مذاکره با گوگل و شرکتهای بزرگ اینترنتی برای ورود به بازار ایران

 پنجشنبه 14 اسفند 1393 - 08:21
 4
 1101
بدون امتیاز
مذاکره با گوگل و شرکتهای بزرگ اینترنتی برای ورود به بازار ایران

چند سالی است که برخی از کشورهای منطقه مانند هند، مرکز سرورهای خاورمیانه شرکت های بزرگ اینترنتی دنیا مانند گوگل هستند و این کار علاوه بر استفاده بهینه شهروندان از سرویس های شرکت های یاد شده، توانسته سود اقتصادی خوبی را نصیب حوزه ICT این کشورها کند.

پس از بر سر کار آمدن دولت یازدهم از مرداد 92، برخی از مسئولان جدید وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مذاکره با غول های اینترنتی دنیا برای حضور سرورهایشان در ایران را در برخی جلسات به گوش حاضران و رسانه های حوزه ICT رساندند. حالا ظاهراً این مذاکرات با برخی کمپانی ها جدی شده است.

دکتر نصرا... جهانگرد معاون وزیر ارتباطات طبق مصاحبه ای که با خبرگزاری فارس داشته است، گفت: به برخی شرکت‌های بزرگ اینترنتی اعلام کرده‌ایم ایران برای همکاری و حتی ارائه سرویس در منطقه آمادگی دارد با این ملاحظه که ارائه سرویس در بازار ایران با پذیرش سیاست‌های فرهنگی ایران صورت گیرد.

نصرالله جهانگرد در گفت‌و‌گو با خبرنگار فناوری و اطلاعات خبرگزاری فارس، در پاسخ به این سوال که اعلام شده بود رایزنی‌هایی با شرکت‌های بزرگ اینترنتی آمریکایی و اروپایی از جمله گوگل برای ایجاد یک نسخه از سرور این شرکت در ایران به منظور تسهیل دسترسی مردم، کاهش هزینه‌های دسترسی و حرکت در چارچوب قوانین ایران صورت گرفته است آیا این امر امکان‌پذیر خواهد شد اظهار داشت: این روند در تمام دنیا به طور طبیعی اتفاق می‌افتد و برای شرکت‌ها اقتصادی‌تر است که به کاربران عمده خود نزدیکتر شوند.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: برای مثال در هر جایی که حجم بالای کاربر برای یک سرور وجود دارد برای شرکت مربوطه به صرفه‌تر است که در نزدیکی آنها مستقر شود تا هزینه‌های شرکت کاهش پیدا کند. وی تصریح کرد: در مذاکره با شرکت‌های بزرگ اینترنتی بحث این است که به عنوان یک جامعه ایرانی علاقمندیم چارچوب‌ها و سیاست‌های ایران در سرویس‌دهی این شرکت‌ها رعایت شود. جهانگرد تاکید کرد: با تمام کسانی که در بازار جهانی هستند و می‌خواهند در ایران سرویس ارایه کنند تعارضی نداریم بلکه آمادگی داریم با آنها مذاکره کنیم تا با پذیرش شرایط فرهنگی ایران داخل بازار ایران سرویس ارایه کنند. رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران تصریح کرد: علاوه بر این آمادگی داریم امکاناتی که اکنون در ایران وجود دارد را به گوگل یا هر شرکت دیگری ارایه دهیم که از امکان ایران حتی برای سرویس‌دهی در منطقه استفاده کنند. وی ادامه داد: ایران به سرویس‌های آنان دخالتی نخواهد داشت اما تمایل داریم آنچه که در بازار ایران ارایه خواهند کرد طبق سیاست‌های ایران باشد.

وی افزود: این موضوع را اعلام کرده‌ایم و با برخی از کمپانی‌ها در سطوح تصمیم‌گیری آنها در گفت‌وگو هستیم برخی کمپانی‌ها نیز تا کنون در سطوح تصمیم‌گیری جلو نیامده‌اند درنتیجه در تصمیم‌گیری هنوز نتوانسته‌ایم این کار را با آنها نهایی کنیم.

جهانگرد ادامه داد: شاید موضوعاتی از جمله تحریم برای کمپانی‌های آمریکایی مشکل ساز است و آنها منتظرند تکلیف شرایط بین‌المللی از نظر حقوقی روشن شود که بتوانند راحت‌تر عمل کنند اما شرکت‌های غیرآمریکایی آمده‌اند و گفت‌وگو را آغاز کرده‌اند. برخی از آنها ضوابط را پذیرفته‌اند و مقدمات فنی در حال آغاز است که وارد بازار ایران شوند و سرویس ارایه کنند که پس از موفقیت و تکمیل کار نام این کمپانی‌ها اعلام می‌شود.

در صورتی که شرکتهایی مانند گوگل به بازار ایران وارد شوند و تحریم ها برداشته شود بازار کار بسیار بزرگی برای فعالان نرم افزار در ایران ایجاد خواهد شد که صنعت نرم افزار ایران را دگرگون خواهد کرد.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز شما به این مقاله:

دیدگاه کاربران
احسان چهری
 ارسال شده در : شنبه 05 اردیبهشت 1394

گوگل از اونجا مارو تحریم کرده و ماهم از اینجا فیلترش کردیم دیگه چی میمونه!

نسیم
 ارسال شده در : دوشنبه 24 فروردین 1394

امیدواریماگه درست بشه عالیه

بهزاد
 ارسال شده در : پنجشنبه 14 اسفند 1393

سلام مهندس بسیار خبر خوبی بود و جالب انشاالله که فضای وب گسترش پیدا بکنه خیلی خیلی از این بابت خوشحالم

امیر
 ارسال شده در : پنجشنبه 14 اسفند 1393

روحانی. مچکریم !