تحلیل سایت مجله اینترنتی پادرا از نظر سئو

 دوشنبه 01 بهمن 1397

در این مقاله به تحلیل وب سایت مجله اینترنتی پادرا که یک مجله اینترنتی سرگرمی، سلامت، خبری، فناوری و سرگرمی است، می پردازم. در این مقاله این سایت از نظر سئو و تجربه کاربری تحلیل می شود و فاکتورهای مختلف این سایت را بررسی خواهم کرد. اگر شما هم تمایل دارید که سایتتان تحلیل شود، اطلاعات را از طریق ایمیل برای من ارسال کنید تا امکان سنجی تحلیل را انجام دهم. لازم به توضیح است که من برای تحلیل اولیه سایت هزینه ای دریافت نمیکنم اما تحلیل سایت حرفه ای شامل هزینه است.

معرفی سایت پادرا

سایت پادرا یک مجله اینترنتی است که در دید اول یک سایت سرگرمی بنظر می رسد. اگر نگاه دقیق تری به سایت بیندازید متوجه امکانات خاصی در آن می شوید که در نگاه اول دیده نمی شود، به عنوان مثال این سایت دارای بخش های بانک اطلاعاتی از قبیل: اطلاعات داروها، داروخانه ها، بیمارستان ها، آموزش برنامه نویسی، اطلاعات پزشکان و... هم هست که بعضا به صورت دایرکتوری و بانک اطلاعاتی هستند.

سایت پادرا فعالیت خود را از سال 2013 آغاز کرده است، چند سالی فعالیتی نداشته و در سال 2017 مجددا فعالیت خود را شروع کرده است. به مرور زمان سایت تغییرات گرافیکی کرده و نسخه امروزی سایت دارای فاکتورهای تجربه کاربری و گرافیکی مناسبی است. در تصویر زیر نسخه سال 2017 این سایت را مشاهده می کنید:

سایت قدیمی پادرا در سال 2017

برخی از فاکتورهای سایت در حال حاضر عبارتند از:

  • تعداد صفحات ایندکس شده در گوگل: 9840
  • رتبه الکسا جهانی: 171161
  • رتبه الکسا در ایران: 11036
  • میزان ورودی از گوگل به نسبت کل بازدید (طبق آمار الکسا) : 9.4%

با بررسی موارد فوق، می توان به این نتیجه رسید که تعداد صفحات زیاد سایت با میزان ورودی آن از گوگل و رتبه سایت در الکسا سنخیتی ندارد و بنظر می رسد که سایت پادرا نتوانسته است ورودی مناسب را از طریق گوگل دریافت کند. بخصوص اینکه محتوای زیادی در سایت قرار دارد. باید در نظر گرفت که تولید محتوای منحصر به فرد و با کیفیت لزوما باعث بهبود میزان ورودی از گوگل نمی شود و باید اصول سئو و بهینه سازی سایت را در نظر گرفت.

گرافیک سایت و تجربه کاربری

سایت از نظر گرافیکی جذاب است، ابزارهای جالبی در سایت وجود دارد که شاید بازدید کننده سایت هرگز متوجه آنها نشود! در منوی ابزارها، ابزارهای سلامت را مشاهده می کنیم، باید در نظر داشت که کاربر اینترنتی عجول است و تمایلی به فکر کردن و یا زیر و رو کردن سایت برای پیدا کردن امکانات آن ندارد. به همین جهت باید امکانات سایت برای او به صورت شفاف نمایش داده شود. با در نظر گرفتن این موضوع، بخش هایی مثل بانک اطلاعات پزشکان و ابزارهای سلامت علی رغم اینکه بسیار خوب طراحی شده اند، اما ممکن است بازدید لازم را نداشته باشند.

همچنین بخش آموزش برنامه نویسی، سنخیتی با سایر بخش های سایت ندارد و تا حد زیادی کاربر را متعجب می کند! افرادی که به دنبال یادگیری برنامه نویسی هستند قطعا به سراغ سایت های مرجع و تخصصی در این حوزه می روند و اطلاعات پراکنده در حوزه های مختلف در سایت را می توان یکی از ضعف های اصلی آن مطرح کرد. کاربران اینترنتی تمایل دارند به سایت هایی مراجعه کنند که یک کار را به خوبی انجام می دهند، نه سایت هایی که چندین کار را همزمان با کیفیت خوب یا متوسط انجام می دهند. بخش ویدئو و وجود موزیک ویدئو در داخل سایت و... نیز از همین نوع محتوا است که ارتباطی با سایر بخش ها ندارد و به نظر می رسد که سایت استراتژی مشخصی برای مخاطب هدف ندارد و در تلاش بوده تا از طرق مختلف ورودی خود را افزایش دهد و متاسفانه در این امر چندان موفق عمل نکرده است.

بررسی سرعت سایت

در حال حاضر گوگل از طریق lighthouse سرعت صفحات سایت را بررسی میکند. امتیاز صفحه اصلی سایت پادرا از این نظر به صورت زیر است:

سرعت سایت پادرا - صفحه اصلی در ابزار سرعت گوگل

همانطور که ملاحظه می کنید، سرعت سایت تعریف چندانی ندارد. پارامترهای performance و accessibility باید بهبود پیدا کنند. سایت نسخه مربوط به AMP ندارد و همین موضوع باعث می شود که کاربران موبایل سایت را با سرعت کمتری مشاهده کنند. همچنین استانداردهای PWA در قالب سایت می تواند سرعت لود و همچنین نرخ بازگشت کاربران به سایت را افزایش دهد.

بررسی وضعیت سئو سایت پادرا

در قالب سایت دستورات inline css وجود دارند که برای سئو مناسب نیست و بهتر است از این دستورات در سایت استفاده نشود، استفاده از تگ کنونیکال و دستورات open graph به خوبی صورت گرفته است. پیشنهاد میشود که مقدار داخل تگ h1 و عنوان صفحه یکسان نباشد و این مشکل در صفحات سایت وجود دارد. وجود لینک های داخلی مناسب، استفاده مناسب از alt در تصاویر و همچنین تگ های heading در بخش های مختلف را می توان از نقاط قوت سایت برشمرد. همچنین نقشه سایت به خوبی و مطابق استانداردهای گوگل تعریف شده است.

تعداد لینک های ورودی سایت بسیار کم است و با توجه به محتوای زیاد در سایت، این می تواند یک نقطه ضعف بزرگ محسوب شود. قراردادن عنوان مقالات در تگ H3 کاری اشتباه است، زیرا مقادیر H3 سایت دائما در حال تغییر هستند و از سوی دیگر، استفاده صحیح و درستی از این تگ نشده است.

مشکل بزرگ دیگری که در سایت وجود دارد، وجود دو تگ مجزا برای متا توضیحات سایت است! در چنین حالتی گوگل ممکن است رفتار مناسبی از خود نشان ندهد و به وضعیت سایت لطمه شدیدی وارد کند. اصولا وجود چنین مشکلاتی در سایت ها می تواند دردسرهای زیادی ایجاد نماید.

جمع بندی

مشخص است که برای طراحی و پیاده سازی سایت پادرا زحمت زیادی کشیده شده است و بسیاری از استانداردهای سئو در این سایت رعایت شده است. گرچه سایت در بخش های مختلف ضعف هایی دارد اما تجربه کاربری و طراحی گرافیک برای این سایت در اولویت قرار داشته است و در صورتی که استراتژی های سایت بر اساس مخاطب هدف شکل می گرفت و با برنامه ریزی منسجم تری به دنبال تولید محتوا و جذب مخاطب بود قطعا تا کنون نتیجه بسیار بهتری می گرفت.

 

مطالب مرتبط

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

جهت دریافت آخرین مقالات ایمیل خود را وارد کنید
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha