تحلیل سایت: سایت تابناک

 ﺳﻪشنبه 16 آبان 1391

سایت خبری تحلیلی تابناک، یک وبگاه خبری اصولگرای منسوب به محسن رضایی میباشد که پس از فیلترینگ و به تعطیلی کشیده شدن وبگاه بازتاب در سال 1386 بوسیله فواد صادقی و تیمش فعال شد.

صادقی پس از اختلاف نظر با اعضای سایت به علت مشی محافظه کارانه ای که از سوی اعضای شورای سیاست گذاری که عموماً از نظامی های بازنشسته بودند به وی دیکته میشد سایت را رها کرده و پس از مدتی خود به صورت مستقل سایت بازتاب را مجدداً راه اندازی کرد. [محمد قادری] سردبیر فعلی وبگاه و سردار [امیرعلی امیری] مدیرمسئول این سایت است. او در زمان مدیر مسئولی فواد صادقی به عنوان یکی از اعضاء شورای سیاستگذاری و هیئت امنای آن فعالیت داشت. او گفت «خمیرمایهٔ رسالت تابناک با بازتاب مشترک است و خمیرمایهٔ این رسالتی که ما قائل به آن هستیم این است که ما از زاویهٔ مطالبات انقلاب اسلامی، آرمانهای امام و شهدا و ارزشهای انقلاب به هر آنچه در کشور میگذرد نگاه کنیم. هر میزانی که این اتفاقات با آن آرمانها تفاوت داشته باشد به همان میزان مورد نقد ما قرار میگیرد.»

منبع : سایت ویکی پدیا

تابناک، در حال حاضر پربازدیدترین سایت خبری ایران است. این سایت از نظر بازدید در دنیا در رتبه 640 و در ایران در رتبه 8 ام قرار گرفته است. سایت تابناک در حدود 26 درصد از بازدید خود را از طریق موتورهای جستجو دریافت می کند و مابقی بازدید از سایت های مشابه خبری و یا به صورت مستقیم است. بیشترین کلمه ای که این سایت از طریق آن در گوگل بازدید دریافت می کند اسم خود سایت یعنی تابناک است. تابناک در ماه های اخیر شاهد افت بازدید بوده است، اما با این وجود کماکان پربازدیدترین سایت خبری ایران است.

رتبه گوگل تابناک 5 است که جز رتبه های بسیار خوب محسوب میشود. هر کاربر به طور متوسط 6:14 دقیقه در این سایت باقی می ماند که عدد مناسبی است. نرخ پرش سایت 36 درصد است که عددی قابل قبول است. بیشترین رده سنی مخاطبین سایت تابناک بالای 55 سال سن دارند و این نکته قابل توجهی است. ویژگی جالب این سایت سه زبانه بودن آن است، به دلیل اینکه زبانهای انگلیسی و عربی در سایت تابناک به فولدر متصل هستند دقیقا مشخص نیست که چه درصدی از بازدید سایت به سایر زبانها مرتبط است اما با توجه به رتبه این سایت در کشورهای سوریه و امارات متحده عربی به نظر می رسد بخش عربی سایت نیز بازدید مناسبی داشته باشد.

 

زمینه کاری و رقبا:

سایت های خبری همواره جز پربازدیدترین سایت های اینترنتی هستند. اینگونه سایت ها علاوه بر اینکه بازدید موتور جستجو مناسبی می توانند کسب کنند به صورت مستقیم نیز بازدید مناسبی دارند، زیرا افرادی که به دنبال دریافت آخرین اخبار روز هستند به طور مداوم و متناوب به این سایت ها مراجعه می کنند و همین موضوع باعث پربازدید شدن اینگونه سایت ها می شود. سایت تابناک در حال حاضر پربازدیدترین سایت خبری ایران است.

سئو، کدنویسی قالب، گرافیک و چیدمان اطلاعات:

چیدمان سایت و گرافیک آن مناسب است. طراحی سایت با استفاده از سیستم آماده که توسط شرکت ایران سامانه تولید شده است انجام شده. کدهای html و چیدمان اطلاعات در صفحات در عین سادگی با در نظر گرفتن نیازهای کاربران و ویژگیهای مفید برای سئو انجام شده است. این سایت با وجود سادگی بسیاری از نکات سئو را در خود رعایت کرده است.

راحتی کاربر و استفاده از تکنیکهای ajax:

از تکنیکهای جاوا اسکریپت و اجاکس در سایت استفاده خاصی انجام نشده است. حتی بخشی برای اسلایدشو نیز در سایت وجود ندارد. حتی اخبار تصویری نیز به صورت عادی در سایت نمایش داده می شود. این موضوع باعث شده که کدهای اضافه در صفحات سایت وجود نداشته باشد.

جمع بندی:

سایت تابناک پربازدیدترین سایت خبری ایران است. دلیل این موضوع بیش از آنکه به طراحی سایت و یا به سئو سایت مربوط باشد، به محتوای آن و بازدید ثابتی که سایت به خاطر زمان بروزرسانی اطلاعات و ایجاد محتوای مناسب دارد مرتبط است. افراد فعال در حوزه سئو اصطلاحی دارند: Content is king به معنی محتوا شاه است و همگی بر این باورند که ایجاد محتوای مناسب باعث موفقیت یک سایت خواهد شد. تابناک نیز به دلیل فرکانس مناسب بروزرسانی اطلاعات و ایجاد محتوای مناسب توانسته است بازدید مناسبی داشته باشد.

در صورتی که مایلید سایت شما هم تحلیل شود، درخواست خود را در پست "تحلیل سایت" ارسال نمایید.

 

مطالب مرتبط

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

جهت دریافت آخرین مقالات ایمیل خود را وارد کنید
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha