فروشگاه ساز شاپفا : معرفی و تحلیل سایت شاپفا

 پنجشنبه 25 مهر 1392

فروشگاه ساز اینترنتی شاپفا یکی از فروشگاه سازهای اینترنتی است که در داخل ایران طراحی شده و در این مقاله به معرفی و تحلیل این سایت خواهم پرداخت. موضوع سایت ساز ها در ایران بحث جدیدی نیست و شرکت های مختلفی تا کنون اقدام به راه اندازی انواع فروشگاه ساز و سایت ساز کرده اند، در دنیا فروشگاه ساز های بزرگی داریم که سهم بازار قابل توجهی از بازار فروشگاه های آنلاین را در اختیار دارند، گرچه در ایران آمار دقیقی نداریم که چه میزان از سهم فروشگاه های اینترنتی را سایت ساز ها تصاحب کرده اند، اما به نظر می رسد که نسبت به سهم جهانی سهم کمتری داشته باشیم.

توجه: اولین بار سایت شاپفا در تاریخ 25 مهر 1392 تحلیل گردیده و تحلیل سایت در تاریخ 9 شهریور 1398 بروزرسانی شده است.

آدرس سایت : www.shopfa.com

فروشگاه ساز اینترنتی شاپ فا

فلسفه سایت ساز ها و فروشگاه سازهای اینترنتی

همانطور که در جریان هستید روش های مختلفی برای طراحی سایت وجود دارد که هر کدام از این روش ها مزایا و معایب مربوط به خود را دارند. به عنوان مثال اگر شما بخواهید یک فروشگاه اینترنتی راه اندازی کنید می توانید از روش های زیر استفاده کنید :

 • نصب اسکریپت های آماده مانند پرستا شاپ، اپن کارت، مجنتو و ... : در این حالت هزینه راه اندازی سایت رایگان است و خودتان باید همه کارهای آن را انجام بدهید، این کار ممکن است در دراز مدت برایتان مشکل ایجاد کند. ضمن اینکه معمولا این سیستم ها از نظر سئو قدرت بالایی ندارند و سئو برای یک فروشگاه اینترنتی از الزامات است. از طرف دیگر ممکن است موضوع نداشتن پشتیبانی در دراز مدت برایتان مشکلات زیادی تولید کند. موضوع مهمتر اینکه گرچه این سیستم ها به ظاهر رایگان هستند اما عملا با فروش افزونه های مختلف و قالب های متفاوت به شما نهایتا ممکن است برایتان هزینه بالایی ایجاد کنند و نهایتا باید هزینه هاست و دامنه را نیز به صورت جداگانه پرداخت نمایید.
 • طراحی سایت فروشگاه اینترنتی اختصاصی : در این حالت محدودیتهای اسکریپت های آماده را نخواهید داشت و کیفیت خروجی کار محدود به توان شرکتی است که برای طراحی سایت فروشگاه انتخاب می کنید. بنابراین خروجی کار می تواند بهتر یا بدتر از سیستم های آماده شود اما نهایتا تمام سایت های بزرگ اینترنتی دنیا از این روش استفاده می کنند. قطعا هزینه تولید و طراحی سایت با این روش بسیار بالاتر خواهد بود و مزایای بیشتری را نیز خواهید داشت.
 • سایت ساز فروشگاه اینترنتی : در این حالت شما به جای اینکه هزینه طراحی سایت اختصاصی را به طور کامل بپردازید و پس از آن هزینه سالیانه برای پشتیبانی و هاست پرداخت کنید، سیستم فروشگاه خود را اجاره میکنید و هزینه سالیانه بسیار مناسبی را برای آن پرداخت می کنید. این حالت برای افرادی که به تازگی میخواهند فروشگاه راه اندازی کنند یا بودجه کافی برای راه اندازی فروشگاه اختصاصی ندارند بسیار مناسب است.

فلسفه نهایی راه اندازی فروشگاه ساز ها و سایت ساز های مختلف در دنیا نهایتا از طرف شرکتهای ارائه دهنده خدمات هاست دنبال می شود زیرا چنین سیستم های باعث افزایش فروش سرویس هاست خواهد شد. در واقع فلسفه اولیه ایجاد سایت ساز و فروشگاه ساز، توسط شرکت های هاستینگ برای فروش سرویس میزبانی وب مطرح گردیده است و سایت سازهای اولیه بر همین اساس توسط شرکت های هاستینگ راه اندازی شدند، اما به مرور زمان فروشگاه سازها به طور مستقل گسترش یافتند و امکانات خود را توسعه دادند. به عنوان مثال سایت shopify.com که بزرگترین و موفقترین فروشگاه ساز در دنیاست امکانات بسیار ویژه ای برای فروش محصول از طریق فیسبوک و اینستاگرام دارد و امکانات ویژه و فوق العاده ای برای فروش محصول در خود جا داده است.

بررسی سایت شاپفا

مراحل ثبت نام و ویزارد آن از نظر کاربرپسند بودن بسیار مناسب است و با سرعت مناسبی می توان فروشگاه مورد نظر را ایجاد کرد. پنل مدیریت سایت نیز بسیار مناسب طراحی شده و از نظر گرافیکی ساده و شکیل است.

وجود امکاناتی مانند نقد و بررسی کالا توسط کاربران و وبلاگ از جمله امکانات اضافه در فروشگاه است که در این سایت به خوبی دیده شده است و به بهبود وضعیت سئو سایت و برقراری ارتباط با کاربران کمک مناسبی خواهد کرد. کارکردن با بخش های مختلف سایت بسیار ساده است و به راحتی میتوان فروشگاه مورد نظر را به صورت رایگان ایجاد و مدیریت کرد.

بررسی وضعیت سئو سایت شاپفا

سئو فروشگاه ساز شاپفا در حالت کلی بسیار مناسب است، البته اگر تکنیکهای بیشتری برای تولید محتوای مرتبط با محصولات در سایت وجود داشت که به عنوان مثال کاربر می توانست مقالات خاصی در مورد هر محصول در صفحه آن ایجاد کند و یا امکان تگ گذاشتن در سایت ایجاد میشد می توانست به سئو سایت کمک بیشتری بکند. امکاناتی مانند resize شدن خودکار تصاویر و... نیز در سایت به خوبی رعایت شده بود. در ادامه بررسی بیشتری در مورد سئو فروشگاه های شاپفا خواهم داشت.

در واقع بررسی وضعیت سئو سایت شاپفا شامل دو بخش خواهد بود:

 • بررسی وضعیت سایت شاپفا از نظر سئو و نحوه رعایت کردن استانداردهای سئو در سایت
 • بررسی وضعیت سئو فروشگاه های تولید شده توسط سیستم شاپفا

تحلیل سئو شاپفا

در این بخش سئو شاپفا را بررسی میکنم و برخی از مشکلات آن را خدمتتان توضیح می دهم:

 • از نظر سرعت، با توجه به معیاری که گوگل در نظر گرفته است برای اندازه گیری سایت های اینترنتی وضعیت شاپفا نسبتا مناسب است اما جا برای بهتر شدن دارد. راه اندازی pwa می تواند کمک زیادی به سایت بکند، در تصویر زیر وضعیت سایت را مشاهده می کنید:

سرعت صفحه اصلی سایت شاپفا در ابزار لایت هاوس

 • تصاویر سایت بعضا ریسایز شده اند و در اندازه اصلی خود نمایش داده نمیشوند، به عنوان مثال تصاویر مطالب در بخش وبلاگ به این صورت است، این موضوع باعث کندی لود شدن صفحات سایت میشود.
 • لینک های داخلی صفحات سایت می تواند به صورت بهتری طبقه بندی و برنامه ریزی شود. صفحات مهمتر قدرت بیشتری بگیرند و نتیجه بگیرند.
 • صفحاتی مانند ایجاد فروشگاه بهتر است nonindex شوند، زیرا قدرت صفحات اصلی را از بین می برند.
 • مطالب وبلاگ از نظر محتوایی نیاز به طبقه بندی بهتری دارد.
 • ساختار سایت از نظر تجربه کاربری و اطلاعاتی که به کاربر می دهد بسیار خوب است.
 • ارائه آمار از تعداد مشتریان، تعداد سفارشات، تیکت های پاسخ داده شده و... حس بسیار خوبی به مخاطب می دهد و اطمینان او را جلب می کند.

تحلیل سئو فروشگاه های راه اندازی شده در سیستم شاپفا

در اولین بخش سئو فروشگاه هایی که توسط شاپفا طراحی شده را بررسی میکنم و برخی از مشکلات آن را خدمتتان توضیح می دهم:

 • اولین نکته ای که باید به آن دقت کنیم این است که برای هر فروشگاه قالب متفاوتی وجود دارد و مشخصات هر قالب به فراخور اینکه تا چه میزان استانداردهای سئو در آن رعایت شده است فرق می کند و بنابراین از نظر قالب سایت، می توانند تا حدودی امتیاز متفاوتی را در سئو داشته باشند. اما نهایتا امکانات و ساختاری که در قالب ها یکسان است، می توانند به صورت عمومی بررسی شوند.
 • نبود وجود تگ hreflang در قالب فروشگاه ها باعث می شود که گوگل به راحتی زبان سایت را تشخیص ندهد و توصیه می شود در صفحه اصلی فروشگاه ها اضافه شود.
 • فروشگاه ها فایل robots.txt دارند.
 • فروشگاه ها نقشه سایت دارند، اما امتیاز صفحه اصلی و گروه ها در آن 1.0 است و امتیاز محصولات 0.7 قرارداده شده، در صورتیکه امتیاز همه صفحات 1.0 باشد گوگل سیستم امتیاز را جدی نمیگیرد، به صورت پیش فرض امتیاز صفحات باید 0.5 باشد و صفحات مهمتر امتیاز بیشتری داشته باشند.
 • صفحات کم اهمیت که ارزش محتوایی ندارند باید به صورت noindex باشند تا امتیاز سایر صفحات را از بین نبرند، صفحه ثبت نام فروشگاه ها، همچنین صفحاتی مانند پیگیری سفارش و... این خاصیت را ندارند.
 • همانطور که می دانید استاندارد گوگل برای بررسی وضعیت سرعت سایت تغییر پیدا کرده و بر اساس lighthouse کار میکند. برخی از قالب ها امتیاز مناسبی از این لحاظ ندارند. به عنوان مثال امتیاز یک نمونه از قالب ها در تصویر زیر می توانید مشاهده نمایید. نکته مهمی که وجود دارد این است که امتیاز performance از اهمیت بالایی برخوردار است و همچنین استفاده از PWA که می تواند وب سایت را به صورت یک اپلیکیشن موبایل برای کاربران قابل استفاده کند اهمیت بالایی دارد. به همین دلیل رعایت این استانداردها در قالب های فروشگاه ها می تواند کمک بسیار زیادی به آنها بکند.

امتیاز سرعت قالب های فروشگاه ساز شاپفا - رضا شیرازی

 • استفاده از استاندارد amp می توانید برای سایت مفید باشد، گرچه در فروشگاه های اینترنتی راه اندازی آن کار ساده ای نیست.
 • در قالب فروشگاه ها از cdn استفاده شده است، این موضوع از نظر سرعت لود صفحات و رندر کردن صفحات توسط گوگل مهم است و اثر مثبت دارد.
 • استفاده از استانداردهای schema می تواند برای سایت ها بسیار مفید باشد و به رشد آنها کمک کند.
 • ریدایرکت www برای فروشگاه ها انجام می شود.
 • فروشگاه ها از نظر محتوایی بعضا مشکل دارند و این بیشتر به مدیر فروشگاه مربوط است، اما می توان امکاناتی را در نظر گرفت که بر آن اساس مدیر فروشگاه راهنمایی شود و محتوای بهتری در سایت وارد کند.

مقایسه امکانات شاپفا و اسکریپت های آماده فروشگاه ساز

در حالت کلی اگر بخواهم مقایسه اجمالی بین شاپفا و سیستم های مشابه انجام بدهم شاپفا از نظرسادگی، پشتیبانی، قیمت مناسب و گرافیک مناسب بسیار بهتر از اسکریپت های آماده هست و تنها موضوعی که نسبت به آنها ضعف دارد مسئله قالب و افزونه است که در سیستم های آماده بیشتر وجود دارد که البته همواره رایگان نیستند. همچنین اگر امکاناتی مانند PWA و AMP به فروشگاه ها اضافه شود می تواند مزیت بزرگی برای آن ایجاد کند.

نهایتا من اگر بخواهم بین اسکریپت های آماده و شاپفا یکی را انتخاب کنم قطعا انتخاب من شاپفا خواهد بود و دلایل محکمی برای آن دارم:

 • راه اندازی سایت فروشگاهی از طریق آن بسیار سریع است
 • پشتیبانی کاملی دارد
 • به سرعت می توانم فروشگاه خود را داشته باشم و آن را به بانک متصل کنم
 • قالب های متنوعی دارم و امکانات خوب فروشگاهی در اختیارم است

. به این نکته توجه کنید که اگر شما محدودیت بودجه نداشته باشید و یک فروشگاه اختصاصی بخواهید قطعا باید به سمت طراحی سایت فروشگاه اینترنتی به صورت اختصاصی بروید اما شاپفا در مقایسه با فروشگاه هایی که با اسکریپت آماده طراحی میشوند با توجه به اینکه این سایت ها فارسی سازی شده اند و مشکلات خاص خود را دارند انتخاب مناسبتری خواهد بود.

جمع بندی

یکی از ویژگی های جذاب سایت شاپفا این است که از سال 92 که من تحلیل اولیه برای این سایت نوشتم، تا امروز که شهریور سال 98 است رشد بسیار زیادی کرده و توانسته اند حرکت خود را با قدرت ادامه دهد. این موضوع ارزش بالایی دارد و امیدوارم که ادامه دار باشد. نمره ای که من به سایت شاپفا می دهم نمره 80 از 100 است. سیستم آن بسیار شکیل و زیبا طراحی شده و تقریبا تمام امکاناتی را که یک کاربر از یک فروشگاه اینترنتی انتظار دارد در خود جمع آوری کرده است. قطعا اگر امکان توسعه قالب سایت و افزودن ماژول نیز به آن اضافه شود می تواند یک فروشگاه ساز اینترنتی کامل در ایران باشد.

در صورتی که مایلید سایت شما هم تحلیل شود، درخواست خود را در پست "تحلیل سایت" ارسال نمایید. در نظر داشته باشید که تحلیل سایت حرفه ای شامل هزینه است. تحلیل سایت تنها بر روی سایت های اختصاصی انجام می شود و تحلیل سایت های آماده نتیجه مناسبی برای مدیرسایت و خوانندگان مطلب نخواهد داشت.

مطالب مرتبط

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

جهت دریافت آخرین مقالات ایمیل خود را وارد کنید
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha