علت نوسانات نتایج گوگل در روزهای اخیر

 دوشنبه 29 شهریور 1395 - 10:21
 10
 2102
بدون امتیاز
علت نوسانات نتایج گوگل در روزهای اخیر

نتایج گوگل در روز های اخیر نوسانات زیادی داشته و بعضا در برخی از کلمات کلیدی رتبه های گوگل در روز بیش از دو بار جابجا شده اند. تغییر رتبه سایت ها و نتایج گوگل امری طبیعی و عادی است و هر چند بار یکبار اتفاق می افتد، به صفحه نتایج موتورهای جستجو به اختصار SERP می گویند که مخفف Search Engine Result page است. نتایج جستجو همواره تغییر می کنند زیرا :

  • الگوریتم های موتورهای جستجو همواره تغییر می کنند
  • صفحات جدیدی در اینترنت بوجود می آیند و بر روی نتایج تاثیر می گذارند
  • صفحاتی که قبلا بوده اند ممکن است حذف شوند
  • قدرت رقبا تغییر می کند

بنابراین همواره نتایج جستجو در حال تغییر است، اما دامنه این تغییرات با توجه به میزان و شدت چهار موردی که به آن اشاره شد متفاوت است. طبق اطلاعیه ای که گوگل در گذشته اعلام کرده، بیش از 200 پارامتر رتبه بندی در گوگل مورد بررسی قرار میگیرد و بیش از 500 بار در سال الگوریتم های گوگل تغییر می کنند (روزانه بیش از یکبار) بنابراین بازه این تغییرات در گوگل می تواند وسیع باشد.

در برخی از موارد نتایج تا مدت زمان مشخصی ثابت می ماند، نه تنها به این دلیل که الگوریتم ها تغییر پیدا نکرده اند، بلکه به دلیل وجود سیستم cache در نتایج. استفاده از حافظه کش باعث می شود که برای هر جستجویی که کاربران انجام می دهند، کل بانک اطلاعاتی موتور جستجو مورد پردازش قرار نگیرد و برای جستجوهای تکراری همان نتایج قبلی به کاربران نمایش داده شود. مدت زمان استفاده از کش بستگی به تعداد جستجوی کلمات مختلف متفاوت است و در بسیاری از موارد ممکن است زمانی طولانی باشد.

معمولا در چه زمان هایی سرعت تغییر نتایج افزایش پیدا می کند؟

در مواقعی که گوگل الگوریتم جدیدی ارائه می دهد، از آزمون A/B یا Spilit testing استفاده می کند. به این معنا که برای برخی از کاربران نتایج جستجو را بر اساس الگوریتم قبلی و برای برخی دیگر نتایج را بر اساس الگوریتم جدید نمایش می دهد، سپس با اندازه گیری رفتار کاربران و نحوه کلیک آنها بر روی نتایج، الگوریتم قبل و جدید را با هم مقایسه می کند. نهایتا با توجه به اندازه گیری ها و آزمایشات انجام شده، الگوریتم جدید منتشر می شود. بنابراین در زمانی که گوگل قصد ارائه الگوریتم جدید را دارد، بازه تغییر نتایج می تواند بسیار کوتاه باشد و حتی در یک لحظه زمانی کوتاه پس از جستجو شما نتایج متفاوتی را مشاهده نمایید.

سندباکس گوگل چیست؟

سندباکس سروری از محتوای اطلاعاتی گوگل است که دو نوع از سایت ها در آن قرار می گیرند:

  • سایت هایی که کمتر از شش ماه از بوجود آمدن آنها می گذرد
  • سایت هایی که از طرف الگوریتم های ضد اسپم گوگل مانند پاندا و پنگوئن به عنوان سایت اسپم شناخته شده اند

سایت هایی که در سندباکس گوگل قراردارند در کلمات پر رقابت نتایج مناسبی کسب نخواهند کرد، اما می توانند در کلمات با رقابت کمتر حتی در رتبه اول گوگل نیز قرار گیرند. بنابراین برخی از سایت هایی که از طرف گوگل اسپم شناخته شده اند کماکان می توانند در نتایج گوگل در رتبه های بالا باشند و حتی در برخی از کلمات در رتبه اول قرار گیرند. بسیاری از الگوریتم های جدید گوگل قبل از انتشار در سندباکس و عباراتی که سرور سندباکس استفاده می کنند آزمایش می شوند.

اتفاق اخیری که در گوگل افتاده چه دلیلی می تواند داشته باشد؟

با توجه به توضیحات فوق و بررسی اتفاقات دو هفته اخیر در گوگل، می توان به این نتیجه رسید که اینگونه تغییرات نه مرتبط با سندباکس است و نه در رابطه با ارائه الگوریتم جدید و آزمون A/B بلکه می تواند دلیل دیگری داشته باشد. گوگل در دو ماه اخیر سه بار هسته الگوریتم خود را بروزرسانی کرد و این موضوع به معنی تغییر در پارامترهای اندازه گیری و رتبه بندی صفحات اینترنتی است. تغییر در هسته گوگل معمولا باعث می شود که تغییرات زیادی در نتایج نهایی گوگل ایجاد شود و معمولا این دامنه وسیع تغییرات یا بر اساس ارائه نسخه جدید الگوریتم پنگوئن و یا با تغییر هسته ایجاد می شوند.

بنابراین می توان حدس زد که تغییرات نتایج اخیر بر اساس تغییر هسته الگوریتم گوگل ایجاد شده است، اما بازه کوتاه تغییر در نتایج و نوسانات قابل توجهی که سایت های اینترنتی در کلمات مختلف دارند می تواند این معنی را تداعی کند که گوگل استفاده کمتری از سیستم کش در نتایج خود را الگو قرار داده و این موضوع باعث می شود که سرعت تغییر نتایج گوگل افزایش قابل توجهی داشته باشد و این موضوع حاشیه امنیت را از سایت هایی که در نتایج بالای گوگل قرار دارند خواهد گرفت. بنابراین اگر یک سایت امروز در رتبه اول گوگل قرار گرفته است، فردا به راحتی می تواند رتبه خود را از دست بدهد.

آیا با این نتایج سئو تضمینی معنا پیدا خواهد کرد؟

تنها کشوری در دنیا که تضمین سئو بر اساس کلمات کلیدی در آن ارائه می شود و شرکتهای سئو به مشتری تضمین قرار گرفتن در رتبه خاصی در گوگل را می دهند ایران است! دلیل این موضوع را می توان رقابت کم در کلمات کلیدی و سادگی کسب نتایج بالا در گوگل به نسبت سایر کشورها از یک طرف و کمبود دانش فنی و اطلاعات عمومی نزد مشتریان و حتی شرکت ها و اشخاص فعال در زمینه سئو از طرف دیگر دانست. متاسفانه باید قبول کنیم که دانش مرتبط با سئو در ایران بسیار کم است و همین موضوع باعث می شود که درخواست های مشتریان و اقدامات افراد فعال در این زمینه خارج از واقعیت باشد، به طور خلاصه می توان گفت در برخی از مواقع مشتریان درخواست های غیر معقول دارند و در موارد دیگر نیز مجریان سئو توقعات نادرست در مشتریان ایجاد می کنند و به آنها اطلاعات نادرست می دهند. 

طبق دستورالعمل راهنمای گوگل، هیچ شخص یا شرکتی نمی تواند به شما تضمین قرار گرفتن در رتبه اول گوگل یا صفحه اول گوگل را بدهد. نتایج SERP همواره در حال تغییرند و هرگز قرار نیست که ثابت بمانند و اگر اینطور بود سئو بی معنا بود. با روند جدیدی که گوگل در پیش گرفته و دامنه نوسانات و تغییرات نتایج گوگل بسیار سریع و وسیع شده است، به نظر می رسد که عمر سئو تضمینی برای سئو کارهای ایرانی به پایان خواهد رسید و از این پس باید با دید باز و روش های صحیح تری به فعالیت در این زمینه بپردازند. این اتفاق را می توان به فال نیک گرفت و این موضوع باعث خواهد شد که تغییرات وسیع و جالبی از لحاظ سئو در وب ایجاد شود و می توان آن را انقلابی جدید در عرصه وب در نظر گرفت.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز شما به این مقاله:

دیدگاه کاربران
نسیم
 ارسال شده در : پنجشنبه 16 شهریور 1396

ممنون دوست عزیز واقعا سئو خیلی پیچیدگی داره

احمد عباسپور
 ارسال شده در : یکشنبه 21 آذر 1395

سلام و خسته نباشید سایت های من از صفحه یک به 3و4 و5 افت کردن دیگر سایت ها مونم تو همین کلمه از 5 به دوازده دلیلش چیه توو خیلی از کلمات افت کردن لطفا تلگرام جوابم بدید ممنونم

مهسا
 ارسال شده در : یکشنبه 25 مهر 1395

متاسفانه با این الگوریتم جدید تمام سایت های اسپم و کپی کار و ار اس اس خوان تو نتایج بالا اومدن که ادم تعجی می کنه؟!مخصوصا سایت های جمع اوری لینک رو می بینم که خیلی افزایش بازدید داشتند و ورودی من از گوگل بیشتر به این سایت ها تغییر مسیر داده؟

مهسا
 ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 20 مهر 1395

به نظر من گوگل این الگوریتم رو روی سندباکس تست کرده چون سایت های بزرگ و قدیمی افتی پیدا نکردند!از طرفی دو سایت جدیدمن که کمتر از 6 ماه بودند هیچ ورودی از گوگل نمی گیرند (با توجه به اینکه سایت های قدیمی ام همه پر بازدید بودند) و یه سایت پربازدید قدیمی هم داشتم که مشکوک به پنالتی هست و بازدیدش تو این دو هفتهنصف شد.به نظرتون امکان داره گوگل به همون رویه و الگوریتم سابق برگرده یانه؟

Reza
 ارسال شده در : شنبه 17 مهر 1395

سلام و عرض ادبچند وقتی بود که نتایج صفحه اول واسه کلمات کلیدی سایتمون خیلی تغییر کرده بود. سایت ما تغییری نکرده بود، اما خیلیا سه چهار صفحه رفتن پایین. غیر از "سونامی" توصیف بهتری نمیشه از این اتفاق داشت.

مصطفی
 ارسال شده در : دوشنبه 29 شهریور 1395

با سلام و وخسته نباشید.ممنون که اطلاع رسانی کردید. این چند روزه فرک کردم سایت من مشکل داره که مدام در حال تغییر رتبه است.با تشکر از شما

رهگذر
 ارسال شده در : دوشنبه 29 شهریور 1395

باسلامممنون از مقاله زیبای شما... سوالی دارم خدمت شمااگر سئوی تضمینی معنی ندارد چرا کاتالوگ خدمات شما تضمینی هستش بنده از سایت شما دانلود کردم و حتی از همکاران شما دریافت کردم!!!!

ناصر
 ارسال شده در : دوشنبه 29 شهریور 1395

با عرض سلام من چند روزی بود که این سوال در ذهنم بود که چرا چند روزیه نتایج گوگل خیلی زیاد تغییر میکنه ممنون که جواب سوال من و خیلی های دیگه رو دادید

رضا
 ارسال شده در : دوشنبه 29 شهریور 1395

یعنی میشه امید داشت روزی سایت های اسپم کنار برند

رضا شیرازی
 ارسال شده در : یکشنبه 04 مهر 1395

پاسخ به رهگذر: دلیل این موضوع عدم وجود دانش مناسب نزد مشتریان است و متاسفانه این یکی از موضوعات غلط و اشتباهی است که در جامعه ما جا افتاده است و عرف شده