تحلیل سایت کتاب اول

 دوشنبه 22 دی 1393

تحلیل سایت کتاب اول به عنوان بانک اطلاعاتی مشاغل، بانک اطلاعات شهری و فهرست مشاغل شهری در ایران که بانک اطلاعاتی مناسبی را در اختیار عموم استفاده کنندگان قرار میدهد. در صفحه درباره کتاب اول آمده است : کتاب اول یک راهنمای جامع اطلاعات شهری است که در سال 1373 با الگو برداری از کتاب یلوپیجز، به دلیل ضرورت وجود آن در کنار تلفن تمامی منازل و محل‌های کار، به وجود آمد و به این دلیل که اولین کتاب جامع راهنمای اطلاعات شهری در کشورمان می باشد، نام آن بومی سازی شده و به نام کتاب اول نام گذاری شد که هرسال بر اطلاعات آن افزوده و اطلاعات قبلی به روز رسانی می شود.

تحلیل سایت کتاب اول از نظر سئو

 

گوگل پارامترهای زیادی برای بررسی و دادن امتیاز به صفحات سایت دارد، برخی از این پارامترها وزن کمتری دارند و برخی از آنها بسیار مهم هستند. وزن پارامترها در طول زمان تغییر میکند و اهمیت آنها تغییر میکند. برخی از مشکلات سئو که در سایت کتاب اول مشاهده شده است عبارتند از:

 

  • عدم وجود تگ h1 در صفحه اصلی سایت
  • بهینه نبودن قالب سایت برای موبایل و تبلت (طراحی ریسپانسیو) این موضوع پارامتری است که گوگل به آن اهمیت می دهد و اخیرا به پارامترهای گوگل اضافه شده است
  • در صفحات مربوط به تگ ها که در حالت کلی میتوانند صفحات بسیار مفیدی برای سئو باشند از تگ های مربوط به Heading استفاده مناسبی صورت نگرفته است و عنوان و توضیحات صفحه مناسب نیست. از طرف دیگر کلمه مربوط به تگ در بسیاری از صفحات به تعداد زیادی به خود صفحه لینک شده که جالب نیست.
  • در صفحه اصلی سایت به دلیل وجود جاوا اسکریپتی که سایز لوگو و نوشته را با قرار گرفتن ماوس روی آن تغییر میدهد مشکلات زیادی از جهت اندازه تصاویر و.. وجود دارد که به احتمال قوی روبات گوگل به ان حساس خواهد بود و مشکلاتی برای سایت ایجاد خواهد کرد.
  • طول و عرض تصاویر صفحه اول مشخص نشده اند که هم باعث کندی لود شدن صفحه و هم گرفتن امتیاز منفی در گوگل و بینگ میشود
  • حجم تصاویر بهینه نیست
  • اطلاعات بخش آب و هوا از سایتهای خارجی تهیه میشود و تصاویر آن که از آدرس icons.wxug.com می آیند مشکل alt و سایز دارند. به صورت کلی بهتر است که تصاویر داخل خود سایت لود شوند
  • حجم محتوایی سایت بسیار زیاد است و این یکی از نقاط قوت این سایت است. اما در بسیاری از صفحات به چیدمان صحیح مطالب و استفاده بهینه از فضای صفحه فکر نشده است. به عنوان مثال صفحه مربوط به محله یوسف آباد.

تحلیل سایت از نظر ساختاری

با توجه به حجم بالای اطلاعاتی که در سایت وجود دارد، از جهت بهبود تجربه کاربری و نحوه چیدمان سایت استفاده از زیردامنه جهت بخش های مختلف میتواند هم به جذابیت سایت برای کاربر اضافه کند و هم از نظر معماری به سایت این امکان را بدهد تا بهتر اطلاعات خود را سازماندهی کند. به عنوان مثال بخشهایی مانند برنامه سینماهای کشور و آدرس سینما ها، نقشه تهران، تهران گفتگو، شبکه اجتماعی و... همگی میتوانستند در زیردامنه قرار بگیرند تا هم به تنهایی چگالی اطلاعات مختص به خود داشته باشند و هم بر روی رنگینگ سایت تاثیر مثبت بگذارند و مزیت مناسبی نیز برای کاربران داشته باشند.

تحلیل سایت کتاب اول از نظر گرافیک

گرافیک سایت در مقایسه با بسیاری از سایتهای مشابه از وضعیت مناسبی برخوردار است و سادگی مناسبی دارد. گرافیک سایت در مقایسه با مسائلی مثل راحتی، سادگی و کاربرد پذیری و سئو از اهمیت پایینتری برخوردار است اما در این سایت از نظر ظاهری وضعیت مناسبی وجود دارد. گرچه چیدمان بخش های مختلف سایت میتواند بهتر از وضعیت فعلی باشد.

 

بخش هایی مثل بخش هنری و برنامه های اجرای کنسرت و... یا بخش مربوط به جدول پخش فیلم سینمایی به تنهایی میتوانند جذابیت زیادی برای کاربران داشته باشند که با ساختار فعلی از دید بیرونی در حاشیه قرار گرفته اند.

جمع بندی

بزرگترین مزیت سایت کتاب اول محتوای بسیار کاربردی و غنی این سایت و صفحات ایندکس شده آن در گوگل است که چنین محتوایی میتواند به هر سایتی قدرت بسیار زیادی بدهد. برای بهبود وضعیت چنین سایتهایی باید از داخل آنها دست به کار شد و برای بهبود مشکلات ساختاری و برنامه نویسی و از آن مهمتر برای بهبود تجربه کاربران روی سایت اقدام کرد. نمره ای که من به سایت کتاب اول می دهم با توجه به نقاط قوت و مزایایی که دارد نمره 75 از 100 است.

 

در صورتی که مایلید سایت شما هم تحلیل شود، درخواست خود را در پست "تحلیل سایت" ارسال نمایید. در نظر داشته باشید که تحلیل سایت حرفه ای شامل هزینه است. تحلیل سایت تنها بر روی سایت های اختصاصی انجام می شود و تحلیل سایت های آماده نتیجه مناسبی برای مدیرسایت و خوانندگان مطلب نخواهد داشت.

 

مطالب مرتبط

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

جهت دریافت آخرین مقالات ایمیل خود را وارد کنید
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha