عشق بازی آنلاین - عشق بازی رایانه ای

 ﺳﻪشنبه 05 آذر 1392

عشق بازی آنلاین روز به روز در حال افزایش است و به تعداد معتادان بازی های آنلاین روز به روز افزوده می شود. شاید فکرکنید عشق بازی مربوط به سن خاصی است اما اینطور نیست و افرادی که هر روز وقت خود را برای بازی های آنلاین می گذارند روز به روز در حال افزایش است و محدوده سنی خاصی هم ندارد.

زمانی که کودک بودم TV GAME بازی می کردم و بعد از چندسال آتاری آمد و بعدش کمودور 64 و... امروزه که هم کنسول های بازی مثل XBOX و پلی استیشن وجود دارند. عده ای عقیده دارند که بازی های رایانه ای باعث افزایش هوش افراد می شود و عده ای دیگر مخالف این موضوع هستند.

آشنایی من با دنیای برنامه نویسی از کمودور 64 و به لطف یکی از دوستان شروع شد، آن زمان زبان برنامه نویسی GW BASIC بود که با شماره خط کار می کرد و از دستور GOTO نیز به وفور استفاده می کردیم! دستوری که بعدها معلوم شد با برنامه نویسی ساخت یافته مشکل دارد و از زبانهای برنامه نویسی حذف گردید...

عشق بازی - عشق بازی آنلاین

عشق بازی آنلاین

عشق بازی آنلاین روز به روز داره بیشتر میشه و بازی های آنلاین امروزه در همه جا دیده می شوند و طرفداران خاص خود را دارند، از نرم افزارهای موبایل گرفته تا بازی های شبکه های اجتماعی مثل فیسبوک و گوگل+ و... سایت های بازی آنلاین فوتبال و استراتژیک هم در ایران طرفداران زیادی دارند. از دوستی شنیدم که شریکش که یک شرکت گرافیکی دارد ماهیانه بین 200 تا 300 هزارتومان خرج خریدن تجهیزات بازی های آنلاین در فیسبوک می کند! حتی در حال حاضر عده ای برای درآمد از اینترنت به فروش طلای مجازی بازی های آنلاین و خرید آنها به صورت ارزی درآمدزایی می کنند.

دوست دیگری میگفت که در آمریکا بازی کشاورز در فیسبوک طرفداران زیادی دارد، در بخشی از بازی به افراد گفته می شود که اگر هویج ها را در ساعت 5 صبح در مزرعه خود بکارید رشد بیشتری خواهند داشت و عده زیادی ساعت می گذارند و در همان ساعت بیدار می شوند تا هویج بکارند!

مکانیز بازی های آنلاین

بازی های آنلاین مکانیزم های مختلفی دارند، سناریوی بازی آنلاین در اکثر مواقع به گونه ای طراحی می شود که بازیکن بیشترین زمان ممکن را در سایت بگذارند و این موضوع باعث افزایش رنک سایت مورد نظر از نظر الکسا گردد. بازی های شبیه سازی از چنین سناریویی بیشتر استفاده می کنند.

به همین دلیل در اکثر بازی های آنلاین شبیه سازی یا استراتژیک به این صورت عمل می شود که از بازیکن خواسته می شود تا زمان خود را در سایت بگذراند تا بیشترین بازدهی رتبه الکسا برای سایت ایجاد شود. به عنوان مثال در یک بازی آنلاین فوتبال از کاربر خواسته  می شود تا تیم فوتبال خود را تمرین دهد یا بازیکنان خود را به صورت انفرادی تمرین دهد، در واقع مکانیزم پشت این کار با این هدف دنبال می شود که کاربران زمان بیشتری را در سایت بگذرانند.

همچنین در یک بازی مزرعه داری به کاربر گفته می شود که اگر هویج را در ساعت 5 صبح بکارید رشد بیشتری خواهید داشت، دلیل این موضوع این است که پهنای باند سرورهای بازی محدود است و اگر کاربران در ساعات غیر پیک به سایت مراجعه کنند فشار کمتری را به سرور بازی می آورد و به همین دلیل از کاربران خواسته می شود که در ساعات غیر پیک به بازی بپردازند.

نحوه درامدزایی بازی های آنلاین

نحوه درآمدزایی بازی های آنلاین به این صورت است که منابع بازی تا حدی در اختیار کاربران قرار میگیرد و پس از مدتی که افراد در بازی شرکت کردند برای بدست آوردن منابع بیشتر می توانند زمان بیشتری را در سایت بگذرانند و یا اینکه از فروشگاه سایت خرید انجام دهند. برخی از نمونه سایت های موفق بازی آنلاین در ایران به صورت زیر هستند :

بازی های آنلاین خاص منظوره و آموزشی

من فکرمیکنم جای بازی های آنلاین خاص منظوره و آموزشی در زبان فارسی خیلی خالی هست. بازی هایی که در حین بازی کاربر موارد آموزشی زیادی را یاد میگیره و نهایتا پس از اتمام بازی تبدیل به متخصص اون موضوع خاص میشه. در زمان بازی هم میشه از تکنیکهای مختلف آموزشی و هوشمند برای آموزش افراد استفاده کرد.

از جمله معروفترین این بازی ها، بازی های شبیه سازی پرواز هستند که از اونها برای آموزش خلبان ها استفاده میشه.

بازی های آنلاین فلش و دو نفره

شرکت onorcade پورتال بازی آنلاینی را فراهم کرده است که کاربران سایت از طریق آن می توانند بازی های آنلاین زیادی را انجام دهند و با هم رقابت کنند. این پورتال آنلاین یکی از پر طرفدارترین پورتال های گیم در سراسر دنیا می باشد و در ایران نیز سایت های زیادی هستند که از این سیستم استفاده می کنند و به صورت آنلاین امکان بازی کردن را برای کاربران خود فراهم می کنند. در اینجا برخی از این سایت ها معرفی میکنم:

داده کاوی در بازی های آنلاین

داده کاوی یا Data mining به روش های هوشمند استخراج داده اطلاق میشه و تکنیکهای خاص خودش را هم داره و به عنوان بخشی از علم هوش مصنوعی مطرح هست. در بسیاری از بازی های آنلاین هدف استخراج اطلاعات و آمار از کاربران هست و بازی در واقع وسیله ای است برای این کار. به عنوان مثال گوگل چند سال پیش بازی ساده ای ارائه کرد، به این صورت که کاربران با مشاهده تصاویر خاص باید اشیا داخل تصویر را مشخص می کردند و برای آنها نام می گذاشتند و نهایتا بر اساس اشیا مشخص شده امتیاز می گرفتند.

هدف از انجام این کار بازی بین کاربران نبود، بلکه گوگل با استفاده از این بازی اطلاعات بخش جستجوی تصاویر موتور جستجوی خود را تقویت می کرد. بازی های مشابه دیگری نیز برای انجام آزمایش های متفاوت علمی در دنیا طراحی شده اند که با توجه به انرژی موجود در اینترنت می توان ایده های خلاقانه جالبی برای افرادی که عشق زیادی به بازی دارند ارائه داد!

واقعیت مجازی و بازی آنلاین

بازی های آنلاینی که با واقعیت مجازی کار کنند در حال حاضر بسیار نادر هستند، استفاده از تکنکیهای شبیه سازی و روش های هوش مصنوعی در چنین سیستم هایی می تواند بسیار مناسب باشد. در حال حاضر ایده ای در این زمینه دارم که در حال پخته کردن آن و بررسی کاربردهای مختلف این هستم و عقیده دارم یک ایده موفق در این زمینه می تواند تاثیر بسیار مناسبی در جامعه و فضای وب فارسی داشته باشد.

سوال در مورد بازی آنلاین

به نظر شما بازی های آنلاین رایانه ای باعث افزایش هوش می شود یا باعث گوشه گیری و عدم رشد افراد از نظر هوش اجتماعی؟ این موضوعی است که مدتی است به آن فکرمیکنم و عقیده من این است که هر دو! من شخصا با بازی کردن کودکان از سنین پایین مخالف هستم و پیشنهادی که به افراد عشق بازی می توانم بکنم این است که سعی کنید بازی های هدفمند انجام دهید.

به نظر شما آینده بازی های آنلاین به کدام سمت خواهد رفت و آخرین باری که بازی آنلاین انجام دادید کی بود؟

مطالب مرتبط

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

جهت دریافت آخرین مقالات ایمیل خود را وارد کنید
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز: