis به معنای تحلیل گرفته شده است.

فریمورک اکتالیسیس Octalysis چیست؟

فرمیورک اکتالیسی برای مشخص نمودن عناصر بازی سازی و طراحی بازی سازی پیاده سازی شده است. فریمورک Octalysis در بازی سازی دارای 8 عنصر مختلف است، در هر بازی تعدادی از این 8 بخش وجود دارد و فهرست آنها عبارتند از:

  1. حماسه سازی: ایجاد حس انجام دادن کاری بزرگ در بازیکن است، معمولا در بازی هایی از این قبیل، افراد تازه کار شانس بالایی دارند و پس از انجام بازی حس اینکه کار بزرگی انجام داده اند به آنها دست خواهد داد. مانند زمانی که مردم اطلاعات ویکی پدیا را تکمیل می کنند و حس انجام دادن کاری بزرگ در خود را دارند.

  2. توسعه و دستیابی به جایزه: توسعه مهارت ها و غلبه بر چالش ها است. وجود چالش در بازی اهمیت بالایی دارد و بازیکنان پس از حل چالش ها می توانند امتیاز و مدال بگیرند و سطح خود در بازی را بالا ببرند.

  3. توانمندسازی خلاقیت و بازخورد: بازیکنان نه تنها باید در بازی درگیر شوند بلکه باید بتوانند نتیجه خلاقیت خود را در بازی ببینند و عملکردهای خلاقانه داشته باشند، مثل اتفاقی که در بازی لگو می افتد و بازیکنان می توانند با استفاده از خلاقیت خود قطعات جدیدی درست کنند.

  4. مالکیت و تصاحب: حس مالکیت در بازیکنان می تواند یک محرک قوی باشد. معمولا از طریق ارزهای مجازی یا امتیاز دادن به کاربران این حس در آنها ایجاد می شود. افرادی که زمان زیادی برای بهینه کردن پروفایل شخصی خود می گذارند و یا در درون سیستم محتوا تولید می کنند، حس مالکیت بیشتری به آن خواهند داشت.

  5. اثر اجتماعی و ارتباطی: محرک هایی مانند پذیرش افراد، واکنش های اجتماعی، حسادت و همراهی از عناصر اصلی این بخش هستند. زمانی که دوست شما سطح بالاتری از شما دارد، شما نیز دوست دارید که به جایگاه او برسید. مشاهده یک محصول که شما را یاد دوران کودکی خود می اندازد و حس دلتنگی در شما ایجاد می کند، شانس خرید محصول از طرف شما را افزایش خواهد داد و...

  6. کمیاب بودن: انگیزه داشتن چیزی که به راحتی به دست نمی آید، باعث می شود که علاقه بیشتری برای داشتن آن پیدا کنیم. فیسبوک در زمان پیدایش خود صرفا مخصوص هاروارد بود و سپس به چند مدرسه و دانشگاه خدمات ارائه می داد. زمانی که عضویت آن برای عموم آزاد شد، افراد زیادی تمایل پیدا کردند در آن عضو شوند و به سرعت تعداد کاربران آن افزایش پیدا کرد.

  7. کنجکاوی و غیرقابل پیش بینی بودن: اگر نمی دانید که در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد، مغز شما همیشه درگیر خواهد بود و به آن فکرخواهید کرد. بسیاری از افراد به همین دلیل سریال ها را دنبال می کنند و کتاب رمان می خوانند. بازی های قمار نیز بر همین اساس طراحی شده اند.

  8. ضرر اجتناب: ایجاد این حس در بازیکنان که اگر فوری در بازی شرکت نکنند، چیز مهمی را از دست خواهند داد.


در نظر داشته باشید که بازی ها ممکن است همه موارد فوق را نداشته باشند. به عنوان مثال شرکت ایکیا که لوازم منزل ارائه می کند، لوازم خود را به صورت پیش ساخته ارائه می کند. این موضوع باعث می شود که بسته بندی آنها کوچکتر شود و قیمت ارائه محصول هم کاهش پیدا کند. از طرف دیگر افرادی که محصولات ایکیا را خریداری می کنند، به این دلیل که محصول را خودشان سرهم بندی می کنند به آن حس مالکیت پیدا می کنند، احساس می کنند که کار بزرگی انجام داده اند (حماسه سازی) و از طرف دیگر ممکن است بخواهند محصول را با دیگران به اشتراک بگذارند (اثر اجتماعی). بنابراین وجود این سه جنبه از بازی سازی در محصولات این شرکت وجود دارد.
شما نیز می توانید با تحلیل نیازی که دارید، از عناصر فریمورک Octalysis برای افزایش فروش، وفاداری مشتریان یا ایجاد انگیزه در کارکنان خود استفاده نمایید. استفاده از تکنیکهای بازی سازی در صورتی که به خوبی پیاده سازی شود، نتایج بزرگی را به همراه خواهد داشت. خوشحال خواهم شد که نظرات شما را در زمینه بازی سازی بیشتر بدانم و اگر تجربه ای در این زمینه دارید در بخش نظرات این مطلب آن را بیان کنید.

 

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز شما به این مقاله: