خبر فارسی

 چهارشنبه 29 شهریور 1391

در این مطلب قصد دارم وب سایت خبرفارسی را به عنوان یک وب سایت خبرخوان مورد تحلیل و بررسی قرار بدهم. وب سایت های خبرخوان سایت هایی هستند که با استفاده از خروجی RSS سایت های خبری اطلاعات اخبار منتشر شده در آنها را توسط یک روبات دریافت کرده و سپس در سایت خود نمایش می دهند. قدیمی ترین سایت خبرخوان فارسی سایت پارسیک است. همچنین وب سایت هایی مانند شهر خبر و قطره نیز به همین صورت عمل می کنند. عمر خبرفارسی بسیار کمتر از سایت های رقیب خود است اما خبر فارسی در مدت کمی توانسته بازدید مناسبی را از طریق اینترنت جذب کند.

مزیتی که چنین سایت هایی برای بازدید کننده دارند مجتمع کردن اخبار در یک وب سایت است به طوری که بیننده با مراجعه به یک سایت از کل اخبار مرتبط با موضوع مورد علاقه خود با خبر میشود. سایت خبر فارسی ابزار جالبی برای برقراری ارتباط موثر با بینندگان خود استفاده کرده است: تولبار الکسا و کد درج خبر در وبلاگ ها. این موضوع علاوه بر اینکه بازدید خوبی به این وب سایت می دهد باعث میشود نیاز بینندگان خود را مرتفع کند.

به طور کلی تعامل مناسب با کاربر در بخش های مختلف سایت بسیار جالب است. به عنوان مثال زمانی که کاربر وارد صفحه یک خبر میشود از او سوال میشود که آیا این خبر را به افراد دیگر توصیه میکنید؟ و بر اساس امتیاز اخبار رتبه بندی انجام میشود تا اخبار مناسب برای سایر کاربران نمایش داده شود.

بر خلاف سایر سایت های خبری و مشابه سایت خبری دیدو اخبار در دوسطح به کاربر نمایش داده میشود. همچنین قراردادن کادر جدیدترین اخبار، اخبار پربازدید و اخبار مرتبط در کنار صفحه خبر باعث میشود که کاربر در وب سایت فوق باقی مانده و به مطالعه خبر بپردازد.

گرافیک سایت مناسب است. کد نویسی صفحات نیز مناسب انجام شده است. همچنین در بخش هایی از سایت به جای AJAX از Jquery استفاده شده که کاملا نشان دهنده این موضوع است که سئو برای مدیران سایت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

وجود یک بخش با نام خبرسفارشی در سایت که اخبار مرتبط با یک عبارت را برای افراد ایمیل میکند از مزایا و امکانات بسیار جالب این سایت است. همچنین پیش بینی وضعیت آب و هوا، نرخ ارز و دلار از امکانات اضافه سایت محسوب میشود.

با توجه به امکانات مناسب سایت، سئو بسیار هوشمندانه در صفحات داخلی و صفحه اصلی، رعایت اصول بازاریابی اینترنتی و در نظرگرفتن نیازهای کاربران سایت نمره 90 را به سایت می دهم. تنها دلیل کسر نمره گرافیک سایت است که میتواند بسیار بهتر باشد.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز شما به این مقاله:

دیدگاه کاربران
سارا
 ارسال شده در : چهارشنبه 10 اردیبهشت 1393

با سلامطراحی یک سایت با روبات خبر خوان پیشرفته چقدر هزینه برمیدارد؟همراه با سئوی عالی در صفحات داخلی و صفحه اصلیبا تشکر

رضا شیرازی
 ارسال شده در : شنبه 13 اردیبهشت 1393

پاسخ به سارا: برای کسب اطلاعات در زمینه هزینه طراحی سایت با شرکت تماس بگیرید یا به سایت webdesign24.ir مراجعه نمایید.

hamid
 ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 26 شهریور 1392

سلام آقای شیرازی، چرا با وجود اینکه دیدو هم یک سایت خبرخوان اتوماتیک و شما هم بسیار بر سئو و طراحی سایت مسلطید، اینقدر رتبه اش بده؟لطفا به ایمیلم جواب دهید چون مدتی است میخواهم یک سایت خبرخوان راه بیاندازم، کارهای شما رو که دیدم از شرکتتون خوشم اومد ولی با دیدن رتبه دیدو یکم نگرانم

حمید
 ارسال شده در : جمعه 19 آبان 1391

ممنون بابت مطلب خوبتون / از اونجایی که تو این زمینه تخصص دارید می تونید همچین چیزی برای من طراحی کنید به وسیله وردپرس ؟ منتظر پاسختون هستم ممنون

رضا شیرازی
 ارسال شده در : چهارشنبه 27 شهریور 1392

پاسخ به hamid: سوال بسیار خوبی کردید. یک سایت برای اینکه به موفقیت برسد باید عوامل مختلفی داشته باشد و صرف اینکه طراحی یک سایت مناسب باشد دلیل موفقیت آن سایت نیست. دیدو پروژه ای تحقیقاتی بود که در زمانی که اجرا شد هیچگونه نمونه داخلی و خارجی مشابه این سایت وجود نداشت، ما الگوریتم های زیادی در زمینه هوش مصنوعی و طبقه بندی اطلاعات و همچنین موضوعات NLP به معنای پردازش زبانهای طبیعی را روی ساختار این سایت پیاده کردیم و از آن جواب گرفتیم که از جمله آنها میتوان به الگوریتم طبقه بندی خودکار محتوای فارسی با استفاده از کلونی مورچگان اشاره کرد. در حال حاضر نیز روبات خبرخوان بسیار پیشرفته تری نسبت به آن چیزی که در دیدو هست طراحی کرده ایم اما از آن استفاده نمیکنیم به این دلیل چنین روباتی مصرف پهنای باند زیادی را می طلبد و برای شرکت ما هزینه ایجاد میکند. با توجه به اینکه هدف ما از راه اندازی دیدو صرفا انجام آزمایشات علمی بوده، قطعا نه تنها هیچگونه فعالیتی برای بهبود رنکینگ سایت و افزایش بازدید آن انجام نشده بلکه در مقطع زمانی خاصی اخبار بخش های مختلف آن را متوقف کردیم تا بازدید آن کاهش پیدا کند زیرا این پروژه در اولویت های کاری شرکت ما نبوده و نمیخواستیم این سایت بازدید بالائی داشته باشد.