تحلیل سایت ایسام - مزایده، خرید و فروش اینترنتی

 یکشنبه 06 مرداد 1392

طبق درخواست دو نفر از کاربران سایت، در این مقاله قصد دارم سایت esam.ir را به عنوان یک سایت مزایده، خرید و فروش اینترنتی تحلیل کنم.

سایت ایسام به عنوان یک سایت B2C ایرانی مطرح است. در سال های اخیر سایت های زیادی قصد داشتند که مدل ebay ایرانی برای خود بوجود آورند اما به جرات می توان گفت که هنوز هیچ سایتی در این زمینه موفق نشده است. شاید دلیل عمده آن به موضوعات فرهنگی و همچنین عقب ماندگی فرهنگ اینترنتی برگردد و بخشی دیگر عدم سرمایه گذاری و دانش مناسب در بین شرکت ها و سایت های ایرانی در این زمینه.

یکی از دلایل عمده ای که جلوی چنین کاری را در ایران می گیرد نداشتن قانون مشخص برای حمایت از مشتری است. در واقع هیچگونه حمایتی از مشتری برای خریدی که انجام می دهد نمیشود و همین موضوع اعتماد خریدهای اینترنتی را از بین می برد. مدل اینگونه سایت ها برای اعتمادسازی برای مشتریان پرداخت وجه از طرف خریدار به سایت و تسویه حساب با فروشنده پس از دریافت صحیح و سالم کالا از طرف خریدار است.

زمانی که مطالب مربوط به سایت ایسام را بررسی میکردم متوجه شدم که عده ای از فروشندگان از این سایت ناراضی هستند و مدعی هستند که خریداران به عمد محصولات را حتی پس از تحویل تایید نمی کنند و برای فروشندگان مشکل ایجاد میکنند که قطعا باید فکری به حال این موضوع نیز در این سایت صورت گیرد.

تحلیل سایت ایسام

ایسام سایت بزرگی است و معماری صفحات مختلف آن با هم متفاوت است و بررسی ساختار و قالب صفحات مختلف در این سایت زمان زیادی را می طلبد. اما نتیجه بررسی اجمالی که من در صفحات این سایت انجام دادم به صورت زیر است:

  • در اکثر صفحات قالب سایت با جدول طراحی شده که مشکلات زیادی دارد. (اطلاعات بیشتر: طراحی سایت بدون استفاده از جدول)
  • تصاویر سایت به هیچ عنوان resize نمی شوند و این موضوع مشکلات زیادی را برای سرعت لود شدن صفحات، سئو سایت و... بوجود می آورد.
  • ابعاد تصاویر در این سایت مشخص نشده است.
  • از تکنیکهای css به هیچ وجه استفاده صحیحی نشده و مشکلات زیادی از این نظر در سایت هست.
  • از تکنیک css sprite استفاده نشده است.
  • در بخش هایی از سایت مانند فروشگاه های کاربران استفاده نادرستی از ajax شده که باعث خواهد شد اطلاعات محصولات سایت در گوگل ایندکس نشود و لینک آنها اعتباری ایجاد نکند.
  • قالب فروشگاه های کاربران مشکلات اساسی دارد. از نظر گرافیکی نیز شکیل نیست.
  • چیدمان محتوای سایت مناسب است و تا حدودی نیازهای کاربران را پوشش می دهد.
  • مدل برگزاری مزایده در سایت مناسب طراحی شده است و کاربر پسند است.
  • سایر تصاویر کالا در صورتی که کامل وارد نشود باکس های خالی دارند که موضوع جالبی نیست.

با توجه به ساختار و منو بندی سایت به نظر می رسد که نکات لازم از جهت راحتی کاربر در آن گنجانده شده است اما متاسفانه من فرصت نکردم تمام مراحل کاربری سایت را بررسی و تست بکنم.

صفحاتی از سایت مانند صفحه مزایده ها و... بسیار مناسب طراحی شده است اما همچنان مشکل استفاده نادرست از ajax را دارد. نکته اینجاست که شما با چه هدفی یک امکان را در سایت قرار می دهید؟ آیا هدفتان صرفا جذابیت برای کاربر است و یا اینکه به گرفتن بازدید از موتور جستجو نیز فکرمیکنید... اگر حالت دوم مدنظر است استفاه از ajax در سایت به هیچ وجه جایز نیست!

جمع بندی

به نظر می رسد که مدیران سایت ایسام بیشتر به جنبه های بصری و کاربردی سایت دقت کرده اند و به مواردی که در افزایش بازدید و فروش سایت موثر هستند برایشان اهمیتی نداشته است. قطعا استفاده از یک کارشناس سئو مجرب می تواند کمک زیادی به این سایت بکند. نمره من به سایت ایسام به دلیل گستردگی خدمات و کار ارزنده ای که انجام داده است، نمره 75 از 100 است.

در صورتی که مایلید سایت شما هم تحلیل شود، درخواست خود را در پست "تحلیل سایت" ارسال نمایید. در نظر داشته باشید که تحلیل سایت حرفه ای شامل هزینه است.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز شما به این مقاله:

دیدگاه کاربران
احمدزاده
 ارسال شده در : پنجشنبه 11 مهر 1398

سایت ضعیفیه اگر خریدار و فروشنده مشکلی نداشته باشند اوکیه ولی اگر یکی بخواد کلاه برداری کنه یا اذیت کنه میتونه اذیت کنه سیستمش ضعیفه حل اختلافشون تخصصی نیست و خیلیم کار خودشون رو راحت کردن اگر کالا میرفت اول ایسام بعد یه سیستم مکانیزه داشتن و با متخصص تو هر فیلد بود کالا تایید میشد میرفت به مقصد اون میشد یه شرکت حرفه ای خفن اینا الکی بنگاه آنلاین را انداختن با تعرفه های بالا پشتیبانیشونم الکی یه دختر مودب هی بله جانم میکنه تموم شد و رفت من این سایت و زیر و رو کردم خیلی ضعیفه شاید در آینده بهتر شه ولی الان خیلی افتضاحه یک شرکت قوی بیاد جلو اینارو میتونه محو کنه ولی خوب اگر بخواد یه شرکت همونطور که گفتم واقعا خفن و درست کار کنه سرمایه و قدرت مالی زیاد میخواد سر درد زیادیم داره

رضا شیرازی
 ارسال شده در : شنبه 13 مهر 1398

من در حال حاضر با سایت ایسام کار نمیکنم اما میدانم که همیشه مشکلاتی در مسیر سایت ها وجود دارد و هر چقدر یک سایت بزرگتر شود، مشکلات آن هم بزرگتر می شوند. به هر حال این سیستم که ایسام تا زمانی که خریدار تایید نداده باشد هزینه را به فروشنده نمی دهد سیستم مناسبی است و تا حد زیادی جلوی کلاهبرداری و سو استفاده را میگیرد.

زضا
 ارسال شده در : شنبه 24 فروردین 1398

من میخواهم بری اولین بار خرید کنم ایا واقعا این سایت معتبر است اگر مبلغ را وارد کردم و کالایی ندیدم چی

رضا شیرازی
 ارسال شده در : شنبه 24 فروردین 1398

شما مستقیم از سایت ایسام خرید نمیکنید! شما مبلغ را به سایت پرداخت می کنید و فروشنده کالا را برایتان می فرستد. اگر به دستتان رسید تایید میکنید تا مبلغ از طرف سایت به فروشنده پرداخت شود و اگر کالا را نگرفتید، سایت مبلغ شما را به امانت نگه داشته است.

حسین
 ارسال شده در : چهارشنبه 09 آبان 1397

سایت ایسام امسال خیلی تغییر کرده. تعرفه بالا مشکل این سایت است. مثال از مزایده هایی که زیر 9000 تومان تمام میشود بالای 1500 تومان تعرفه و مالیات کم می شود. مزایدات پایانی با مبلغ 2000 تومان هم زیاد داریم

رضا شیرازی
 ارسال شده در : دوشنبه 18 فروردین 1393

پاسخ به میلاد: قطعا برای کارهای حرفه ای و دراز مدت هیچ پکیج آماده ای جوابگو نخواهد بود. اینکه از چه سیستمی استفاده کنید بستگی به اهداف و دید دراز مدت شما دارد.

یونس
 ارسال شده در : شنبه 13 آبان 1396

سلام. من خود فروشنده حرفه ای هستم در سایت ولی اگر مغازه داشتم هیچ وقت در این سیات اجناسم را نمیفروختم. بعضی از خریداران کالا را می خرند ولی چون درخواست تخفیفشان را رد میکنیم عقده شان را خالی میکنند. کالای کامپیوتر می فروشم و حساس است برخی نیز از کم سوادی آن را خراب میکنند و شکایت می کنند و ایسام با این که مدارک و فیلم های سلامت کالارا می گذارند حق جانب را معمولا به خریدار می دهد و کالارا معمولا مرجوع کرده و ضرر می رسانند. این مطلب که خریداران بعضی اوقات به عمد کالا را تایید نمی کنند و مشکل درست می کنند کاملا صحیح است

رضا شیرازی
 ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 09 آبان 1396

پاسخ به کیانوش: در هر زمینه ای که بهش علاقمند هستید.

کیانوش
 ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 09 آبان 1396

سلام.خسته نباشید.اقای شیرازی من یه دامین دارم. به نظرتون در چه زمینه ای ازش استفاده کنم بهتره؟؟هزینش هم مهم نیستسپاس

رضا شیرازی
 ارسال شده در : چهارشنبه 10 آبان 1396

پاسخ به کیانوش: شما برای چه کاری این دامنه را ثبت کردین؟ قبل از اینکه دامنه را ثبت کنید باید در مورد فعالیت سایت فکرکنین نه بعدش! اسم دامنه به موضوعی شبیه استخر فوری شبیه هست.

کیانوش
 ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 09 آبان 1396

سلام مجدد. بخشید فکر کنم سوالم رو بد مطرح کردم. منظور این بود با توجه به اسمش (anipool.ir) چه فعالیت اینترنتی رو میشه باهاش انجام داد.؟سپاس

مونا
 ارسال شده در : دوشنبه 05 تیر 1396

اين سايت واقعن كارش درستهمن كه از كار كردن باهاش خيلى لذت مى برمدمتون گرم

رضا شیرازی
 ارسال شده در : دوشنبه 12 تیر 1396

پاسخ به رضا: دوست عزیز، سایت ایسام واسطه گری می کند و خودش به هیچ عنوان کلاه بردار نیست و از طریق ارتباط با سایت می توانید با فروشنده تماس بگیرید و مشکل خود را حل کنید.

رضا
 ارسال شده در : جمعه 02 تیر 1396

سلام سایت ایسام سایت کلاه برداری هست من یه اکانت کلش خریدم ولی انها پول من را گرفتند و به من اکانتی تحویل ندادند و حرف خودشان راهم تکذیب کردم و من هم به دلیل زیاد بودن هزینه های شکایتی بیخیال پولم شدم

بهاره عزیزی
 ارسال شده در : یکشنبه 03 آبان 1394

لایک دارین ممنونم

رضا شیرازی
 ارسال شده در : شنبه 25 مهر 1394

پاسخ به کوروش: سلام کوروش جان، برای سفارش پروژه با همکارانم در وب24 تماس بگیرید.

کوروش
 ارسال شده در : پنجشنبه 23 مهر 1394

سلام استاد رضامیخواستم بدونم طراحی و پیاده سازی سایتی بهتر از ایسام با کارکرد ایسام تقریبا چه قدره و شما می تونید کمکم کنید و یا کدوم شرکت طراحی رو معرفی می کنید . از نظر هزینه مشکلی نیست

احسان
 ارسال شده در : پنجشنبه 27 فروردین 1394

سلام من میتونم از شما یک سئوال بپرسم من اگه بخوام یک چنین سایتی راه بندازم شما برای طراحی چنین وب سایتی چه مقدار هزینه میگیرید سایتی که مشکلات ایسام رو هم نداشته باشه ممنونم منتظرم

رضا شیرازی
 ارسال شده در : شنبه 29 فروردین 1394

پاسخ به احسان: برای سفارش طراحی سایت با شرکت تماس بگیرید یا به سایت web24.ir مراجعه کنید

هادی
 ارسال شده در : شنبه 22 فروردین 1394

سلام سایتی جدید التاسیس بنام کالاپال میشناسم که خداوکیلی صد پله از اینایی که جواب دادن بهتره ولی تبلیغ زیاد نکرده کمتر میشناسنش.واقعا عین ebay کار کرده و از ایسام و سایت هایی مثل اونواقعا بهتره از همه نظر...جالبش اینجاس که قابلیت معاوضه و فروش دانلودی رو هم گذاشته

رضا شیرازی
 ارسال شده در : یکشنبه 23 فروردین 1394

پاسخ به هادی: من این سایت را دیدم، به نظرم خیلی اغراق کرده اید در موردش و خیلی فاصله داره تا به ایسام برسه. در هر صورت امیدوارم روز به روز شاهد پیشرفت کسب و کارهای اینترنتی باشیم.

محمد
 ارسال شده در : پنجشنبه 05 تیر 1393

باسلام خدمت آقای شیرازی.چند سوال خدمت شما داشتم ممنون میشم در صورت امکان راهنمایی کنید.من و دوستانم دنبال کسب و کار اینترنتی جدیدی هستیم که تقریبا ایده اون تا حالا جایی ندیدیم پیاده شده باشه میخواستم بدونم امکان ثبت ایده به صورت انحصاری وجود داره؟درصورت وجود داشتن باید کجا اقدام کنیم؟هزینه طراحی یک سایت فروشگاه اینترنتی به صورت حرفه ای تقریبا چقدر میشه؟

رضا شیرازی
 ارسال شده در : یکشنبه 08 تیر 1393

پاسخ به محمد: در صورتی که ایده شما نمونه داخلی و خارجی نداشته باشد می توانید آن را به عنوان اختراع ثبت کنید. هزینه طراحی سایت کاملا بستگی به جزییات آن، تکنولوژی مورد استفاده و شرایط طراح دارد.

میرزایی
 ارسال شده در : پنجشنبه 29 خرداد 1393

سلام. آقای شیرازی پروژه دانشگاهی من در رابطه با یه سایت تجارت الکترونیک هستش. میشه خواهش کنم کمکم کنید یکم راهنماییم کنید:( :(

وحید
 ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 13 خرداد 1393

باسلام و خسته نباشیدداشتم ایسام رو بررسی می کردم دیدم کلمات کبیدی و دیسکرپشن و تایتل مناسبی نداره. یعنی هر فروشنده برای صفحاتش هر نوع کلمات بیخودی رو به عنوان کیورد انتخاب کرده و این اصلا جالب نیست. خودتون بهتر میدونید ورود مستقیم از طریق URL به سایت زمانی امکان سرمایه گذاری داره که سایت مانند ebay معروف باشه. این جور سایت های نو پا باید از طریق موتورهای جستجو خریدار جذب کنند تا فروشنده ها راضی باشند.

میلاد
 ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 05 فروردین 1393

سلام اقای شیرازیمن تصمیم دارم یک فروشگاه اینترنتی دایر کنم.پس از مطالعه سایت شما سوالی برایم پیش امد.خرید یک بسته حرفه ای یا تخصصی با همه امکانات از سایتهای فروشگاه ساز با توجه به هزینه های طراحی مرقون به صرفه است.اما ایا این سایتها قابل بهینه شدن هستند؟چون من درجایی خواندم که این گونه سایتها به دلیل طراحی نچندان زیبایی که داردند در گوگل محبوب نیستند؟لطفا مراراهنمایی بفرماییدمتشکرم

yousef
 ارسال شده در : جمعه 02 اسفند 1392

سلامدستتون درد نکنهمن در فکر راه اندازی یک سایت همتا و بهتر از ایسام هستم سوالاتی برام مطرحه1- چه مجوزهای برای چنین سایتی لازم است؟2- حداقل هزینه لازم برای شروع چقدره؟(طراحی سایت طوری که از نظر حضرتعالی یک باشد)3-حداقل چند نفر برای گرداندن چنین سایتی کافیه؟4-...

رضا شیرازی
 ارسال شده در : شنبه 03 اسفند 1392

پاسخ به yousef: هزینه طراحی، بازاریابی، سئو، مدیریت محتوا و پشتیبانی سایت مشابه ایسام بسیار سنگین است و به صورت شخصی اگر بخواهید اقدام کنید قطعا زمان زیادی خواهد برد تا به حد چنین سایتی برسید. در مورد مجوز هم، میتوانید از طریق سایت ساماندهی، مجوزهای صنفی و... اقدام کنید. در صورتی که سوال خاصی داشتید از طریق ایمیل در خدمتتان هستم.

مقدم
 ارسال شده در : یکشنبه 10 آذر 1392

سلام اولا خودم از طرفداران ایسام بودم چون در بیابان لنگه کفش هم غنیمته چیز بهتری نیست ثانیا از فروشنده حمایت فقط شعار است چون به واریز پول فکر میکنند پس باید به فروشنده در اکثر مواردحق میدهند.

30R7777777
 ارسال شده در : شنبه 04 آبان 1392

سایتتون عالیه دوست دارم به فعالیتتون ادامه بدیدبرای من که تازه کارم ( تو وب نویسی) نکات خیلی جالبی وجود داره منتظر پست های بعدیتون هستمممنون از زحماتتون

رضا شیرازی
 ارسال شده در : دوشنبه 11 آذر 1392

پاسخ به مقدم: البته من فکرمیکنم ایسام تمرکز اصلیش بر روی حمایت از مشتری و خریدار است که در ایران کمتر سایتی به این موضوع اهمیت میده!

دهاتی
 ارسال شده در : یکشنبه 14 مهر 1392

ممنون فیض بردیم

وحید
 ارسال شده در : دوشنبه 07 مرداد 1392

سلامبنده خودم یک تردمیل به مبلغ 1200 هزار تومان از ایسام و از یک مصرف کننده خریداری کرده ام. اولاً باید بگویم که این سایت ضمن B2C بودن، C2C نیز هست. ثانیاً باید به اطلاع شما برسانم که این سایت در 6 ماه ابتدای فعالیتش، ماهیانه 20 میلیون تومان صرف تبلیغات در سایت ها و روزنامه ها کرده است.

تعالی
 ارسال شده در : دوشنبه 07 مرداد 1392

استفاده کردیم با تشکر از شما

مسلم
 ارسال شده در : دوشنبه 07 مرداد 1392

سلام. ممنون از بررسی. ولی فکر میکنم نمره خیلی زیادی دادید، با توجه به الگوریتم هاش، بهینه سازی و ظاهرش فکر نکنم بیشتر از 35 بگیره!ممنون

رضا شیرازی
 ارسال شده در : دوشنبه 07 مرداد 1392

پاسخ به مسلم: درسته که این سایت از همه این جهات مشکل داره اما فکرمیکنم با توجه به اینکه حداقل در بخش های مختلف سایت به موضوع راحتی کاربر فکرکردند و سعی کردند در هر صفحه امکانات مورد نیاز کاربران رو بگذارند نمیتونست نمره کمی بگیره. اینها نکاتی هستند که خیلی از سایت های فارسی از اونها غافل هستند. اگر همه این عوامل در کنار هم قرار بگیرند باعث میشن که یک سایت موفق بشه و سئو هم یکی از اونهاست.