تحلیل سایت فروشگاه اینترنتی حجرک

 دوشنبه 04 دی 1396

در این مقاله به تحلیل وب سایت حجرک به عنوان یک فروشگاه اینترنتی که لوازم مصرفی خانواده ها را بفروش می رساند می پردازم.

تحلیل وب سایت حجرک

بررسی مخاطب هدف و ترافیک سایت

مخاطب هدف وب سایت حجرک خانواده های ایرانی هستند و با توجه به نوع محصولات و طبقه بندی آنها بنظر می رسد که جامعه هدف مناسبی را سایت در نظر گرفته است. در زمینه سوپرمارکت های اینترنتی، اخیرا سایت های زیادی شروع به فعالیت کرده اند که از جمله آنها می توان به وب سایت روکولند اشاره کرد که به خوبی توانسته سهمی از بازار را بدست آورد. سیاست گذاری برای معرفی سایت به مخاطب هدف و شناساندن آن و برندسازی می تواند کمک بسیار زیادی به رشد چنین کسب و کارهایی بکند.

در واقع آنچه برای اینگونه سایت ها ارزش ایجاد می کند، مشتری وفادار و ماندگار است. این اتفاق با خدمات رسانی مناسب به مشتریان و ایجاد ارتباط خوب اتفاق خواهد افتاد.

نکات ظاهری و تجربه کاربری

گرافیک سایت، در عین سادگی بسیار شکیل است و می تواند توجه کاربر را جلب کند. اما اسم دامنه تا حدودی حس خوبی در کاربران ایجاد نمی کند (شاید این نظر شخصی من باشد) و شاید بهتر باشد در مورد حس مخاطب از شنیدن نام فروشگاه کمی تحقیق صورت پذیرد. دقیقا نمی دانم که به چه دلیلی این اسم انتخاب شده است و ممکن است فلسفه خاصی در انتخاب آن باشد. نقطه قوت نام سایت سادگی و ماندگاری در یاد است، اما حس حجره بازار را در مخاطب ایجاد میکند.

چیدمان سایت در گروه های محصول و صفحات داخلی مناسب است. منوی مخصوص برندها، بسیار مفید است گرچه خروجی آن مشکل دارد و به عنوان مثال ferrero محصولات کیندر و نوتلا را نشان می دهد. استفاده مناسبی از شبکه های اجتماعی اینستاگرام و تلگرام در سایت انجام شده، کمتر فروشگاه اینترنتی بخوبی از این ویژگی ها استفاده می کند.

چیدمان سایت در حالت ریسپانسیو تبلت کمی مشکل دارد و فواصل خالی زیادی در صفحه دیده می شود. فوتر سایت هم فضای خالی دارد.

بررسی سئو سایت حجرک

یکی از نکات مهم در سئو، استراتژی تعیین کلمات کلیدی و طراحی فرآیند فروش بر اساس ورودی بدست آمده از این کلمات در گوگل است. برخی از محصولاتی که فروشگاه های اینترنتی بر این اساس به فروش می رسانند، جستجوی مناسب مرتبطی ندارد، به عنوان مثال شخصی که میخواهد پنیر بخرد، در گوگل به دنبال پنیر یا نان نمی گردد.

بنابراین استراتژی محتوایی چنین فروشگاه هایی در زمینه سئو میتواند بر روی اقلام خاصی تمرکز کند، مثلا اقلام شوینده یا مواردی که کاربران برای خرید آنها در گوگل به جستجو می پردازند و سپس بر اساس خرید کاربر سایر اقلام مصرفی را بفروش برسانند.

قالب سایت از نظر سرعت امتیاز قابل قبولی دارد و استفاده از Inline css ها در قالب بزرگترین مشکل آن است. نمایش محتوای بخش وبلاگ مشکل دارد و به درستی طراحی نشده است و از طرف دیگر به نظر می رسد که استراتژی وبلاگ مناسبی در سایت هنوز در نظر گرفته نشده است.

قالب سایت به دلیل minify شدن و فشرده سازی خیلی قابلیت تحلیل نداشت، اما یکی از مشکلاتی که در قالب دیده می شود، وجود عباراتی که ارزش معنایی ندارند به صورت متنی است. به عنوان مثال کلمه "جدید" در قالب خیلی تکرار شده است، در حالیکه بهتر است این عبارات به صورت تصویر باشد. همچنین تصاویر محصولات در اکثر بخش ها scale شده اند و این باعث کندی لود سایت و افزایش پهنای باند مصرفی می شود.

اطلاعات محصولات در اکثر صفحات بخوبی وارد شده است و نامگذاری ها با دقت انجام شده و ترکیب عبارات فارسی و انگلیسی است.

نتیجه گیری

با وجود اینکه فروشگاه اینترنتی حجرک از سیستم پرستا شاپ استفاده می کند، اما تجربه کاربری خوبی را برای کاربر ایجاد می کند و محتوا به خوبی طبقه بندی شده اند. محتوای سایت هم بخوبی ارائه شده است و بزرگترین ضعف سایت، بخش وبلاگ آن است که هم به هم ریختگی چیدمان دارد و هم استراتژی مشخصی برای آن تعریف نشده است. در بخش خروجی قالب مشکلات کوچکی وجود دارد، هم چنین نام سایت ممکن است از برندینگ حس خوبی در مخاطب ایجاد نکند که مدیران سایت باید بیشتر در این زمینه تحقیق انجام دهند.

امتیازی که من به سایت حجرک می دهم امتیاز 70 از 100 است.

مطالب مرتبط

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

جهت دریافت آخرین مقالات ایمیل خود را وارد کنید
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha