راهی که در پیش است / باز هم طرحی نو!

 یکشنبه 25 آذر 1397 - 10:03
 0
 653
بدون امتیاز
راهی که در پیش است / باز هم طرحی نو!

گرچه آشنایی من با دنیای وب و برنامه نویسی وب به سال 1377 برمیگردد و اولین سایت حرفه ای خود را در سال 1378 برای شرکتی که آن سالها در آن مشغول بودم راه اندزای کردم، اما حدود 15 سال پیش بود که اولین نسخه وب سایت شخصی من راه اندازی شد. در طول این سال ها چند بار ظاهر وب سایت تغییر پیدا کرد. نسخه اولیه امکانات زیادی داشت که از جمله آنها می توان به اخبار، مقالات، بازی آنلاین و دانلود نرم افزار، بخش کاربران، گفتگو و.. اشاره کرد. سال 1382 اولین نسخه را راه اندازی کردم و در کنار تمام مشغله های کاری که داشتم در روزهای تعطیل سایت را گسترش می دادم.

شعری منتسب به شمس تبریزی است با این مضمون:

آن خطاط سه‌گونه خط نوشتی:

ـ یکی او خواندی، لا غیر.

ـ یکی را هم او خواندی هم غیر.

ـ یکی نه او خواندی، نه غیر او!

آن خط سوم منم

در واقع خط سوم، کاری است از دل بر می آید. داستان سایت من هم همیشه همین بوده، مینوشتم برای دل خودم، بارها تصمیم گرفتم که در سایت خودم آزمایش های سئو انجام بدم، برخی از آزمایش ها باعث شد ورودی سایت به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کند و برخی دیگر برایم نتایج جالبی به همراه داشتند. هر کدام از آنها را برای دل خودم انجام دادم و کاری نداشتم که می تواند به رتبه سایت لطمه بزند یا باعث پیشرفت آن شود. آنچه برایم مهم است، داستان خط سوم است. ضمن اینکه همیشه مخاطب سایت برایم مهم بوده، زمانی که نسخه چهارم سایت راه اندازی کردم، هدفم آزمایش سیستم مدیریت محتوای فاخته بود، اما به مرور متوجه شدم که افراد زیادی بر روی مطالب سایت نظر می دهند، بازدید سایت قابل توجه شده و از طرف دیگر افرادی هستند که به مطالب سایت علاقمند هستند، همین موضوع باعث شد که مطالب سایت را به مرور جدی تر بگیرم و سایت شخصی من نیز مخاطب مناسبی داشته باشد.

شعار سایت من در نسخه اولیه این بود: راهی که در پیش است!

در طول این سالها، نسخه های مختلفی را در سایت خودم داشتم:

  • نسخه اولیه سایت با زبان asp کلاسیک نوشته بود و همانطور که گفتم امکانات متنوعی داشت
  • نسخه دوم، یک سایت ساده شخصی بود که باز هم با asp نوشته بودم
  • نسخه سوم، با asp.net راه اندازی شد و بر مبنای پلتفرم blogengine.net طراحی شده بود، پلتفرم را توسعه دادم و سایت به زبان انگلیسی بود، در سایت به زبان انگلیسی در مورد asp.net می نوشتم و آموزش می دادم.
  • نسخه چهارم، با هدف آزمایش سایت ساز فاخته که در وب24 طراحی کرده بودیم راه اندازی شد. سپس نوشته های سایت افزایش پیدا کرد و سایت بازدید مناسبی پیدا کرد.
  • نسخه پنجم: این نسخه را در تاریخ 24 آذر 97 با هدف آزمایش و توسعه سیستم بیس جدید وب24 که با پلتفرم جدید و امکانات متنوع مانند amp ، pwa و ماژول سئو طراحی شده است راه اندازی کردم و بر خلاف تمام دفعات قبل، اینبار محتوای قبلی را به ساختار جدید منتقل کردم.

در ادامه تصویر نسخه اولیه سایت شخصی من (رضا شیرازی) را مشاهده می نمایید:

تصویر اولین نسخه از سایت شخصی من - رضا شیرازی

این تصویر را از طریق سایت archive.org تهیه کردم و به همین خاطر برخی از تصاویر صفحه در آن زمان، به درستی در تصویر مشاهده نمیشه. خوب خاطرم هست که در سالهای بین 77 تا 80 حدود 15 بازی کامپیوتری طراحی کرده بودم که آنها را از طریق سایت برای دانلود گذاشته بودم. بازیها تحت ویندوز بود و شامل بازیهایی مثل تخته نرد، مار و پله، مین روب، بازی snake و.. میشد.

در هر صورت، مسیر وب سایت شخصی من و زندگی من در وب همچنان ادامه دارد و از ارتباطی که با شما کاربران و مخاطبان عزیز دارم لذت می برم. امیدوارم که بتوانم در سایت جدید نیز آنقدر فرصت داشته باشم که مقالات آموزشی در زمینه سئو و بازاریابی اینترنتی را با شما عزیزان به اشتراک بگذارم و از ارتباط با شما عزیزان لذت ببرم. این توضیح را هم اضافه کنم که همزمان با راه اندازی سایت جدید خودم، در حال برنامه ریزی برای توسعه پلتفرم جدیدی با نام جت هستم که به آموزش مباحث دیجیتال مارکتینگ و دنیای تکنولوژی و وب می پردازد. در حال حاضر سایت جت در مرحله راه اندازی و آزمایش است و برنامه ای بلندمدت و مناسب برای توسعه آن در مجموعه وب24 داریم و امیدوارم که نهایتا محتوای آموزشی تولیدی که داریم بتواند کمکی به جامعه برای پیشرفت بکند.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز شما به این مقاله: