تحلیل سایت تبلت شاپ

 شنبه 11 آذر 1391

فروشگاه اینترنتی تبلت شاپ در زمینه فروش تبلت از طریق اینترنت فعالیت می کند. در این مطلب به درخواست یکی از خوانندگان سایت فروشگاه تبلت شاپ را تحلیل می کنم.

قبل از تحلیل این سایت یک نکته را لازم هست که توضیح بدم: دوستان زیادی درخواست تحلیل سایت ارسال می کنند که سایتشان با استفاده از سیستم های آماده مثل جوملا، وردپرس، phpnuke و...  طراحی شده است. هدف از تحلیل سایت شناخت نقاط ضعف و قدرت آن و نهایتا برطرف آنها در جهت بهبود وضعیت سایت است. از آنجایی که ساختار یک سیستم مدیریت محتوای آماده ثابت است لذا تغییر دادن آن منطقی به نظر نمی رسد و عملا تحلیل چنین سایتهایی جز اینکه نقاط ضعف آنها را نمایان کند و نهایتا هم راه حلی برای برطرف کردن آن نباشد فایده ای ندارد!

لذا دلیلی برای تحلیل سایت های آماده وجود ندارد. از طرف دیگر سیستم های آماده مشکلات بسیار زیادی در زمینه سئو دارند به این دلیل که طراحی آنها بر این اساس صورت گرفته که بتوانند نیاز کاربران مختلف را برطرف سازند و لذا علاوه بر اینکه اسکریپت های اضافه زیادی خواهند داشت، سئو اهمیت خاصی در آنها ندارد و عموما در این زمینه بسیار ضعیف هستند. لذا مجددا از دوستانی که سایتشان را برای تحلیل ارسال می کنند میخواهم که سایت هایی که از سیستم های آماده استفاده می کنند را ارسال نکنند، چون نهایتا با تحلیل این سایت ها به نتیجه ای نخواهیم رسید.

تحلیل سایت تبلت شاپ

کاملا مشخص است که سایت تبلت شاپ از نظر ساختاری از یک سیستم آماده استفاده می کند. با توجه به ساختار سایت حدس میزنم که از سیستم opencart در آن استفاده شده است. این سایت تمام ضعف های سیستم های آماده را از نظر ساختاری در خود دارد. با توجه به توضیحاتی که در پاراگراف قبل دادم، تنها به مواردی اشاره خواهم کرد که مدیران سایت قادر به رفع آنها هستند و کلیه موارد مرتبط با این سایت تحلیل نمی شود.

یکی از مهمترین آنها استفاده بیش از حد از اسکریپت های مختلف در کد صفحه است که چگالی داده های آن را بسیار کم می کند. آدرس صفحات شامل کلید واژه های فارسی است، درست است که این کار از نظر سئو مناسب است اما محدودیت زیادی را برای سایت ایجاد میکند زیرا با تغییر نام محصولات و طبقه بندی آنها آدرس های سایت تغییر پیدا کرده و این موضوع برای سئو اصلا مناسب نیست.
محتوای اطلاعات صفحات مناسب وارد شده و نشان دهنده این موضوع است که مدیران سایت به سئو اهمیت خاصی می دهند.

مشکلات سرعت تبلت شاپ

فشرده سازی gzip می تواند سرعت سایت را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. استفاده درستی از فایلهای css در قالب سایت انجام نشده و این موضوع باعث افزایش حجم صفحات و تاثیر منفی روی چگالی سایت شده است. به عنوان مثال کلاس های استفاده نشده در فایل css زیاد است. همچنین تکنیکهایی مانند image sprite می تواند کمک زیادی به کاهش حجم صفحات سایت بکند.

بازدیدکنندگان تبلت شاپ

بازدیدکنندگان تبلت شاپ از طریق سایتهای مشابه به آن مراجعه می کنند، سایتهایی مانند نارنجی، دیجی کالا، تبلت و ... طبق آمار الکسا این سایت 17% از بازدید خود را از طریق گوگل دریافت می کند که من حدس میزنم آمار درست بیشتر از این مقدار است. بیشتر کلماتی که بازدیدکنندگان آنها را در گوگل جستجوی می کنند عبارات مرتبط با تبلت است که این موضوع نشان می دهد که بازدیدکننده هدفمند مناسبی به این سایت مراجعه می کنند و سایت باید فروش مناسبی داشته باشد.

جمع بندی

با توجه به اینکه تبلت شاپ از سیستم مدیریت محتوای آماده استفاده کرده است، همه موارد مرتبط با آن مورد تحلیل قرار نگرفت. مدیران این سایت اطلاعات مناسبی را در سایت قرارداده اند و چیدمان اطلاعات از جهت سهولت استفاده کاربران مناسب است. اما با توجه به ساختار سایت، ضعف های عمومی سیستم های آماده در آن مشهود است. من نمره 60 را به این سایت می دهم.

در صورتی که مایلید سایت شما هم تحلیل شود، درخواست خود را در پست "تحلیل سایت" ارسال نمایید.

مطالب مرتبط

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

جهت دریافت آخرین مقالات ایمیل خود را وارد کنید
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز: