تحلیل سایت ایسام - مزایده، خرید و فروش اینترنتی

 یکشنبه 06 مرداد 1392

طبق درخواست دو نفر از کاربران سایت، در این مقاله قصد دارم سایت esam.ir را به عنوان یک سایت مزایده، خرید و فروش اینترنتی تحلیل کنم.

سایت ایسام به عنوان یک سایت B2C ایرانی مطرح است. در سال های اخیر سایت های زیادی قصد داشتند که مدل ebay ایرانی برای خود بوجود آورند اما به جرات می توان گفت که هنوز هیچ سایتی در این زمینه موفق نشده است. شاید دلیل عمده آن به موضوعات فرهنگی و همچنین عقب ماندگی فرهنگ اینترنتی برگردد و بخشی دیگر عدم سرمایه گذاری و دانش مناسب در بین شرکت ها و سایت های ایرانی در این زمینه.

یکی از دلایل عمده ای که جلوی چنین کاری را در ایران می گیرد نداشتن قانون مشخص برای حمایت از مشتری است. در واقع هیچگونه حمایتی از مشتری برای خریدی که انجام می دهد نمیشود و همین موضوع اعتماد خریدهای اینترنتی را از بین می برد. مدل اینگونه سایت ها برای اعتمادسازی برای مشتریان پرداخت وجه از طرف خریدار به سایت و تسویه حساب با فروشنده پس از دریافت صحیح و سالم کالا از طرف خریدار است.

زمانی که مطالب مربوط به سایت ایسام را بررسی میکردم متوجه شدم که عده ای از فروشندگان از این سایت ناراضی هستند و مدعی هستند که خریداران به عمد محصولات را حتی پس از تحویل تایید نمی کنند و برای فروشندگان مشکل ایجاد میکنند که قطعا باید فکری به حال این موضوع نیز در این سایت صورت گیرد.

تحلیل سایت ایسام

ایسام سایت بزرگی است و معماری صفحات مختلف آن با هم متفاوت است و بررسی ساختار و قالب صفحات مختلف در این سایت زمان زیادی را می طلبد. اما نتیجه بررسی اجمالی که من در صفحات این سایت انجام دادم به صورت زیر است:

  • در اکثر صفحات قالب سایت با جدول طراحی شده که مشکلات زیادی دارد. (اطلاعات بیشتر: طراحی سایت بدون استفاده از جدول)
  • تصاویر سایت به هیچ عنوان resize نمی شوند و این موضوع مشکلات زیادی را برای سرعت لود شدن صفحات، سئو سایت و... بوجود می آورد.
  • ابعاد تصاویر در این سایت مشخص نشده است.
  • از تکنیکهای css به هیچ وجه استفاده صحیحی نشده و مشکلات زیادی از این نظر در سایت هست.
  • از تکنیک css sprite استفاده نشده است.
  • در بخش هایی از سایت مانند فروشگاه های کاربران استفاده نادرستی از ajax شده که باعث خواهد شد اطلاعات محصولات سایت در گوگل ایندکس نشود و لینک آنها اعتباری ایجاد نکند.
  • قالب فروشگاه های کاربران مشکلات اساسی دارد. از نظر گرافیکی نیز شکیل نیست.
  • چیدمان محتوای سایت مناسب است و تا حدودی نیازهای کاربران را پوشش می دهد.
  • مدل برگزاری مزایده در سایت مناسب طراحی شده است و کاربر پسند است.
  • سایر تصاویر کالا در صورتی که کامل وارد نشود باکس های خالی دارند که موضوع جالبی نیست.

با توجه به ساختار و منو بندی سایت به نظر می رسد که نکات لازم از جهت راحتی کاربر در آن گنجانده شده است اما متاسفانه من فرصت نکردم تمام مراحل کاربری سایت را بررسی و تست بکنم.

صفحاتی از سایت مانند صفحه مزایده ها و... بسیار مناسب طراحی شده است اما همچنان مشکل استفاده نادرست از ajax را دارد. نکته اینجاست که شما با چه هدفی یک امکان را در سایت قرار می دهید؟ آیا هدفتان صرفا جذابیت برای کاربر است و یا اینکه به گرفتن بازدید از موتور جستجو نیز فکرمیکنید... اگر حالت دوم مدنظر است استفاه از ajax در سایت به هیچ وجه جایز نیست!

جمع بندی

به نظر می رسد که مدیران سایت ایسام بیشتر به جنبه های بصری و کاربردی سایت دقت کرده اند و به مواردی که در افزایش بازدید و فروش سایت موثر هستند برایشان اهمیتی نداشته است. قطعا استفاده از یک کارشناس سئو مجرب می تواند کمک زیادی به این سایت بکند. نمره من به سایت ایسام به دلیل گستردگی خدمات و کار ارزنده ای که انجام داده است، نمره 75 از 100 است.

در صورتی که مایلید سایت شما هم تحلیل شود، درخواست خود را در پست "تحلیل سایت" ارسال نمایید. در نظر داشته باشید که تحلیل سایت حرفه ای شامل هزینه است.

مطالب مرتبط

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

جهت دریافت آخرین مقالات ایمیل خود را وارد کنید
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز: