کسب درآمد از اینترنت از طریق تبلیغات و جذب آگهی

 پنجشنبه 03 مرداد 1392

کسب درآمد از اینترنت از طریق تبلیغات یکی از رویاهای افرادی است که پا به بازار اینترنت می گذارند. اکثر افرادی که من در این سال ها با آنها مواجه شده ام چنین ایده ای در سر دارند و فکرمیکنند که فکرکردن به مدل اقتصادی و کسب درآمد سایت اصلا اهمیتی ندارد و صرفا با این امید اقدام به سرمایه گذاری و راه اندازی سایت می کنند که پس از مدتی بازدید سایتشان افزایش پیدا میکند و از این طریق می توانند درآمد کسب کنند. اما این موضوع چقدر به واقعیت نزدیک است؟ در این مقاله سعی میکنم به این موضوع بپردازم.

آیا کسب در آمد از اینترنت با گرفتن تبلیغات موثر است و درآمد خوبی دارد؟

افرادی که چنین تصوری دارند به سرعت سایت هایی مانند گوگل، یاهو و... را مثال می زنند و با یک دید غیر واقعی خود را با چنین سایت هایی مقایسه می کنند. واقعیت این است که هر مدل اقتصادی باید سود طرف های مختلف درگیر در آن را برآورده سازد تا بتواند به حیات خود ادامه دهد و موفق باشد. دلیل اینکه درآمد تبلیغاتی گوگل چندین برابر درآمد نفتی ایران است این نیست که گوگل یک سایت پربازدید است! بلکه به این موضوع برمیگردد که افرادی که تبلیغ می دهند و به ازا کلیک کاربران هزینه پرداخت می کنند تبلیغاتشان دقیقا برای مشتریان هدفی که دارند نمایش داده می شود (افرادی که به دنبال محصول آنها در گوگل جستجو می کنند) بنابراین سود سرشاری از این موضوع نصیبشان می شود که شاید هیچ روش تبلیغاتی دیگر چنین بازدهی نداشته باشد. بنابراین حاضر هستند برای این موضوع به گوگل هزینه پرداخت کنند. همین اتفاق در سایت یاهو نیز صدق می کند.

از طرف دیگر گوگل هرگز خروجی سایت خود را پر از تبلیغات ناخواسته نمی کند و تبلیغات موثری را به کاربران نمایش می دهند که دوست دارند آنها را ببینند و نه تنها چنین تبلیغاتی برای کاربران آزار دهنده نیست بلکه به آنها کمک می کند تا کالا یا خدمات مورد نظر خود را بهتر پیدا کنند. بنابراین نه تنها در چنین سیستمی تبلیغ دهندگان سود سرشاری می برند بلکه کاربرانی که تبلیغ را می بینند نیز از مشاهده آن لذت می برند و سود می برند!

در نهایت گوگل نیز سود خواهد برد چون برای نمایش تبلیغات فوق هزینه دریافت میکند. به چنین سیستمی می گویند : Win-Win-Win

حال این سوال پیش می آید که کدام مدل اقتصادی سایت ایرانی چنین سیستمی را پیاده کرده است؟ اصولا افرادی که به دنبال راه اندازی کسب و کار آنلاینی برای خود هستند چقدر به چنین مسائلی دقت می کنند؟

یک مثال: فردی به من مراجعه کرد و گفت می خواهد وب سایتی راه اندازی کند که در آن اطلاعات جامعی در مورد عکاسی قرار دارد. افراد بتوانند عکس هایی که با دوربین خود می گیرند را آپلود کنند و... وقتی که از او پرسیدم مدل درآمدزایی سایتش چیست؟ در پاسخ گفت پس از مدتی بازدید سایت بالا می رود و از طریق تبلیغات درآمد مناسبی خواهم داشت.

چنین تصوری را در افراد زیادی دیده ام و شاید همین موضوع انگیزه ای شد که چنین مقاله ای بنویسم. اصولا کسب و کار اینترنتی راه انداختن مثل هر کار دیگری نیازمند دانش و تجربه است. همینطوری نمیشود یک ایده را به موجودی اینترنتی تبدیل کرد و از آن درآمد ایجاد کرد. برای مثالی که در بالا زدم مدل های زیادی برای کسب درآمد وجود دارد اما مدل گرفتن تبلیغات به هیچ عنوان به تنهایی نمی تواند هزینه های سرور، پشتیبانی، برنامه نویسی و... سایت را جبران نماید.

هزینه های سایت

راه اندازی یک سایت اینترنتی هزینه های مختلفی دارد، از قبیل این هزینه ها می توان به هزینه دامنه، هاست، طراحی سایت، پشتیبانی فنی، پشتیبانی کاربران و... اشاره کرد. برخی از این هزینه ها سالیانه و برخی دیگر مقطعی هستند. هر چه میزان بازدید سایت شما افزایش پیدا کند هزینه هایی از قبیل پشتیبانی کاربران و هاست نیز افزایش پیدا خواهد کرد. از طرف دیگر تا زمانی که یک سایت پربازدید نداشته باشید شخصی حاضر نخواهد شد به سایت شما هزینه ای بابت تبلیغات پرداخت کند.

بنابراین اگر مدل مناسب درآمدزایی نداشته باشید همواره فاصله ای بین هزینه ها و درآمدهای شما وجود دارد که پر نخواهد شد. برای گرفتن تبلیغات در سایت مجبورید بازدید آن را افزایش دهید و به همین نسبت هزینه های شما افزایش می یابد اما درآمدی که کسب خواهید کرد این هزینه ها را پوشش نمی دهد و هر چه جلوتر می روید وضعیت بدتر می شود.

راه حل چیست؟

قبل از اقدام به راه اندازی کسب و کار اینترنتی یک BP تهیه کنید. تمام جوانب کار را در نظر بگیرید و سعی کنید ایده خام خود را به یک ایده پخته تبدیل کنید، انواع هزینه هایی که در مراحل مختلف کار دارید را محاسبه کنید و بر همین اساس برنامه ریزی کنید. همواره سعی کنید مدلی ایجاد کنید که به نیاز مخاطبین سایتتان پاسخ می دهد و برای سایت شما درآمد مفیدی ایجاد می کند.

تنها مدلی که درآمدزایی مناسبی از جهت سفارش آگهی می تواند داشته باشد سایت های نیازمندی و آگهی است. در مورد چنین سایتهایی و مدل بومی شده آنها در ایران من انتقادها و نکات زیادی دارم که اینجا جای بحثش نیست اما دلیل این موضوع بر می گردد به مثالی که در مورد گوگل زدم. دلیل اینکه چنین سایت هایی می توانند درآمد زا باشند این است که آگهی را به افرادی نمایش می دهند که برای دیدن آگهی آمده اند و به دنبال آگهی مورد نظر خود می گردند. بنابراین چنین مدلی اگر بتواند نیازهای مخاطب خود را به خوبی پاسخ بدهد می تواند درآمدزا باشد اما سایر مدل های کسب و کار اینترنتی باید به صورت جدی به این موضوع فکرکنند.

سایت فیسبوک، درآمد اصلی خود را از تبلیغات دارد. اما نکته جالب اینجاست که مدیران و کارشناسان فیسبوک دقیقا به این نکته توجه می کنند که تبلیغات ناخواسته باعث نارضایتی کاربران می شود و باعث می شود که کاربران آن سایت را ترک کنند. بنابراین هرگز هیچگونه تبلیغ ناخواسته ای برای شما نشان نمی دهند و تمام تبلیغات این سایت کاملا هدفمند بر اساس علایق شما است!

بنابراین اگر به دنبال ایده ای نو برای کسب درامد از اینترنت هستید و مدل تبلیغات را به عنوان مدل کسب درآمد خود انتخاب کرده اید به این موضوع فکرکنید که چنین مدلی چه کمکی به مخاطبین سایت شما می کند و اصولا تا چه میزان برای شما درآمدزایی خواهد داشت؟

جمع بندی

مدل درآمدزایی از طریق جذب تبلیغات فقط زمانی موفق خواهد بود که بر اساس خواسته ها و نیاز مخاطب سایت شما باشد. تبلیغات آزار دهنده و نامرتبط باعث خواهد شد که مخاطب سایت خود را از دست بدهید بنابراین اگر مدل تبلیغات را برای درآمد سایت خود انتخاب کرده اید به همه جوانب آن فکرکنید و مثل سایت گوگل یک سیستم win-win-win ایجاد کنید تا سایت موفقی داشته باشید.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز شما به این مقاله:

دیدگاه کاربران
سجاد
 ارسال شده در : چهارشنبه 13 بهمن 1395

سلام و خسته نباشید خدمت استاد گرامیمن یک سایت نیازمندیها برنامه نویسی و راه اندازی کردم اما سایت بازدیدی نداره چه موضوعات یا محتوایی میتونم تو سایت قرار بدم که بازدید داشته باشه

محمد
 ارسال شده در : جمعه 15 مرداد 1395

سلام.بنده یک سایت اگهی و نیازمندی ها تازه راه اندازی کردم به نظر جناب عالی چگونه می توانم از این طریق کسب در امد کنم

موناa
 ارسال شده در : دوشنبه 12 مرداد 1394

من کارشناس ارشد مدیریت هستم که میخواهم شغل دوم داشته باشم.کامپیوتر را خوب بلدم اما زبان برنامه نویسی رو نمیدونم.کمکم کنید تا ایجاد درآمد داشته باشم. سیستم عضو گیری رو اصلا دوست ندارم. لطفا به ایمیل پاسخ دهید.

ديانا
 ارسال شده در : دوشنبه 15 تیر 1394

سلامﮐﺳﺎﯾﺘﯽ ﻣﺎﻧﻨﺪ ﺳﺎﯾﺖ دﯾﻮار ﮐﻪ ﺧﺪﻣﺎﺗﺶ راﯾﮕﺎن اﺳﺖ درآﻣﺪ ﺧﻮد را از ﮐﺠﺎ وﭼﮕﻮﻧﻪ در ﯾﺎﻓﺖ ﻣﯿﮑﻨﺪ ؟

علیش
 ارسال شده در : شنبه 16 خرداد 1394

مطلب مفید بود

سارا
 ارسال شده در : دوشنبه 04 خرداد 1394

سلام من ایده خوبی برای یک سایت شبکه اجتماعی دارم بطوریکه میخوام یه صفحات تبادل نظر برای هر عضو در نظر بگیرم . در سایت های داخلی و خارجی هم نمونه اش رو پیدا نکردم چون پیرامون یه مسئله خاص هست الن چون نمیتونم هزینه کنم میخوام با جوملا بسازم تا اگه پربازدید شد به صورت خصوصی بهینه بشه نظر شما چیه؟ چگونه میتوان از چنین سایتی درامد کسب کرد؟

مهدی
 ارسال شده در : جمعه 18 اردیبهشت 1394

سلام اقای شیرازی.چند روزه ایده ای اینترنتی بد جوری ذهنم رو مشغول کرده.تو اینترنت دنبالش گشتم.هیچ کس حداقل با سایت فارسی زبان همچین طرح و خدماتی رو پیاده نکرده.برای شروع طرح وزدن سایت.ساخت اپلیکیشن مربوط به ان از کجا باید شروع کرد؟میشه هزینه ها رو برای من براورد کنید؟ممنون.

رضا شیرازی
 ارسال شده در : شنبه 19 اردیبهشت 1394

پاسخ به مهدی: سوالتون خیلی کلی هست، اول بهتره طرح اولیه را روی کاغذ بکشید و در موردش فکر کنید و بعد با چند طراح آن را مطرح کنید تا نهایتا به نتیجه مناسب برسید.

رضا
 ارسال شده در : چهارشنبه 27 اسفند 1393

ممنون از مشاوره خوبتون

جواد
 ارسال شده در : جمعه 23 آبان 1393

درود جناب آقای شیرازیفرض کنید سایت بنده بازدید خوبی داره، مثلا رتبه 1000، چجوری معرفی میکنن سایت رو برای گرفتن تبلیغ از مشتری؟سایت خاصی هست که سایت رو به عنوان تبلیغ گیرنده ثبت کنیم؟ اسمش چیه؟

رضا شیرازی
 ارسال شده در : شنبه 24 آبان 1393

پاسخ به جواد: اگر یک سایتی خوب باشد، افراد خودشون برای دادن تبلیغ مراجعه میکنند و نیازی به معرفی نیست.

حسن
 ارسال شده در : دوشنبه 16 تیر 1393

سلامسوال من این است که سایتی مانند سایت دیوار که خدماتش رایگان است درآمد خود را از کجا وچگونه در یافت میکند ؟

asre98
 ارسال شده در : جمعه 06 تیر 1393

ممنون مفید بود!

محمد
 ارسال شده در : شنبه 03 خرداد 1393

با سلاماز دوستان تقاضا دارم که در مورد شرکتهایی که تکنیک های سئو رو روی وب سایت ها پیاده سازی میکنند اطلاعاتی به من بدهند.سپاس

ازی شاپ
 ارسال شده در : شنبه 13 اردیبهشت 1393

مطلب بسیار مفیدی بود

ali007
 ارسال شده در : دوشنبه 25 فروردین 1393

سلام یه سوال داشتم.سایت هایی مثل ورزش 3 درامدشون از کجا میاد؟بجز تبلیغات مگه راه دیگه ای هم دارن واسه کسب درامد؟کی به اینا پول میده؟من شنیدم ماهیی 100 میلیون درامد دارن.

رضا شیرازی
 ارسال شده در : دوشنبه 25 فروردین 1393

پاسخ به ali007: بله اینگونه سایت ها روش های مختلفی برای کسب درآمد دارند که از طریق خدماتی که ارائه می دهند تامین می شود.

عاطفه
 ارسال شده در : شنبه 17 اسفند 1392

باسلاممن دانشجوی ترم آخر ITبا گرایش طراحی صفحات وب هستم و دارم روی پایان نامم با موضوع سایت جذب آگهی تبلیغاتیه کار میکنم.اگه واستون مقدوره منو کمک کنید در کامل بودن امکانات این سایت.با تشکر.

سوده
 ارسال شده در : چهارشنبه 14 اسفند 1392

سلام من سوده هستم توی یکی از شهرهای جنوبی تصمیم گرفتم نیازمندیها یا اگهی نامه هفتگی منتشر کنم خوشحال میشم بهم کمک کنید با تشکر

محمدرضا
 ارسال شده در : دوشنبه 21 بهمن 1392

سلام.خوبین.من به تازگی مسئول سایت مجاز ایرانی با متوسط صدهزار بازدید در روز شدم.ممنون میشم برای جذب آگهی و کسب درامد کمکم کنین.

رضا شیرازی
 ارسال شده در : پنجشنبه 28 شهریور 1392

پاسخ به afsoon: وقتتون را با وبلاگ تلف نکنید، چون نهایتا نتیجه ای از آن نخواهید گرفت و سئو کردن وبلاگ هم بی معنی است و مثل آب در هاون کوبیدن است. دلیل اینکه گفتید دو ماه هست دارید سعی میکنید اما کسی براتون سایت درست نمیکنه را متوجه نشدم!

afsoon
 ارسال شده در : پنجشنبه 28 شهریور 1392

سلام استادمن عضو فروتل شدم. 2ماهه دارم سعی میکنم کسی برام وب سایت بسازه یا حداقل وبلاگ مو سئو کنه اما موفق نشدم میشه راهنماییم کنید؟ ممنون میشم کمکم کنید

علی قائم مقامی
 ارسال شده در : شنبه 05 مرداد 1392

ممنون استاد واقعاً مقاله مفیدی بود

iman
 ارسال شده در : شنبه 05 مرداد 1392

ممنون، مطلب بسیار مفیدی بود کلی ذهنمون رو بازتر کرد